Pereiti prie turinio

Ghi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Ghi

Ghi (hind. घी, IAST: ghī) – indiškas lydytas sviestas. Jis plačiai naudojamas Indijos virtuvėje, taip pat yra daręs įtaką ir kitoms lydyto sviesto rūšims pasaulyje. Žodis kilęs iš skr. घृत, ghṛta 'iššlakstytas'.

Ghi naudojamas visame Indijos subkontinente ir turi daug įvairių vietinių pavadinimų. Hindi, urdu ir bengalų kalbomis tariamas ghī (hind. घी, urd. گھی, beng. ঘী), nepalų kalba – ghju (nep. घ्यू  = ghyū), pandžabų kalba – ghjo (pali ਘਿਉ = ghyo). Marati kalba vadinamas tup (marath. तूप  = tūp), kanadų kalba – tupa (kan. ತುಪ್ಪ  = tuppa), telugų, tamilų, malajalių kalbomis – nei (telug. నెయ్యి  = neyyi, tamil. நெய்  = ney, mal. നെയ്യ്  = ney).

Gaminimas ir naudojimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gaminant ghi naudojamas įvairių gyvulių sviestas, kuris ilgą laiką kaitinamas iki kunkuliavimo. Kaitinimo metu išgaruoja sviesto vanduo, o pieno baltymai sutirštėja ir nusėda žemyn. Toks sviestas nukoštas tinka vartoti labai ilgai netgi nelaikant jo šaltai. Jis turi specifinį skonį ir kvapą.

Ghi indų mitologijoje laikomas vienu iš penkių svarbiausių esencijų pančamrita (Pañcāmṛta), kurias sudarė pienas, cukrus, dahi, medus ir ghi. Todėl šis produktas plačiai naudojamas hinduizmo ritualuose. Pvz., jis naudojamas deginti šventose lempose, juo plaunami kai kurie religiniai objektai.

Kulinarijoje (indiškose virtuvėse) ghi yra vienas plačiausiai naudojamų riebalų greta augalinių aliejų. Juo dažnai apipilami ryžiai, iš jo gaminami indų konditerijos saldėsiai. Taip pat ghi naudojamas virimui riebaluose, kadangi jo degimo temperatūra ypač aukšta.

Pietų Azijoje nuo seniausių laikų naudojamas ghi vėlesniais laikais pateko į kitas pasaulio virtuves. Jis plačiai naudojamas islamo virtuvėje, ir arabų kalba jis žinomas kaip arab. سمنة = samna, persiškai – kaip pers. روغن خوب = roghan-e khoob. Kiti variantai: