Mikalojaus Daukšos ąžuolas (Betygala)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Apie to paties pavadinimo saugomą ąžuolą Kėdainiuose žr. Mikalojaus Daukšos ąžuolas

Koordinatės: 55°21′52″š. pl. 23°21′59″r. ilg. / 55.364319°š. pl. 23.366383°r. ilg. / 55.364319; 23.366383

Mikalojaus Daukšos ąžuolas (Betygala)

Ąžuolas pavasarį
VietaBetygala,
Raseinių rajonas
Rūšispaprastasis ąžuolas
Aukštis27,0 m
Apimtis (1,3 m aukštyje)4,90 m

Mikalojaus Daukšos ąžuolas (Daukšos ąžuolas) – išskirtinio amžiaus ąžuolas, augantis Raseinių rajone, Betygaloje. Miestelio centre pastatyta rodyklė (0,3 km), vedanti link ąžuolo į gyvenvietės šiaurinį pakraštį. Paskelbtas valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. D1-495.

M. Daukšos ąžuolas patenka į Dubysos regioninio parko teritoriją. Medis ošia Vieviršės upelio šlaite. Link jo patogu nusileisti naujai įrengtais laiptais. Jų pradžioje (viršuje) pastatytas informacinis stendas, suteikiantis žinių apie objektą. Iš viršaus puikiai matomas ne tik pats ąžuolas, vingiuojančio upelio šlaitai, bet ir plati vietovės panorama kitame krante. Tame pačiame šlaite aplink ąžuolą pasklidusios apie 1930 m. kanauninko Pranciškaus Janulaičio sodintos ir skiepytos obelys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ąžuolas – Betygalos simbolis, jis vietos gyventojų pageidavimu buvo pavaizduotas kuriant Betygalos herbą. Pasakojama, kad ąžuolas atsirado kartu su į Betygalą atvykusiu lietuviško žodžio puoselėtoju M. Daukša, klebonavusiu Betygaloje 15921609 m. Jis mėgdavęs netoli šio ąžuolo pasėdėti, pasigrožėti gamtovaizdžiu. Vieviršės pakrantėje auga ir daugiau mažesnių ąžuolų. Šiandien jau sunku pasakyti, ar M. Daukša pats pasodino tą didįjį ąžuolą, ar jo garbei kiti jį pasodino. Viena aišku: ąžuolas šioje atšlaitėje atsirado kartu su į Betygalą atvykusiu lietuviško žodžio puoselėtoju M. Daukša ir yra su juo susijęs.

Duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Betygaloje augančio ąžuolo aukštis – 27,0 m, jo kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – 4,9 m, medžio rūšis – paprastasis ąžuolas (Quercus robur L.).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]