Eukaliptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Eucalyptus
Eukaliptas (Eucalyptus ligulata)
Eukaliptas (Eucalyptus ligulata)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
(Wikispecies-logo.svg Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus)
Distribution.eucalyptus.png
Eukaliptų savaiminio paplitimo arealas pasaulyje

Eukaliptas (lot. Eucalyptus, gr. eukalipt – stebuklingas augalas) – magnolijainių (Magnoliopsida) klasės mirtinių (Myrtaceae) šeimos augalų gentis.

Augalų morfologija[taisyti | redaguoti kodą]

Medžio aukštis priklauso nuo drėgmės kiekio. Ten, kur iškrinta daugiau kritulių, auga labai aukšti eukaliptai iki 80-100 m, o aukščiausi gali siekti net 140 m (dabar žinomas aukščiausias Eucalyptus regnans yra 99,6 m aukščio), o kamieno skersmuo neretai būna 8-9 m. Eukaliptų šaknys į žemę įsiskverbia iki 30 m. Jie auga 10 kartų greičiau nei ąžuolai – per ketverius metus užauga beveik iki 12 m aukščio.

Lapai labai ilgi ir plokšti, turi kietą dangą, kuri sumažina vandens garavimą. Dieną lapai briauna atsigręžia į Saulę ir beveik neužstoja šviesos, todėl eukaliptai nemeta šešėlio.

Paplitimas[taisyti | redaguoti kodą]

Paplitę daugiausiai Australijoje ir dominuoja jos floroje. Medžiai prisitaikę augti įvairiomis sąlygomis: drėgnuose tropiniuose miškuose, savanose ir net pusdykumėse. Beveik visos eukaliptų rūšys kilusios iš Australijos, tik mažas jų skaičius aptinkamas gretimose Australijos žemynui srytise – Papua saloje, Indonezijos rytų dalyje ir viena rūšis – Eucalyptus deglupta Filipinų salose. 15 eukaliptų rūšių yra už Australijos ribų ir tik 9 jų rūšys neaptinkamos Australijoje. Eukaliptai kultivuojami atogrąžų ir subtropikų klimato juostose, įskaitant Europos, Šiaurės Amerikos, Pietų Amerikos, Afrikos žemynus, tarp jų Viduržemio jūros baseine, vidurio rytuose, Kinijoje, Indostane.

Klasifikacija[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulyje yra apie 700 rūšių, kai kurios jų rūšys žemiau:

Vaistinės augalo savybės[taisyti | redaguoti kodą]

Eukalipto aliejaus garai stiprina organizmo imuninę sistemą, todėl žiemos metu miegamajame kambaryje patariama pastatyti indą su gniužulėliu vatos, kurį nuolat sudrėkinti 20 lašų eukalipto aliejaus. Tai apsaugos nuo peršalimo ligų dėl nuo šalto lauko ir šilto kambarių oro kontrasto.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Galerija[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka