Vakarų Azija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vakarų Azija (žalia spalva)
Vakarų Azijos politinis žemėlapis

Vakarų Azija – geografinis regionas Azijos žemyno vakaruose. Naudojant politinius ir ekonominius terminus, šis geografinis regionas dažnai vadinamas Artimaisiais Rytais (nepriskiriamos tik Pietų Kaukazo valstybės, Kipras ir Iranas, bet įskaitomas Egiptas) arba Viduriniaisiais Rytais (nepriskiriant Kipro ir Pietų Kaukazo valstybių, bet įskaitant Egiptą).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietvakariuose per Raudonąją jūrą ir vakarinėje dalyje Egiptui priklausančiame Sinajaus pusiasalyje sausuma ribojasi su Afrikos žemynu. Vakarinę pakrantę skalauja Viduržemio jūra, Šiaurės vakaruose Bosforo sąsiauris, šiaurėje Juodoji jūra bei Kaukazo kalnai skiria nuo Rytų Europos, šiaurės rytuose šliejasi prie Kaspijos jūros ir ribojasi su Vidurine Azija, rytuose su Pietų Azija, pietryčių ir pietų pakrantes skalauja Arabijos jūra ir Adeno įlanka.

Gamtos ištekliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis geografinis regionas turi pasaulyje didžiausius naftos ir gamtinių dujų išteklius.

Vakarų Azijos šalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Artimieji Rytai neturi tikslių sienų, bet paprastai regionui priskiriamos šios šalys – Kipras,Turkija, Armėnija, Gruzija, Abchazija, Pietų Osetija, Iranas, Libanas, Sirija, Izraelis, Palestinos teritorijos (Vakarų Krantas ir Gazos Ruožas, Jordanija, Irakas, Kuveitas, Bahreinas, Kataras, Jungtiniai Arabų Emiratai, Saudo Arabija, Omanas, Jemenas.

Regiono įtakingiausios valstybės yra Izraelis, Turkija, Saudo Arabija, Iranas.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinės regiono kultūros – arabų, persai, turkų, kurdų, armėnų ir žydų, pagrindinės kalbos – arabų, persų, turkų bei kurdų. Vakarų Azijoje atsirado judaizmas, krikščionybė ir islamas. Islamas regione labai išplitęs ir dominuoja. Bet islamo išpažinėjų mažuma Izraelyje, kuriame pagrindinė religija judaizmas. Islamo religijos išpažinėjų mažuma ir Armenijoje, Gruzijoje, Abchazijoje, Pietų Osetijoje ir Kipre, kur daugumą sudaro krikščionys. Islamo šalyse krikščionių išlikusios didžiausios bendruomenės gyvena Egipte, Libane, Palestinoje ir Sirijoje, bet jų procentas šiose šalyse nežymus ir nuolat mažėja.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka