Elton John

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Elton John

Eltonas Džonas 2011 m.
Biografija
Pilnas vardasReginald Kenneth Dwight
Gimė1947 m. kovo 25 d. (72 metai)
Pineris, Midlseksas, Anglija
KilmėJungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
Veiklamuzikantas, dainų autorius, kompozitorius
Instrumentaivokalas, pianinas, gitara
Aktyvumo metai1962–dabar
Įrašų kompanijaPhilips, Congress, DJM, Uni, Paramount, MCA, Geffen, Rocket, Island, Mercury, Island Def Jam
Svetainėeltonjohn.com

Seras Eltonas Džonas (Sir Elton Hercules John; tikrasis vardas Reginald Kenneth Dwight; g. 1947 m. kovo 25 d. Pineryje, Midleksas, Anglija) – Jungtinės Karalystės populiariosios muzikos atlikėjas, pianistas ir kompozitorius. Nuo pat 1967-ųjų kuria muziką su savo dainų tekstų autoriumi Bernie Taupin. Bendrai jiedu parašė daugiau kaip 30 albumų. Eltonas yra pardavęs daugiau nei 300 milijonų visų įrašų kopijų, dėl ko laikomas vienas sėkmingiausių ir daugiausiai uždirbančių atlikėjų visame pasaulyje. Jis turi daugiau kaip 50 dainų, patekusių į Top 40, įskaitant net septynis iš eilės albumus, kurie Jungtinėse Valstijose pasiekė pirmąsias vietas. Jo singlo „Candle in the Wind“, skirto 1997-aisiais pagerbti Princesę Dianą per jos laidotuves, kopijų buvo parduota daugiau kaip 33 milijonų bei yra perkamiausias iš visų singlų Jungtinėje Karalystėje bei Jungtinėse Valstijoje.

Eltono Džono, buvusio Londono Karališkosios muzikos akademijos auklėtinio, karjera prasidėjo 19701971 m. JAV. Princesės Dianos laidotuvėms (1997) perkūrė ir per mišias atliko dainą „Goodbye England’s Rose“. 1998 m. dainininkui suteiktas sero titulas.

Gyvenimas ir karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ankstyvasis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eltono tikrasis vardas – Reginaldas Kenetas Dvaitas, jis gimė 1947 m. kovo 25 d. Pineryje, Midlsekse (Anglija). Jis buvo vyriausias Stanley Dwight (m. 1991) ir vienintelis Sheila Eileen (m. 2017) vaikas. Reginaldą užaugino seneliai iš motinos pusės tarybų namuose. Jo tėvai susituokė 1945 metais, kuomet persikėlė į netoliese esantį bendrąjį namą. Mokėsi Pinner Wood Junior School, Reddiford School ir Pinner County Grammar School, bet metė mokyklą būdamas 17-kos, kad galėtų daugiau skirti dėmesio muzikiniai karjerai. Kuomet jis pradėjo rimčiau žiūrėti į muzikinę karjerą, jo tėvas, kuris tarnavo Karališkose oro pajėgose, bandė nukreipti jį į bankininkystę. Eltonas teigia, kad jo pašėlę pasirodymai ir kostiumai buvo atsakas į jo suvaržytą vaikystę. Nors kita vertus, abu tėvai turėjo ryšį su muzika, jie pirkdavo ano meto atlikėjų albumus, o pats Eltonas prisimena kaip 1956 m. jį patraukė rokenrolas, kuomet motina nupirko Elvio Preslio bei Bill Haley & His Comets įrašų.

Eltonas Džonas pradėjo groti savo senelės pianinu dar būdamas visai mažas, o dar nepraėjus nei metams, jo motina išgirdo jį grojant Winifred Atwell`os „The Skater's Waltz“ pagal savo klausą. Pasirodęs per vakarėlius ir šeimos susitikimus, dar būdamas 7-erių Eltonas pradėjo lankyti pianino pamokas. Būdamas 11-kos jis gavo stipendijos paramą mokytis Karališkoje muzikos akademijoje. Pasak jo mokytojo, Eltonas lyg koks gramofonas sugebėjo gerai atkartoti keturių puslapių ilgio Georgo Frydricho Hendelio kūrinį, kurį išgirdo tik pirmą kartą. Kitus penkis metus jis lankė šeštadienio pamokas akademijoje, centriniame Londone, ir pripažino, kad jam tikrai patiko groti Frederiko Šopeno bei Johano Sebastiano Bacho kūrinius, taipogi giedoti chore, bet nebuvo toks uolus klasikinėje muzikoje. Kaip jis teigia, jis buvo iš tų mokinių, kurie galėdavo atlaidžiau žiūrėt į mokslus, bet išlaikyti gerus pažymius. Kartais Eltonas praleisdavo pamokas ir vietoj to važinėdavosi Londono metro. Jo motina, nors ir buvo griežtoka, buvo džiugesnė nei jo tėvas ir buvo gerai nusiteikusi. Dėl to, kad Eltono tėvo visiškai nedomino jo muzikiniai užsiėmimai ir pats dažnai nesimatydavo su savo sūnumi, Eltonas buvo auginamas savo motinos bei senelės iš motinos pusės. Kai jo tėvas grįždavo namo, jis dažnai bardavosi su jo motina, kas Eltoną labai neigiamai paveikdavo. Deja, kai jam buvo keturiolika, jo tėvai išsiskyrė. Jo motina Sheila tada susituokė su vietiniu tapytoju Fred Farebrother, kuris buvo rūpestingas ir palaikantis. Eltonas jį vadino "Derf" (jo vardas nuo galo). Vėliau jie persikėlė į butą, esantį netoli nuo pastarųjų namų. Būtent čia Eltonas pradėjo kurti dainas, kurios vedė jį į roko žvaigždės kelią. Iš tikrųjų jis čia gyveno iki pat ketvirtojo albumo.

Nuo baro pianisto iki „Bluesology“ (1962–1969)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Būdamas penkiolikos, savo motinos ir patėvio padedamas, Eltonas savaitgaliais pradėjo groti pianinu netolimame bare „Northwood Hills Hotel“, kur turėjo naktimis groti nuo ketvirtadienio iki sekmadienio[1][2]. Bare jis buvo žinomas kaip tiesiog "Regis" ir grodavo standartinius populiarius kūrinius, įskaitant ir Jim Reeves bei Ray Charles dainas, be to kai kurias dainas jis parašydavo ir pats[3]. Nors "Regis" ir turėjo gerą regėjimą, jis pradėjo nešioti netikrus akinius su pastorintais viršutiniais rėmais tam, kad būtų panašesnis į Buddy Holly. 1962 m. Eltonas su draugais įkūrė grupę, pavadinimu „Bluesology“. Būdamas grupėje Eltonas skirstydavo laiką, kada groti naktimis viešbučiuose ir kada dirbti kartu su grupe. 1960-ųjų viduryje „Bluesology“ jau prisidėdavo prie tokių amerikiečių ritmenbliuzo bei soulo muzikantų kaip „the Isley Brothers“, Major Lance bei „Patti LaBelle and the Bluebelles“. 1966 m. „Bluesology“ tapo atlikėjo Long John Baldry pritariamąja grupe.

1967 m. Eltonas sutiko dalyvauti apklausoje, kurią rengė britiškas žurnalas „New Musical Express“. Jų pirmajame susitikime, Eltonas gavo vokelį su tekstais, kuriuos parašė Bernie Taupin, kuris taip pat sutiko čia dalyvauti. Eltonas sukūrė muziką Bernio tekstams ir jam nusiuntė. Nuo to laiko prasidėjo judviejų partnerystė, kuri tęsiasi iki pat šiol. Kai jie 1967 m. pirmąkart susitiko, šie įrašė judviejų pirmąją dainą „Scarecrow“. Po šešių mėnesių tuo metu buvęs Reginaldas Dvaitas pradėjo vadintis "Eltono Džonu", kurio vardas kilo iš dviejų „Bluesology“ narių – Elton Dean bei Long John Baldry. Oficiliai vardą jis pasikeitė į "Elton Hercules John" tik 1972 m. sausio 7 d.[4] 1968 m. Eltonas Džonas ir Bernis Taupinas kaip kolegos prisijungė prie Dick James'o DJM Records įrašų studijos, kur ten dirbo dainų kūrėjais ir du metus rašė dainas įvairiems atlikėjams, tarp jų Roger Cook bei Lulu[5]. Bernis maždaug valandą rašydavo tekstus, o Eltonas per pusvalandį sukurdavo melodiją.

Debiutinis albumas ir kopimas į populiarumą (1969–1973)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eltonas Džonas koncerto 1971 m. metu

Muzikos leidėjo Steve Brown patartas, Eltonas su Berniu pradeda kurti sudėtingesnes dainas, kurias įrašinėja ir atlieka pats Eltonas. Pirmoji daina buvo „I've Been Loving You“, kurią prodiusavo Caleb Quaye, buvęs „Bluesology“ gitaristas. 1969 m. Quaye, būgnininkas Roger Pope bei bosistas Tony Murray su Eltonu Džonu įrašė dar vieną jų singlą „Lady Samantha“. Galų gale jie įrašė ir visą albumą, kuris tapo Eltono debiutiniu, pavadinę jį „Empty Sky“, nors jis ir nesusilaukė didelės sėkmės. Kitas jų albumas „Elton John“ pradedamas kurti kitais metais, į jo kūrimą įsiterpia ir aranžuotojas Paul Buckmaster'is, jo dėka albumas įgauna simfoninio roko ir gospelo akcentą. Pirmasis albumo singlas „Border Song“ Billboard Hot 100 sąraše pajėgia užkopti tik į 92-ąją vietą. Kita vertus, antrasis singlas „Your Song“ tampa jo pirmuoju hitu, užimdamas 7-ą vietą UK Singles Chart sąraše ir 8-ą vietą Amerikoje. Nors iš esmės pats albumas tapo jo pirmuoju hitiniu albumu, užėmęs 4-ą vietą Billboard 200 ir 5-ą vietą UK Albums Chart sąrašuose.[6][7]

Pirmasis jo koncertas įvyko 1970 m. rugpjūtį Trubadūre, Los Andžele (JAV), kuriame koncertavo kartu su bosistu Dee Murray ir būgnininku Nigel Olsson ir jis palydėjo juos į didesnę sėkmę. Koncepcinis albumas „Tumbleweed Connection“ buvo išleistas tų pačių metų spalį ir užėmė Jungtinėje Karalystėje 2-ąją vietą, o Amerikoje 5-ąją.[6] Koncertinis gyvas albumas „17-11-70“ (pavadintas „11–17–70“ JAV) buvo įrašytas pasirodymo „A&R Studios“ studijoje metu, Niujorke. Albumas susilaukė žaibiškos komercinės sėkmės, po to kai likus kelioms savaitėms iki oficialaus jo išleidimo, buvo neteisėtai nutekintas visas jo pasirodymas, trukęs visą valandą, nors oficialiai pasirodęs leidimas tetruko apie 40 minučių.[8] Vėliau Eltonas su Berniu kūrė garso takelį nelabai išgarsėjusiam filmui „Friends“, o galų gale 1971 m. įrašė ir ketvirtąjį studijinį albumą „Madman Across the Water“, kuris prasimušė į 8-ą vietą Amerikoje, iš kurio hitais tapo „Tiny Dancer“ bei „Levon“. 1972 m. prie E. Džono grupės prisijungė ir gitaristas Davey Johnstone, po kurio prisijungimo pradėtas kurti penktasis studijinis albumas „Honky Château“, kuris pakeitė ankstesniųjų albumų spalvas, be to albumas buvo pirmasis, kuris sugebėjo pasiekti 1-ą vietą JAV. Po jo sekė ir virtinė kitų albumų sėkmė. „Rocket Man“ ir „Honky Cat“ tapo šio albumo singlais-hitais. Tais pačiais metais įrašinėtas jau šeštasis studijinis albumas, „Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player“, kuris pasirodė 1973 m. pradžioje. Jis buvo neįtikėtinai sėkmingas, užkopęs į pirmas vietas tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek Amerikos Valstijose, Australijoje bei kitose keliose šalyse.[9] Iš šito albumo nuskambėjo pirmasis Eltono hitas „Crocodile Rock“, pasiekęs JAV Billboard Hot 100 sąraše 1-ą vietą. Beveik tokios pačios sėkmės sulaukė ir „Daniel“, užėmęs 2-ą vietą JAV ir 4-ą Jungtinėje Karalystėje. Tačiau sėkmingiausias jo darbas pasirodė tų pačių metų spalį – albumas „Goodbye Yellow Brick Road“, sulaukęs daug pagyrų iš kritikų, be to sugebėjęs užimti pirmąsias vietas tiek JAV, tiek Jungtinėje Karalystėje ir išsilaikyti šioje pozicijoje porą mėnesių.[10] Ne gana to, Eltonas laikinai pradėtas laikyti glam roko žvaigžde. Iš pačio jo sėkmingiausio albumo nuvilnijo eilė hitų – „Goodbye Yellow Brick Road“, „Candle in the Wind“, „Saturday Night's Alright for Fighting“, „Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding“, o „Bennie and the Jets“ JAV užėmė 1-ą vietą.

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Studijiniai albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albumo viršelis Informacija apie albumą
Elton John - Empty Sky.jpg
Empty Sky
Elton John - Elton John.jpg
Elton John
Elton John - Tumbleweed Connection.jpg
Tumbleweed Connection
Elton John - Madman Across the Water.jpg
Madman Across the Water
Elton John - Honky ChA2teau.jpg
Honky Château
 • Išleidimo data: 1972 m. gegužės 19 d. (JK), 1972 m. gegužės 26 d. (JAV)
 • Vieta: #2 (JK), #1 (5 savaites) (JAV)
 • Singlai: „Rocket Man (I Think It’s Going To Be A Long, Long Time)“, „Honky Cat“
Elton John - Dont Shoot Me Im Only the Piano Player.jpg
Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player
 • Išleidimo data: 1973 m. sausio 22 d. (JK), 1973 m. sausio 26 d. (JAV)
 • Vieta: #1 (6 savaites) (JK), #1 (2 savaites) (JAV)
 • Singlai: „Crocodile Rock,“ „Daniel“
Elton John - Goodbye Yellow Brick Road.jpg
Goodbye Yellow Brick Road
 • Išleidimo data: 1973 m. spalio 5 d. (JK), 1973 m. spalio 5 d. (JAV)
 • Vieta: #1 (2 Weeks) (UK), #1 (8 weeks) (US)
 • Singlai: „Saturday Night’s Alright (For Fighting),“ „Goodbye Yellow Brick Road“,
  „Bennie And The Jets,“ „Candle In The Wind“
Elton John - Caribou.jpg
Caribou
 • Išleidimo data: 1974 m. birželio 28 d. (JK), 1974 m. birželio 24 d. (JAV)
 • Vieta: #1 (2 savaites) (JK), #1 (4 savaites) (JAV)
 • Singlai: „Don’t Let The Sun Go Down On Me,“ „The Bitch Is Back“
Elton John - Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy.jpg
Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy
 • Išleidimo data: 1975 m. gegužės 23 d. (JK), 1975 m. gegužės 19 d. (JAV)
 • Vieta: #2 (JK), #1 (7 savaites) (JAV)
 • Singlai: „Someone Saved My Life Tonight“
Elton John - Rock of the Westies.jpg
Rock of the Westies
 • Išleidimo data: 1975 m. spalio 4 d. (JK), 1975 m. spalio 20 d. (JAV)
 • Vieta: #5 (JK), #1 (3 savaites) (JAV)
 • Singlai: „Island Girl,“ „Grow Some Funk of Your Own,“ „I Feel Like A Bullet (In the Gun of Robert Ford)“
Elton John - Blue Moves.jpg
Blue Moves
 • Išleidimo data: 1976 m. spalio 22 d. (JK), 1976 m. spalio 28 d. (JAV)
 • Vieta: #3 (JK), #3 (JAV)
 • Singlai: „Sorry Seems To Be The Hardest Word,“ „Bit Your Lip (Get Up And Dance),“ „Crazy Water“
Elton John - A Single Man.jpg
A Single Man
 • Išleidimo data: 1978 m. spalio 10 d. (JK), 1978 m. spalis (JAV)
 • Vieta: #8 (JK), #15 (JAV)
 • Singlai: „Part-Time Love,“ „Song For Guy“
Album Victim of Love.jpg
Victim of Love
 • Išleidimo data: 1979 m. spalio 13 d. (JK), 1979 m. spalis (JAV)
 • Vieta: #41 (JK), #35 (JAV)
 • Singlai: „Victim of Love,“ „Johnny B. Goode“
Album 21 at 33.jpg
21 at 33
 • Išleidimo data: 1980 m. gegužės 13 d. (JK), 1980 gegužė (JAV)
 • Vieta: #12 (UK), #13 (US)
 • Singlai: „Little Jeannie,“ „Sartorial Eloquence“
The fox.jpg
The Fox
Jump up.jpg
Jump Up!
 • Išleidimo data: 1982 m. balandžio 9 d. (JK), 1982 m. balandis (JAV)
 • Vieta: #13 (JK), #17 (JAV)
 • Singlai: „Blue Eyes,“ „Empty Garden (Hey Hey Johnny),“ „Princess“
Too low for zero.jpg
Too Low for Zero
 • Išleidimo data: 1983 m. birželis (JK), 1983 m. gegužės 23 d. (JAV)
 • Vieta: #7 (JK), #25 (JAV)
 • Singlai: „I Guess That’s Why They Call It The Blues,“ „I’m Still Standing“,
  „Kiss The Bride,“ „Cold As Christmas (In The Middle Of The Year,“ „Crystal“
Breaking hearts.jpg
Breaking Hearts
 • Išleidimo data: 1984 m. birželis (JK), 1984 m. birželis (JAV)
 • Vieta: #2 (JK), #20 (JAV)
 • Singlai: „Passengers,“ „Sad Songs (Say So Much),“ „Who Wears These Shoes?“,
  „Breaking Hearts (Ain’t What It Used To Be)“
Ice on fire.jpg
Ice on Fire
 • Išleidimo data: 1985 m. lapkritis (JK), 1985 m. lapkritis (JAV)
 • Vieta: #3 (JK), #48 (JAV)
 • Singlai: „Nikita,“ „Wrap Her Up,“ „Cry To Heaven“
Leather jackets.jpg
Leather Jackets
 • Išleidimo data: 1986 m. lapkritis (JK), 1986 m. lapkritis (JAV)
 • Vieta: #24 (JK), #91 (JAV)
 • Singlai: „Heartache All Over The World,“ „Slow Rivers“
Reg strikes back.jpg
Reg Strikes Back
 • Išleidimo data: 1988 m. birželis (JK), 1988 m. birželis (JAV)
 • Vieta: #18 (JK), #16 (JAV)
 • Singlai: „I Don’t Wanna Go On With You Like That,“ „A Word In Spanish,“ „Town Of Plenty“
Sleeping with the past.jpg
Sleeping With the Past
 • Išleidimo data: 1989 m. rugsėjis (JK), 1989 m. rugpjūtis (JAV)
 • Vieta: #1 (5 savaites) (JK), #23 (JAV)
 • Singlai: „Healing Hands“, „Sacrifice“, „Club at the End of the Street“, „Whispers“
The one album.jpg
The One
 • Išleidimo data: 1992 m. birželio 22 d. (JK), 1992 m. birželio 26 d. (JAV)
 • Vieta: #2 (JK), #8 (JAV)
 • Singlai: „The One“, „The Last Song“, „Runaway Train“, „Simple Life“
Duets.jpg
Duets
 • Išleidimo data: 1993 m. lapkritis (JK), 1993 m. lapkričio 30 d. (JAV)
 • Vieta: #5 (JK), #25 (JAV)
 • Singlai: „True Love“, „Don’t Go Breaking My Heart“, „Ain’t Nothing Like The Real Thing“
Elton John.jpg
Made in England
 • Išleidimo data: 1995 m. kovo 20 d. (JK), 1995 m. kovo 21 d. (JAV)
 • Vieta: #4 (JK), #13 (UJAV)
 • Singlai: „Believe“, „Made in England“, „Please“, „Blessed“
The big picture.jpg
The Big Picture
 • Išleidimo data: 1997 m. rugsėjo 22 d. (JK), 1997 m. rugsėjo 23 d. (JAV)
 • Vieta: #3 (JK), #9 (JAV)
 • Singlai: „Something About The Way You Look Tonight“, „Recover Your Soul“,
  „If The River Can Bend“
Songs from the west coast.jpg
Songs From The West Coast
 • Išleidimo data: 2001 m. spalio 1 d. (JK), 2001 m. spalio 2 d. (JAV)
 • Vieta: #2 (UK), #15 (US)
 • Singlai: „I Want Love“, „This Train Don’t Stop There Anymore“, „Original Sin“
Ptr.jpg
Peachtree Road
 • Išleidimo data: 2004 m. lapkričio 8 d. (JK), 2004 lapkričio 9 d. (JAV)
 • Vieta: #21 (JK), #17 (JAV)
 • Singlai: „Answer In The Sky“, „All That I’m Allowed (I’m Thankful)“,
  „Turn The Lights Out When You Leave“
Captainkid.jpg
The Captain & The Kid

Bendri albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Garso takeliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Friends (1971)
 • The Lion King (1994)
 • Aida (1998)
 • Elton John and Tim Rice's Aida (1999)
 • The Muse (1999)
 • The Road to El Dorado (2000)
 • Billy Elliot (2005)
 • Lestat (2005)
 • Gnomeo & Juliet (2011)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka