Elžbieta II

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Elžbieta II
Jungtinės Karalystės ir kitų Tautų Sandraugos šalių karalienė
Queen Elizabeth II official portrait for 1959 tour (retouched) (cropped) (3-to-4 aspect ratio).jpg
Elžbieta II 1959 m.
Badge of the House of Windsor.svg
Vindzorų dinastija
Jungtinės Karalystės karalienės herbas
Jungtinės Karalystės karalienės herbas
Visas vardas Elžbieta Aleksandra Marija Vindzor
Gimė 1926 m. balandžio 21 d.
Mirė 2022 m. rugsėjo 8 d. (96 metai)
Tėvas Jurgis VI
Motina Elžbieta Bous-Lion
Sutuoktinis (-ė) Princas Filipas
Vaikai Karolis III
Princesė Ana
Princas Endriu
Princas Edvardas
Jungtinės Karalystės ir kitų Tautų Sandraugos šalių karalienė
Valdė 1952 m. vasario 6 d. – 2022 m. rugsėjo 8 d. (70 metų)
Karūnavimas 1953 m. birželio 2 d.
Pirmtakas Jurgis VI
Įpėdinis Karolis III
Žymūs apdovanojimai

2006 m. Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine

Commons-logo.svg Vikiteka Elžbieta II

Elžbieta II (Elizabeth II, g. Elizabeth Alexandra Mary Windsor, 1926 m. balandžio 21 d. – 2022 m. rugsėjo 8 d.)[1] – buvusi Jungtinės Karalystės karalienė, valdžiusi 1952–2022 m. Ji taip pat buvo Antigvos ir Barbudos, Australijos, Bahamų, Belizo, Kanados, Grenados, Jamaikos, Naujosios Zelandijos, Papua Naujosios Gvinėjos, Sent Kitso ir Nevio, Sent Lusijos, Sent Vinsento ir Grenadinų, Tuvalu, Saliamono Salų karalienė. Karalienės Elžbietos II valdymas truko 70 metų ir 214 dienų – ilgiausiai iš visų britų monarchų.

Elžbieta gimė Londone, kaip pirmoji Jorko hercogo ir hercogienės (vėliau karaliaus Jurgio VI ir karalienės Elžbietos) atžala. Jos tėvas į sostą atėjo 1936 m., kai jo brolis karalius Eduardas VIII atsisakė būti karaliumi, to pasakoje Elžbieta tapo sosto įpėdine. Ji mokėsi privačiai namuose ir antrojo pasaulinio karo metu pradėjo vykdyti viešąsias pareigas, tarnaudama moterų savanoriškoje tarnyboje. 1947 m. lapkritį ji ištekėjo už Filipo, buvusio Graikijos ir Danijos kunigaikščio, jų santuoka truko 73 metus iki jo mirties 2021 metų balandį. Jie turėjo keturis vaikus: Čarlzą, Aną, Endriu ir Edvardą.

Elžbietos II monograma

Kai jos tėvas mirė 1952 m. vasarį, Elžbieta, kuriai tada buvo 25 metai, tapo septynių nepriklausomų Tautų Sandraugos šalių karaliene: Jungtinės Karalystės, Kanados, Australijos, Naujosios Zelandijos, Pietų Afrikos, Pakistano ir Šri Lankos, taip pat kitų britų kolonijinių šalių vadove. Elžbieta visą laiką karaliavo kaip konstitucinė monarchė. Jos valdomų teritorijų skaičius laikui bėgant mažėjo, nes kai kurios teritorijos įgijo nepriklausomybę, o šalys tapo respublikomis. Jos valdymo metu pasikeitė 15 ministrų pirmininkų, 14 JAV prezidentų, ji susitiko su 5 popiežiais. Per visą savo gyvenimą parama monarchijai Jungtinėje Karalystėje išliko nuolat didelė, kaip ir jos asmeninis populiarumas.

2006 m. spalio 16–18 dienomis Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II kartu su vyru princu Filipu lankėsi Lietuvoje oficialaus vizito metu. Ji susitiko su prezidentu Valdu Adamkumi, aplankė Antakalnio kapines, kur pagerbė sausio 13-tosios aukas, sveikino miestiečius Vilniaus rotušės aikštėje. Vėliau ji tęsė vizitą Latvijoje ir Estijoje. [2]

2015 m. rugsėjo 9 d. karalienė Elžbieta II tapo ilgiausiai valdžiusiu britų monarchu.[3] Karalienė Elžbieta II mirė 2022 m. rugsėjo 8 d. Balmoralo pilyje, Škotijoje. Po jos mirties, soste ją iškart pakeitė vyriausias sūnus Karolis III.

Išnašos

Elžbieta II
Vindzorų dinastija
Jungtinė Karalystė
Jungtinė Karalystė
Jungtinės Karalystės karališkoji šeima
Prieš tai:
Jurgis VI
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg
Jungtinės Karalystės karalienė

19522022 m.
Po to:
Karolis III