Princas Filipas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Princas Filipas
Edinburgo hercogas
Prince Phillip of Edinburgh.jpg
Coat of arms of Schleswig-Holstein.svg
Gliuksburgai
Gimė: 1921 m. birželio 10 d. (94 metai)
Kerkyros sala
Tėvas: Princas Andrejus
Motina: Alicija Battenberg
Sutuoktinis(-ė): Elžbieta II
Vaikai:

Princas Čarlzas,
Ana,
Endriu,
Edvardas

Edinburgo hercogas
Commons-logo.svg Vikiteka: Princas FilipasVikiteka
Princo Filipo monograma

Edinburgo hercogas Princas Filipas (Philip. g.1921 m. birželio 10 d.) – valdančiosios Jungtinės karalystės ir kitų 15 užjūrio teritorijų karalienės Elžbietos II vyras.


 Crystal Clear app personal.png  Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Graikijos ir Danijos princas Filipas 1921 metais birželio 10 dieną gimė ant virtuvės stalo Kerkyros saloje. Jis yra vienintelis Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio princo Andriaus ir Batenbergo princesės Alisijos sūnus. Vos sulaukęs 18 mėnesių princas ir jo šeima buvo evakuoti iš Graikijos, šalyje kilus politiniams neramumams. Šeima apsistojo Paryžiuje, o princas Filipas mokėsi Anglijoje, Vokietijoje ir Škotijoje. Karališkojo laivyno koledžą Dartmute jis baigė geriausiais rezultatais iš savo kurso. Antrojo pasaulinio karo metais princas tarnavo Britanijos karo laivuose, kurie buvo pasiųsti į Indijos vandenyną ir Viduržemio jūrą. Iki 1945 metų jis įgijo vyresniojo leitenanto laipsnį ir dalyvavo Japonijos kapituliacijos ceremonijoje, kuri vyko Tokijo įlankoje. 1939 metų liepą princas Filipas susipažino su princese Elžbieta, būsimąja karaliene. Per karą jie nuolat palaikė ryšius, tačiau poros sužadėtuvės buvo paskelbtos tik 1947 liepą, o tų pačių metų lapkričio 20 dieną jie susituokė Vestminsterio abatijoje. Kad galėtų vesti Britanijos princesę, Filipui teko atsisakyti Graikijos ir Danijos princo titulo bei atsiversti iš graikų ortodoksų į anglikonų tikėjimą.

Edinburgo kunigaikštis yra apie 800 organizacijų globėjas arba garbės pirmininkas. Jis ypač domisi mokslo ir technikos tyrimais, sportu, jaunimo gerove ir gamtos apsauga. 1956 metais princas Filipas, padedamas vokiečių pedagogo Kurt Hahn, sukūrė jaunimo asmeninio tobulėjimo programą "The Duke of Edinburgh's International Award".

Genealogija[taisyti | redaguoti kodą]