Pereiti prie turinio

Dubysos regioninis parkas

Koordinatės: 55°20′0″ š. pl. 23°21′0″ r. ilg. / 55.33333°š. pl. 23.35000°r. ilg. / 55.33333; 23.35000
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dubysos regioninis parkas
IUCN V kategorija (saugomas kraštovaizdis)
Dubysa prie Ariogalos
Dubysa prie Ariogalos
Vieta: Raseinių rajonas, Kelmės rajonas, Lietuvos vėliava Lietuva
Žemėlapis rodantis Dubysos regioninis parkas vietą.
Dubysos regioninis parkas
Koordinatės: 55°20′0″ š. pl. 23°21′0″ r. ilg. / 55.33333°š. pl. 23.35000°r. ilg. / 55.33333; 23.35000
Plotas: 105,71 km²
Įkurtas: 1992 m.
Valdymas: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Dubysos regioninis parkas – regioninis parkas vidurio vakarų Lietuvoje. Didžioji dalis yra Raseinių rajone, keli procentai – Kelmės rajone. Parko plotas – 10571 ha, direkcija Raseiniuose. Įsteigtas siekiant išsaugoti Dubysos upės erozinio slėnio kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes.

Gamtos vertybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lyduvėnų tiltas
Maironio tėviškė

Labai įspūdingas plačiadugnis ir stačiašlaitis Dubysos senslėnis, išraižytas intakų, slėnių ir raguvų. Dubysa – viena gražiausių ir populiariausių Lietuvos upių. Upės kilpos ir senvagės, miškais apaugę šlaitai, salpinės pievos, vandeningi ir sraunūs intakai, tekantys giliais slėniais, sudaro savitą ekosistemą, turtingą augalų ir gyvūnų rūšių. Čia atplaukia neršti lašišos ir šlakiai. Pliauginių draustinyje auga Gražusis ąžuolas, kuris yra valstybės saugomas kraštovaizdžio objektas.

Parkas garsėja elniais.

Kultūros paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parke yra 5 piliakalniai, įspūdingas dubenuotasis akmuo (Žalpių kaime), aukščiausias Lietuvoje – Lyduvėnų geležinkelio tiltas. Betygalos miestelio puošmena – paminklas Vytautui Didžiajam. Ugionyse – vaizdinga liaudies klasicizmo stiliaus bažnyčia, stebuklingas šaltinis su koplyčia. Maironio sodyba ir jos gamtinė aplinka saugoma Pasandravio memorialiniame draustinyje.

Laisvalaikis ir pramogos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pažvejoti galima Dubysos upėje, Ariogalos ir Luknės tvenkiniuose. Maudytis ir poilsiauti tinka Padubysio, Lakštingalų slėnio, Lyduvėnų, Kalniškių rekreacinės zonos, Luknės, Ariogalos tvenkiniai. Ariogaloje galima išsinuomoti baidares. Dviratininkams parengtas ir aprašytas 32 km maršrutas Raseiniai-Lyduvėnai-Raseiniai. Geriausios regyklos – Lyduvėnų, Betygalos, Aukštuonos, Padubysio piliakalniai. Yra 5 stovyklavietės. Slidinėjimo trasa su keltuvu yra kairiajame Dubysos upės šlaite, kelyje Raseiniai – Baisogala (500 m nuo kelio pagal upės tėkmę). Parke vyksta poezijos pavasarėlis.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]