Pietų Azija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pietų Azija
South Asia.png
Plotas~4 480 000 km²
Gyventojai~1 591 000 000
Tankumas~355 žm./km²
ValstybėsIndijos vėliava Indija
Bangladešo vėliava Bangladešas
Butano vėliava Butanas
Maldyvų vėliava Maldyvai
Nepalo vėliava Nepalas
Šri Lankos vėliava Šri Lanka
Pakistano vėliava Pakistanas
Laiko juostosnuo UTC+6:30 iki UTC+3:30

Pietų Azija – pasaulio regionas, apimantis Indijos subkontinentą. Jis yra tarp Pietvakarių Azijos ir Pietryčių Azijos.

Apibrėžimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir visų pasaulio regionų, Pietų Azijos apibrėžimas nėra vieningas, nors jis nėra toks komplikuotas, kaip, pvz., Rytų Azijos.

Geografinė Pietų Azija tiksliai sutampa su Indijos subkontinentu, kuriame yra didžioji dalis Indijos, Pakistano, Bangladešas, Nepalas, Butanas.

Kartais Pakistanas priskiriamas Islamo šalių regionui, kuriam yra artimesnis kultūriškai, o Butanas ir Kašmyras – Centrinės Azijos regionui, mat tai yra Tibeto kultūros periferijos sritys.

Subregionai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietų Azijos subregionai (užrašyti vietos kalbomis ir rašto sistemomis)

Nors politiškai Pietų Azijoje yra viena didelė valstybė, šis regionas yra toks pat tautiškai ir kultūriškai mišrus, kaip ir Europa. Per visą istoriją regionas niekuomet nebuvo vieningas, išskyrus kolonijinį Britų Indijos laikotarpį, kuris ir suformavo vieningos Indijos idėją.

Pietų Aziją galima dalinti į keliolika istorinių – kultūrinių subregionų. Kiekvienas jų turi savo atskirą istoriją, kalbą, kultūrą, rašto sistemą. Šie regionai tarpusavyje nuolat konkuruodavo, ir kai kuriems jų pavykdavo sukurti imperijas, apimančias didesnę ar mažesnę dalį Indijos subkontinento. Tačiau per visą Pietų Azijos istoriją beveik nebuvo atvejų, kad kuriai nors imperijai būtų pavykę įsigalėti visoje Pietų Azijoje, taip kaip ir Europa niekuomet nebuvo suvienyta politiškai.

Šiuo metu kai kurie iš subregionų yra išsaugoję nepriklausomybę. Tai yra Nepalas, Šri Lanka. Bengalijos regiono dalis yra nepriklausoma kaip Bangladešas. Tačiau dauguma subregionų savo noru įstojo į Indijos sąjungą 1947 m., ir joje yra išlaikę dalinę nepriklausomybę. Dabar jie sudaro Indiją, ir jų teritorijos dalinai atitinka Indijos valstijų ribas.

Dabartinė Indija – atskirų valstijų, turinčių savo kalbas, politiką ir kultūras, sąjunga, daug kuo primenanti Europos Sąjungą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Pietų Azijos istorija.

Pietų Azija, kaip Europa, neturi vieningos valstybės istorijos. Tai yra atskirų subregionų, – tokių kaip Tamilnadas, Bengalija, Hindustanas, Nepalas, Karnataka ir kt., – istorija.


Commons-logo.svg

Vikiteka