George Harrison

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Tools-spanner-hammer.svg  Manoma, kad šis straipsnis turi esminių trūkumų, dėl kurių jį reikia perrašyti.
Straipsnio turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad, norint pritaikyti enciklopedijai, jį reikia iš esmės perrašyti.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
Džordžas Harisonas, 1974 m.

Džordžas Harisonas (George Harrison, 1943 m. vasario 25 d. Liverpulyje2001 m. lapkričio 29 d. Los Andžele) – vokalistas, dainų autorius, filmų prodiuseris, geriausiai žinomas kaip pagrindinis britų muzikos grupės „The Beatles“ gitaristas. Sukūrė žinomas dainas, kaip antai „Taxman“, „I Want To Tell You“, „Here Comes The Sun“, „Think For Yourself“, „While My Guitar Gently Weeps“. Įkvėptas hinduizmo, sukūrė „Within You Without You“, „The Inner Light“ ir t. t.

Kai 1970 m. „The Beatles“ iširo, pradėjo solo karjerą. 19881991 m. buvo iš roko žvaigždžių sudarytos grupės „Traveling Wilburys“ narys.

Artimi Harisono ryšiai su Indijos kultūra, bei jo hinduizmo išpažinimas padarė didelės įtakos jo pasaulėžiūrai bei dvasiniams nuosprendžiams, kurie dažnai būdavo akivaizdūs jo muzikoje, visuomeninėje veikloje, bei asmeniniame jo gyvenime, pvz., dėl šių priežasčių Harisonas tapo vegetaru.[1]

Harisonas yra vienintelis „The Beatles“ narys, išleidęs savo autobiografiją („I Me Mine“, 1980 m.), nors apie „The Beatles“ knygoje buvo mažai parašyta.

Harisonas mirė 2001 m. nuo plaučių vėžio.

Ankstyvieji metai 1943-1953[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Harisonas gimė Wavertree mieste, Liverpulyje 1943 m. vasario 25 d.[2] Jis buvo jauniausias iš keturių Harold Hargreaves Harrison (19091978) ir Louise Harrison (gim. prancūzų) vaikų. (19111970). Haroldas buvo autobusų konduktorius, dirbęs White Star Line, o Louise buvo airių kilmės parduotuvės pardavėja. Jis turėjo vieną seserį Louise (g. 1931 m. rugpjūčio 16 d.) ir du brolius Haroldą (g. 1934 m.) ir Peterį (1940 m. liepos 20 d. – 2007 m. birželio 1 d.).

Pirmuosius ketverius savo gyvenimo metus Harisonas gyveno Arnold Grove 12. 1949 m. šeimai buvo pasiūlytas tarybos namas ir ji persikėlė į 25 Upton Green Speke gatvę. 1948 m., būdamas penkerių metų, Harisonas įstojo į Dovedale pradinę mokyklą. Jis išlaikė mokyklos baigiamuosius egzaminus ir 19541959 m. lankė Liverpulio instituto vidurinę berniukų mokyklą. Nors institute buvo galima mokytis muzikos, jame nebuvo mokoma groti gitara, kas labai nuvylė Harrisoną.

Iš pradžių Haroldas Harrisonas nerimavo dėl sūnaus pomėgio siekti muzikinės karjeros. Tačiau 1956 m. jis nupirko George'ui akustinę gitarą Egmond, kuri, pasak Haroldo, tuo metu kainavo 3,10 GBP.[3] Vienas iš jo tėvo draugų išmokė Harrisoną groti „Whispering“, „Sweet Sue“ ir „Dinah“. Įkvėptas Donegano muzikos, Harrisonas su broliu Peteriu ir draugu Arthuru Kelly subūrė skiffle grupę „Rebels“. Važiuodamas autobusu į mokyklą Harrisonas susitiko su Polą McCartnį, kuris taip pat lankė Liverpulio institutą, ir kartu susidraugavo dėl bendros meilės muzikai.

The Beatles: 1958-1970[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Harrisonas kartu su Paul McCartney ir John Lennon sukūrė skiffle grupė, vadinama „Quarrymen“. Vėliau šią grupė jie pervadino į „The Beatles.“ 1958 m. kovo mėn. Harrisonas dalyvavo grupės „Quarrymen“ atrankoje, Rory Storm Morgue Skiffle klube. Tačiau tuometinis grupės lyderis Lennonas nebuvo sužavėta Harrisonu. Jam labiausiai užkliuvo jo per nelyg jaunas ažmoius. Vėliau McCartney surengė antrą susitikimą, Liverpulio autobusų stoties viršutiniame aukšte, per kurį Harrisonas padarė įspūdį Lennonui, pagrodamas kūrinį „Raunchy“. Sužavėjus Lennoną, Harrisonas pradėjo po truputį prisišlieti pries grupės. Jis reikalui esant kartais grodavo gitara, o vėliau galiausiai buvo priimtas pilnai į grupę. Nors tėvas norėjo, kad jis tęstų mokslus, Harrisonas baigė mokyklą būdamas 16 metų ir keletą mėnesių dirbo elektriko padėjėju, vietinėje universalinėje parduotuvėje.[4]

1960 m. vadybininkas Allanas Williamsas pasirūpino, kad grupė, dabar pasivadinusi „The Beatles“, grotų Hamburgo „Indra“ ir „Kaiserkeller“ klubuose, kurie abu priklausė Brunui Koschmidui.[5] Pirmoji jų kelionė Hamburge baigėsi gana anksti, kai Harrisonas buvo deportuotas, nes buvo per jaunas dirbti naktiniuose klubuose. Kai 1961 m. gruodžio mėn. Brianas Epsteinas tapo jų vadovu, jis patobulino jų įvaizdį ir vėliau sudarė jiems įrašų sutartį su EMI. Pirmasis grupės singlas „Love Me Do“ muzikos topų sąraše užėmė 17 vietą, o 1963 m. pradžioje, kai buvo išleistas debiutinis albumas „Please Please Me“ grupė labai išpopulerėjo. Būdamas scenoje su grupe, dažnai rimtas ir susikaupęs, Harrisonas buvo žinomas kaip „tylusis bitlas“. Ši pravardė atsirado, kai 1964 m. pradžioje grupė „The Beatles“ atvyko į Jungtines Valstijas, o Harrisonas sirgo gerklės uždegimu ir todėl jam buvo patarta kiek įmanoma apriboti kalbėjimą. Žurnalistai pastebėjo Harrisono mažą kalbėjimą viešuose pasirodymuose, tad vėliau slapyvardis pritapo.

Nuo 1966 m. pabaigos Harrisono interesai pradėjo tolti nuo kitų „The Beatles“, dėl jo susidomėjimo rytų kultūra.[6]

1968 m. sausio mėn. jis įrašė pagrindinį savo dainos „The Inner Light“ takelį EMI studijoje Bombėjuje, naudodamas vietinių muzikantų grupę, grojančią tradiciniais Indijos instrumentais. Tais pačiais metais įrašant dainas, grupėje „The Beatles“ įtampa išaugo, o būgnininkas Ringo Starras trumpam pasitraukė iš grupės. [7]

Vėliau grupėje buvo geresni, nors vis dar įtempti, kai grupė įrašė savo 1969 m. albumą „Abbey Road“. Albumo įrašymo metu Harrisonas turėjo daugiau kūrybinės galios, nei anksčiau.

Humanitarinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Harrisonas visą gyvenimą dalyvavo humanitarinėje ir politinėje veikloje. 1960-aisiais bitlai palaikė pilietinių teisių judėjimą ir protestavo prieš Vietnamo karą.[8] 1971 m. pradžioje Ravis Shankaras konsultavosi su Harrisonu, kaip teikti pagalbą Bangladešo žmonėms, po 1970 m. Bhola kilusio ciklono ir Bangladešo išsivadavimo karo. Harrisonas parašė ir įrašė dainą „Bangla Desh“, kuri tapo pirmuoju popmuzikos labdaros singlu, kai jį liepos pabaigoje išleido „Apple Records“. Jis taip pat paskatino Apple išleisti Shankaro „Joi Bangl“, siekdamas dar labiau informuoti visuomenę apie Bangladešo problemas. Shankaras paprašė Harrisono patarimo planuojant nedidelį labdaros renginį JAV. Harrisonas sureagavo surengdamas koncertą Bangladešui, kuris surinko daugiau nei 240 000 dolerių.[9] Išleidus albumą ir filmus buvo uždirbta apie 13,5 mln. dolerių, kurie buvo paaukoti. 1972 m. birželio mėn. UNICEF kasmetinėje ceremonijoje pagerbė Harrisoną, Shankarą ir Kleiną apdovanojimu „Vaikas yra žmogaus tėvas“, pripažindama jų pastangas rinkti lėšas ir padėti Bangladešui.

Nuo 1980 m. Harrisonas tapo „Greenpeace“ ir CND rėmėju. Jis taip pat protestavo prieš branduolinės energijos naudojimą. Finansavo Monty Python nario Terry Joneso išleistą žaliąjį žurnalą Vole.[10]

Vėlesnis gyvenimas ir mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paskutinis Harrisono pasirodymas televizijoje buvo VH-1 laidoje 1997 m. gegužės mėn.[11] Netrukus po to, Harrisonui buvo diagnozuotas gerklės vėžys. Jis buvo gydomas radioterapija, kuri tuo metu buvo manoma sėkminga. Dėl šios ligos jis viešai kaltino ilgus metus trukusį rūkymą.

1998 m. sausį Harrisonas dalyvavo Carlo Perkinso laidotuvėse Džeksone, Tenesio valstijoje, kur atliko Perkinsono dainą „Your True Love“ . Gegužės mėn. jis atstovavo grupę „The Beatles“, Londono Aukštajame teisme, dėl bandymo panaikinti neteisėtus įrašus, kurie buvo padaryti iš 1962 m. grupės pasirodymo Hamburgo „Star-Club“ klube.[12]

1999 m. gruodžio 30 d. Harrisonas ir jo žmona buvo užpulti savo namuose Friaro Parke. [13] 34 metų Michael Abram, kuris sergantis paranoidine šizofrenija įsiveržė ir užpuolė Harrisoną virtuviniu peiliu. Po išpuolio Harrisonas buvo paguldytas į ligoninę, su daugiau nei 40 durtinių žaizdų. Jam buvo pašalinta dalis pradurto plaučio. Harrisono užpuolikas išvengė kalėjimo, dėl savo psichikos sutrikimo. Jam buvo paskirtas priverstinis gydymas, kuris truko tris metus. Išleistas iš psichiatrinės ligoninės, Harrisono užuolikas Michaelas Abramas teigė, kad labai gailisi savo padarytų veiksmų. Vėliau jis viešai atsiprašė Harrisono.[14]

Sužalojimai, padaryti Harrisonui per įsiveržimą į namus, buvo didesni, nei teigė jo šeimos nariai, komentaruose spaudai. Harrisono draugai manė, kad šis išpuolis prisidėjo prie jo onkologinės ligos atsinaujinimo. 2001 m. gegužę buvo paskelbta, kad Harrisonui buvo atlikta operacija, skirta pašalinti augliui iš vieno iš jo plaučių. Liepą buvo pranešta, kad jis gydomas nuo smegenų auglio, Šveicarijos klinikoje. 2001 m. lapkritį Staten Island universiteto ligoninėje Niujorke jis pradėjo radioterapiją nuo nesmulkialąstelinio plaučių vėžio, išplitusio į jo smegenys. Kai ši žinia buvo paskelbta viešai, Harrisonas apgailestavo, kad jo gydytojas pažeidė jo privatumą, o jo vėliau gydytojo buvo pareikalauta atlyginti žalą.[15]

2001 m. lapkričio 29 d. Harrisonas mirė McCartney priklausančiame Heather Road Beverly Hillse, Los Andžele.[16] Jam buvo 58 metai. Jo laiduotuvių ceremonija buvo uždara, dalyvavo tik artimiausi jo bendražygiai. Harrisono palaikų pelenai išbarstyti pagal induistų tradiciją, privačioje ceremonijoje prie Gango ir Jamunos upių, netoli Varanasio (Indija). Testamentu jis paliko beveik 100 milijonų svarų.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeima ir pomėgiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1966 m. sausio 21 d. Harrisonas vedė modelį Pattie Boyd.[17] Harrisonas ir Boyda susitiko 1964 m., kai buvo kuriamas filmas „A Hard Day's Night“, kuriame 19-metė Boyd vaidino moksleivę. Jie išsiskyrė 1974 m., o skyrybos buvo užbaigtos 1977 m. Boyd teigė, kad jos sprendimą nutraukti santuoką daugiausia lėmė pakartotinė George'o neištikimybė. Paskutinė neištikimybė baigėsi romanu su Ringo žmona Maureen, kurį Boyd pavadino „paskutiniu lašu“ ir tada jie galiausiai išsiskyrė.[18]

1978 m. rugsėjo 2 d. Harrisonas vedė A&M, o vėliau Dark Horse Records rinkodaros vadovę Olivią Trinidad Arias.[19] Kadangi „Dark Horse“ buvo „A&M“ dukterinė įmonė, pora pirmą kartą susipažino telefonu, dirbdami su įrašų kompanijos veikla, o vėliau 1974 m. asmeniškai susitiko „A&M Records“ biure Los Andžele. Kartu jie susilaukė vieno sūnaus Dhani Harrisono, gimusio 1978 m. rugpjūčio 1 d.

Harrisonas domėjosi sportiniais automobiliais ir automobilių lenktynėmis. Jis buvo vienas iš 100 žmonių, įsigijusių McLaren F1 automobilį.[20] Nuo jaunystės jis rinko lenktynininkų ir jų automobilių nuotraukas. Būdamas 12 metų jis dalyvavo savo pirmosiose lenktynėse – 1955 m. Didžiosios Britanijos Grand Prix lenktynėse Aintree.

2011 m. gruodžio 7 d. aukcione Londone buvo parduotas pirmasis ekstravagantiškas Harrisono automobilis – 1964 m. Aston Martin DB5. Anoniminis „The Beatles“ kolekcionierius sumokėjo 350 000 svarų sterlingų už transporto priemonę, kurią Harrisonas įsigijo naują 1965 m. sausį.[21]

Ryšiai su kitais The Beatles nariais[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiąją grupės „The Beatles“ karjeros dalį santykiai grupėje buvo artimi. Lennonas teigė, kad jo santykiai su Harrisonu buvo tikrai geri, nors ir būta ir nesutarimų. Vėliau jie pasuko skirtingais keliais. Pasak biografo Gary'io Tillery, Harrisonas atrado Dievą, o Lenonas padarė išvadą, kad žmonės patys yra savo gyvenimo kūrėjai.

Harrisonas ir McCartney buvo pirmieji grupės „The Beatles“ nariai, kurie susipažino. Jie susipažino važiuodami autobusu į mokyklą, dėl bendro pomėgio muzikai.[22] McCartney sakė, kad jis ir Harrisonas dažniausiai dalindavosi vienu miegamuoju gastrolių metu. McCartney pavadino Harrisoną savo „broliuku“.[23]

Pripažinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1965 m. birželį Harisonas ir kiti bitlai buvo paskirti Britų imperijos ordino (MBE) nariais.[24]

1971 m. „The Beatles“ grupė gavo akademijos apdovanojimą už labai gerai įvertintą dainą „Let It Be“.

1992 m. gruodį jis tapo pirmuoju Billboard Century Award laureatu, kuriame nominacijos suteikiamos labiausiai nusipelniusiems muzikos. Apdovanojimu buvo pripažintas Harrisono svarbus vaidmuo, klojant šiuolaikinės pasaulio muzikos sampratos pagrindus. Žurnalas „Rolling Stone“ jį įtraukė į 11 vietą „100 geriausių visų laikų gitaristų“ sąraše. Jis taip pat užima 65 vietą to paties žurnalo „100 geriausių visų laikų dainų autorių“ sąraše.

2002 m., per pirmąsias jo mirties metines, Karališkojoje Alberto salėje įvyko koncertas George'ui. Ericas Claptonas organizavo renginį, kuriame dalyvavo daugelis Harrisono draugų ir muzikinių partnerių, įskaitant McCartney ir Starrą.[25] Ericas Idle'as, kuris Harrisoną apibūdino kaip „vieną iš nedaugelio moraliai gerų žmonių, kuriuos sukūrė rokenrolas.“ Jis buvo buvo vienas iš Monty Python „Lumberjack Song“ atlikėjų. Pelnas iš koncerto atiteko Harrisono labdaros fondui „Material World Charitable Foundation.“

2004 m. Harrisonas buvo po mirties įtrauktas į rokenrolo šlovės muziej, kaip solo atlikėjas.[26]

2015 m. vasario mėn. Harrisonas buvo po mirties apdovanotas „Grammy“ apdovanojimuose, už viso gyvenimo nuopelnus.[27]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „George Harrison (1943-2001)“. International Vegetarian Union (IVU). Nuoroda tikrinta 2008-12-07. 
 2. Georhe Harrison, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 3. The Guitarist, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 4. George Harrison, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 5. Live: Kaiserkeller, Hamburg, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 6. 50 years of Beatles in India Archyvuota kopija 2021-12-12 iš Wayback Machine projekto., Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 7. Ringo Starr quits The Beatles, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 8. Vietnam War Songs: What happened when the Beatles met Bertrand Russell, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 9. VConcert for Bangladesh, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 10. [https://www.theguardian.com/film/2019/apr/03/george-harrison-beatle-monty-python-life-of-brian-handmade-studios How George Harrison – and a very naughty boy – saved British cinema], Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 11. GEORGE HARRISON LAST EVER INTERVIEW AND PERFORMANCE IN ’97, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 12. Beatles win court battle, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 13. Former Beatle George Harrison Survived a Near-Fatal Stabbing, But an Aide Said ‘It Changed Him’, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 14. George Harrison Attacker Apologizes, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 15. https://nypost.com/2014/11/25/beatle-george-harrisons-doctor-to-pay-2-5m-for-medicare-scam/ Beatle George Harrison’s doctor to pay $2.5M for Medicare scam, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 16. https://www.nytimes.com/2001/12/01/arts/george-harrison-quiet-beatle-and-lead-guitarist-dies-at-58.html/ George Harrison, 'Quiet Beatle' And Lead Guitarist, Dies at 58 , Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 17. https://cosmicmagazine.com.au/news/looking-back-on-the-wedding-of-george-harrison-and-pattie-boyd/Looking Back On The Wedding Of George Harrison And Pattie Boyd , Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 18. https://www.cheatsheet.com/entertainment/when-george-harrison-had-an-affair-with-ringos-wife-maureen.html/When George Harrison Had an Affair With Ringo’s Wife Maureen , Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 19. https://www.cheatsheet.com/entertainment/george-harrisons-wife-olivia-cherishes-song-written-isnt-favorite.html/George Harrison’s Wife Olivia Cherishes the Song Written About Her But It Isn’t Her Favorite , Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 20. https://www.gq-magazine.co.uk/lifestyle/article/george-harrison-cars/ George Harrison had a phenomenal selection of cars, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 21. https://www.motorauthority.com/news/1070439_george-harrison-s-aston-martin-db5-sells-for-over-500-000/ George Harrison's Aston Martin DB5 sells
 22. https://beatlestrivia.com/how-did-paul-mccartney-and-george-harrison-first-meet/ How did Paul McCartney and George Harrison first meet?
 23. https://www.irishtimes.com/news/sir-paul-mccartney-hails-baby-brother-1.340013/ Sir Paul McCartney hails 'baby brother', Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 24. https://www.beatlesbible.com/1965/06/11/beatles-awarded-mbes/ The Beatles to be awarded MBEs, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 25. http://www.concertforgeorge.com/ Concert for George, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 26. https://www.nytimes.com/2016/04/28/arts/music/prince-guitar-rock-hall-of-fame.html The Day Prince’s Guitar Wept the Loudest, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.
 27. https://www.georgeharrison.com/george-harrison-nominated-for-3-grammys-for-brainwashed/ George Harrison Nominated For 3 Grammys For Brainwashed, Nuoroda tikrinta 2021.12.23.