Gazos Ruožas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gazos Ruožas
قطاع غزة
Gazos Ruožo vėliava
GazosRuozas.png
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Administracinis centras Gaza
Oficialios kalbos arabų
Prezidentas Mahmoud Abbas
Gyventojų (2014) 1 816 379
Plotas 360 km²
Tankumas (2014) 5 045 žm./km²
Jasiro Arafato nacionalinis oro uostas Gazos Ruože 2002 m., po Izraelio kariuomenės smūgių

Gazos Ruožas (arab. قطاع غزة‎, Qiṭāʿ Ġazzah) – siaura žemės juosta į šiaurės rytus nuo Sinajaus pusiasalio. Pavadinimas kilęs nuo Gazos – pagrindinio miesto šioje teritorijoje. 1948 m. Arabų-Izraelio karo metu teritoriją užėmė Egiptas, o 1967 m. Šešių Dienų kare teritoriją perėmė Izraelis. Tai gana tankiai apgyvendinta, apie 1,8 milijono gyventojų turinti teritorija, de jure nepripažįstama kaip kurios nors nepriklausomos valstybės dalis.

Gazos Ruožas kartu su Vakarų Krantu sudaro Palestinos autonomiją. JAV pripažįsta šią teritoriją esant okupuotą Izraelio, o tokia padėtis prieštarauja Izraelio-Palestinos laikinam susitarimui. Teigiama, jog ilgalaikiai susitarimai gali atsirasti tik tolesnėse derybose. Izraelio vyriausybė su tuo nesutinka, ypač po savo kariuomenės atitraukimo iš Gazos ruožo 2005 m. Izraelis kontroliuoja Gazos Ruožo šiaurines sienas, teritorinius vandenis bei oro erdvę. Pagal susitarimą su Izraeliu, Egiptas kontroliuoja pietinę sieną.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hamas 2006 m. laimėjus rinkimus į Palestinos įstatymų leidybos tarybą, Hamas ir Fatah suformavo nacionalinės vienybės vyriausybę, vadovaujamą Ismail Haniya. Netrukus po to, vykstant Gazos mūšiui, Hamas perėmė Gazos ruožo kontrolę,[2] užimdamas vyriausybines institucijas ir pakeisdamas Fatah bei kitus vyriausybės tarnautojus savais.[3] 2007 m. birželio 14 d. Hamas visiškai kontroliavo Gazos Ruožą. Reaguodamas į tai, Palestinos savivaldos prezidentas Mahmoud Abbas paskelbė nepaprastąją padėtį, paleido nacionalinės vienybės vyriausybę ir sudarė naują, į kurią neįėjo Hamas atstovai. Palestinos savivaldos pajėgos Vakarų Krante areštavo kai kuriuos Hamas narius.

M. Abbas vyriausybė sulaukė plataus tarptautinės bendruomenės palaikymo. 2008 m. birželio pabaigoje Egiptas, Jordanija ir Saudo Arabija paskelbė, jog Vakarų Krante įsikūręs M. Abbas ministrų kabinetas yra vienintelė teisėta Palestinos vyriausybė. Egiptas perkėlė savo ambasadą iš Gazos į Vakarų Krantą.[4] Hamas vyriausybei Gazoje taikoma diplomatinė bei ekonominė izoliacija.

Stebėjimo bokštas Rafaho sienos perėjoje

Tiek Saudo Arabija, tiek Egiptas pasisakė už Hamas bei Fatah susitaikymą ir naujos vienybės vyriausybės suformavimą. M. Abbas buvo spaudžiamas pradėti rimtas derybas su Hamas, tačiau jis iškėlė sąlygą, kad Hamas turi grąžinti Gazos Ruožo kontrolę Palestinos savivaldai.

Nepaisant tarptautinės izoliacijos, Hamas judėjimo atstovai buvo pakviesti ir lankėsi kelete šalių, įskaitant Rusiją bei kai kurias ES nares. Įvairių opozicinių partijų atstovai ragino pradėti dialogą su Hamas, nutraukti ekonomines sankcijas.

Hamas perėmus teritorijos valdymą, Izraelis bei Egiptas uždarė sienos perėjas su Gazos Ruožu. Palestiniečių šaltinių duomenimis, ES stebėtojai paliko Rafaho sienos perėją, bijodami būti pagrobti ar sužeisti.[5]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Gaza crisis: key maps and timeline“. BBC News. 2009-01-06. Nuoroda tikrinta 2010-06-01. 
  2. Black, Ian; Tran, Mark (2007-02-15). „Hamas takes control of Gaza“. Guardian (London). Nuoroda tikrinta 2010-06-03. 
  3. Abrahams, Fred; Human Rights Watch (2008). Internal fight: Palestinian abuses in Gaza and the West Bank. Human Rights Watch. pp. 14–15. 
  4. „Mubarak calls Hamas' takeover of the Gaza Strip a 'coup'. Haaretz Daily Newspaper. Nuoroda tikrinta 2011-05-21. 
  5. Dudkevitch, Margot (2006-03-14). „EU monitors flee Rafah border crossing“. Jerusalem Post. Suarchyvuotas originalas 2011-05-11. Nuoroda tikrinta 2011-05-21. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Gazos Ruožas
Commons-logo.svg

Vikiteka