Pereiti prie turinio

Freddie Mercury

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Freddie Mercury

Freddie Mercury pasirodymo metu, 1977 m.
Biografija
Pilnas vardasFarrokh Bulsara
Gimė1946 m. rugsėjo 5 d.
Stountaunas, Zanzibaras
KilmėZanzibaras
Mirė1991 m. lapkričio 24 d. (45 metai)
Londonas, JK
Žanrairokas · hard rokas · glam rokas
Kūrinių kalbosanglų
Veiklamuzikantas · vokalistas · pianistas · dainų kūrėjas
Instrumentaivokalas · pianinas · gitara · klavišiniai
Aktyvumo metai19691991
Įrašų kompanijaColumbia · Polydor · EMI · Parlophone · Hollywood
Susijusi veiklaQueen vokalistas

Fredis Merkuris (angl. Freddie Mercury, gudž. ફ્રારુક બુલ્સારા‌; tikrasis vardas – Farrokh Bulsara; 1946 m. rugsėjo 5 d. – 1991 m. lapkričio 24 d.) – britų muzikantas, geriausiai žinomas kaip britų roko grupės „Queen“ dainų autorius, vokalistas ir pianistas. Kaip atlikėjas, jis pasižymėjo stipriu vokalu ir spalvingais bei ryškiais pasirodymais scenoje.

Fredis gimė ir augo Zanzibare, gyveno Mumbajuje, Indijoje. Vėliau jis kartu su tėvais atsikėlė gyventi į Didžiąją Britaniją, kur pradėjo studijuoti muzikos akademijoje (Ealingo menų koledže), gavo dizainerio diplomą. 1972 m. jis jau koncertavo su grupe „Queen“.

Po įspūdingos karjeros, 1991 m. lapkričio 24 d., būdamas vos 45 metų Fredis mirė savo namuose, Londone, nuo klastingos ligos – AIDS.

Net ir po jo mirties Merkuris dažnai minimas tarp geriausių muzikantų ir vokalistų. 2006 m. leidinys „Time Asia“ išrinko Merkurį vienu tarp įtakingiausių azijiečių per pastaruosius 60 metų. 2005 m. Blender ir MTV2 išrinko Merkurį geriausiu visų laikų vyrų vokalistu[1]. 2009 m. leidinio „Classic Rock“ skaitytojai balsuodami išrinko Merkurį geriausiu visų laikų roko muzikantu. 2008 m. žurnalas „Rolling Stone“ Merkuriui skyrė 18-tą vietą visų laikų geriausių dainininkų šimtuke[2].

Biografija ir karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

F. Merkuris gimė 1946 m. rugsėjo 5 d. Stountaune, Zanzibare. Merkurio tėvai Jer ir Bomi Bulsara buvo persai. Tėvas dirbo iždininku Ministrų kabinete. Merkuris turėjo seserį Kashmirą. Fredis baigė Šv. Petro angliškąją mokyklą netoli Mumbajaus. Vėliau jis baigė aukštesnius mokslus Švč. Marijos mokykloje Mumbajuje. Mokykloje kartu su savo draugais Fredis įkūrė grupę „The Hectics“. Iki 9 m. jis mokėsi groti pianinu.

1964 m., kai Merkuriui buvo 17 metų, jo šeima dėl saugumo sumetimų išvyko iš šalies dėl Zanzibare kilusios revoliucijos. Jie persikėlė į Londoną ir ten Merkuris baigė menų mokslus Ylingo koledže.

Baigęs menų mokslus Fredis įsiliejo į muziką. Tuomet jis jau mokėsi groti ir gitara. 1969 m. jis prisijungė prie grupės „Ibex“. Iširus šiai grupei Merkuris prisijungė prie „Sour Milk Sea“, tačiau ir ši vėliau iširo. 1970 m. Fredis prisijungė prie gitaristo Brian Harold May ir būgnininko Roger Taylor. Jie visi kartu sukūrė grupę pavadinimu „Queen“. Tuo pačiu metu Fredis pakeitė savo pavardę Bulsara į Mercury.

Nors kalbant vokalisto balsas buvo baritono diapazono, atlikdamas daugumą savo dainų jis dainavo tenoru.[3] Jo vokaliniai sugebėjimai leido dainuoti nuo žemiausio boso iki aukščiausio soprano.

Jo technika tiesiog žavėjo. Jokių problemų su greičiu, jis dainuodavo su jautrumu ritmui, jo vokalas buvo labai geras ir jis galėdavo be didesnių pastangų keisti lygius. F. Mercury taip pat turėjo nepriekaištingą muzikalumą. Jo tarimas buvo subtilus, delikatus ir saldus arba energingas ir trankus. Jis sugebėdavo rasti tinkamą spalvinę gamą ar ekspresyvumą kiekvienam žodžiui.


Vokalistas yra parašęs 10 iš 17 „Queen“ albumo „Greatest Hits“ dainų: „Bohemian Rhapsody“, „Seven Seas of Rhye“, „Killer Queen“, „Somebody to Love“, „Good Old-Fashioned Lover Boy“, „We Are the Champions“, „Bicycle Race“, „Don’t Stop Me Now“, „Crazy Little Thing Called Love“ ir „Play the Game“.

Labiausiai atpažįstamas vokalisto dainų rašymo ypatumas buvo tai, jog jis sugebėdavo dainose panaudoti daug įvairių stilių – rokabilį, progresyvųjį roką, sunkųjį metalą, gospelą ir disko. 1986 m. interviu F. Mercury pasakė: „Aš nekenčiu daryti to paties vėl, vėl ir vėl. Man patinka matyti kas šiuo metu vyksta kine, teatre ir muzikoje bei bandyti sujungti visus šiuos dalykus.“

Atlikėjas puikiai jausdavosi scenoje. Visur, kur tik koncertuodavo, jis su grupe pritraukdavo pilnus stadionus žiūrovų. Ant scenos jis demonstruodavo didelius teatralinius sugebėjimus ir sulaukdavo puikių gerbėjų reakcijų.

Iš visų teatrališkų rokerių atlikėjų, Freddie pasiekė daugiausia… Jis viršijo visas ribas. Ir žinoma, aš visada žavėjausi žmonėmis, kurie kažką dėvi. Aš jį mačiau tik viename koncerte ir, kaip jie sako, jis buvo tikrai tas žmogus, kuris galėjo prikaustyti žiūrovų dėmesį rankoje laikydamas tik palmės šakelę.


Vienas iš įsimintiniausių Freddie pasirodymų su „Queen“ buvo 1985 m. „Live Aid“ koncertas, kurio metu visi 72 000 stadione susirinkę žiūrovai kartu su grupe plojo, lingavo ir šokinėjo.[4] Nuo to laiko muzikos prodiuseriai šį koncertą vadina geriausiu gyvu roko pasirodymu istorijoje.

Per visą savo karjerą kartu su „Queen“ Freddie pasirodė apie 700 koncertų įvairiose pasaulio vietose. Labiausiai pastebimas šių koncertų išskirtinumas buvo jų stilių įvairovė. Kartą vokalistas pasakė: „Mes esame kaip rokenrolo Cecil B. DeMille, visada norime padaryti kažką daugiau ir geriau.“ Tuo metu grupė buvo pirmoji, koncertavusi Pietų Amerikoje – jie 1981 m. pasirodė San Paulo Morumbi stadione. 1986 m. grupė atliko pasirodymą už geležinės uždangos Budapešte. Jie sutraukė 80 000 žiūrovų ir tai buvo didžiausias kada nors surengtas koncertas Rytų Europoje. Paskutinis Freddie gyvas pasirodymas su „Queen“ įvyko 1986 m. rugpjūčio 6 d. Knebvorko parke. Šiame pasirodyme dalyvavo 160 000 gerbėjų. Koncerto pabaigoje, grojant Jungtinės Karalystės himną „Dieve, sergėk karalienę“, F. Mercury išėjo su karūna ant galvos ir atsisveikino su žiūrovais.[5]

Solinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

F. Mercury, 1977 m.

Dainuodamas „Queen“ grupėje Mercury užsiėmė ir soline karjera. Jis yra išleidęs du albumus ir keletą singlų. Nors solinė karjera nebuvo tokia sėkminga kaip su grupe, abu soliniai albumai ir keli singlai pasiekė JK dainų top 10 sąrašą. F. Mercury soliniai albumai buvo „Mr. Bad Guy“ ir „Barcelona“.

„Mr. Bad Guy“ debiutavo JK top 10 albumų sąraše. Singlas iš šio albumo „Living on My Own“ praėjus dvejiems metams po vokalisto mirties pasiekė JK top 10 sąrašo viršūnę ir ten išbuvo dvi savaites. Tuo pačiu metu už šį albumą F. Mercury buvo skirtas „Ivor Novello apdovanojimas“. Muzikos kritikas Eduardo Rivadavia šį albumą apibūdino kaip „nuostabų, nuo pradžių iki pabaigos.“ Šis albumas bendrai buvo įrašytas naudojant daug sintezatoriaus garsų, kas nebuvo įprasta „Queen“ kūrybai.

Antrasis albumas „Barcelona“ buvo įrašytas su ispanų sopranu Montserrat Caballé 1988 m. Albume sumaišyti operos ir populiarios muzikos stiliai. Nepaisant kritikų neigiamų įžvalgų, šis albumas susilaukė komercinės sėkmės. JK albumo pagrindinė daina debiutavo 8 TOP 10 sąrašo vietoje, taip pat tapo hitu Ispanijoje. Pagrindinė albumo daina susilaukė labai didelio dėmesio, kai Barselonoje, praėjus vieneriems metams po F. Mercury mirties, 1992 m. vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijo gyvą pasirodymą atliko Montserrat Caballé, o F. Mercury partija buvo rodoma ekrane. Tas pats įvyko ir prieš 1999 m. UEFA čempionų lygos finalo rungtynes Camp Nou stadione.

19811983 m. F. Mercury atliko kelis įrašus su Michael Jackson. Jie kartu įrašė „State of Shock“, „Victory“ ir „There Must Be More to Life Than This“ dainas.[6] Nei viena iš šių dainų oficialiai nebuvo išleista, nors neoficialūs leidimai egzistuoja. Vėliau M. Jackson „State of Shock“ įraštė kartu su Mick Jagger „Victory“ albumui.[7] Tuo tarpu Freddie išleido solo „There Must Be More To Life Than This“ versiją savo albumui „Mr. Bad Guy“.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fredžio Merkurio statula Montrė miestelyje, Šveicarijoje

Penktosioms grupės „Queen“ nario Fredžio Merkurio mirties metinėms atminti (1996 m.), Montrė miestelyje (Šveicarijoje), buvo iškilmingai atidengtas paminklas. Montrė miestelis buvo pasirinktas neatsitiktinai, nes vieta esanti ant Ženevos ežero kranto yra vadinama antraisiais roko legendos namais. Statulą miestui padovanojo Fredžio tėvai ir grupės „Queen“ muzikantai.

2001 m. vasarą statula kaip ir ją supanti turgavietė buvo restauruota. Rugsėjo 8 d., trečią dieną po Fredžio gimtadienio, statula buvo pastatyta atgal į tą pačią vietą.

2016 m. rugsėjo 5 d., minint vokalisto 70 metų jubiliejų, jo vardu pavadintas 1991 m. atrastas asteroidas 17473. Šis asteroidas skrieja Asteroidų žiede ir yra apie 3,5 km diametro.[8]

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

F. Merkuris įrašė 2 studijinius albumus, 6 rinktinius albumus, 15 singlų ir 11 kitų įvairių įrašų.

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rinktiniai albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • The Freddie Mercury Album, 1992 m. lapkričio 16 d.
 • The Great Pretender, 1992 m. lapkričio 24 d.
 • Remixes, 1993 m. gruodį
 • The Solo Collection, 2000 m. spalio 23 d.
 • Solo, 2000 m. lapkričio 7 d.
 • Lover of Life, Singer of Songs – The Very Best of Freddie Mercury Solo, 2006 m. rugsėjo 4 d.

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • 1984 „Love Kills“
 • 1985 „I Was Born to Love You“
 • 1985 „Made in Heaven“
 • 1985 „Living on My Own“
 • 1985 „Love Me Like There’s No Tomorrow“
 • 1986 „Time“
 • 1987 „The Great Pretender“
 • 1987 „Barcelona“ (su Montserrat Caballé)
 • 1988 „The Golden Boy“ (su Montserrat Caballé)
 • 1989 „How Can I Go On“ (su Montserrat Caballé)
 • 1992 „Barcelona“ [perleistas] (su Montserrat Caballé)
 • 1992 „How Can I Go On“ [perleistas] (su Montserrat Caballé)
 • 1992 „In My Defence“
 • 1993 „The Great Pretender“ [perleistas]
 • 1993 „Living on My Own“ (Remix)
 • 2000 „Guide Me Home“ (su Montserrat Caballé)
 • 2006 „Love Kills“ (Sunshine People Remix)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]