Rūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Rūšis (lot. species) – taksono rangas, mokslinės klasifikacijos kategorija. Svarbiausias organizmų evoliucinio giminingumo sistemos struktūrinis vienetas.

„Rūšies“ sąvoka yra gana problemiška. Gana nesunkiai apibrėžiama lytiškai besidauginančių organizmų rūšis:

Tačiau prireikus apibūdinti konkrečių organizmų visumas, pasirodo, kad praktiškai tokia apibrėžtis gali būti sunkiai pritaikoma.

Apibūdinant rūšį taikomi morfologinis, fiziologinis, ekologinis, etologinis, geografinis, kariologinis (citogenetinis), genetinis kriterijai.

Daug sunkumų kelia bandymas pateikti lytiškai nesidauginančių (nesikryžminančių) organizmų rūšies apibrėžtį. Todėl kartais kai kas net teigia, kad tokiems organizmams rūšies sąvoka gali būti nepritaikoma.

Pirmasis rūšies sąvoką pavartojo Rėjus (1693 m.), teigdamas, kad tai pats žemiausias iš pagrindinių sistematikos vienetų. Vėliau Karlas Linėjus sukūrė sistematikos principus, sugrupuodamas individus pagal morfologinius požymius į tam tikras grupes. Pagal binarinę nomenklatūrą kiekviena rūšis lotynų kalba žymima dviem žodžiais, iš kurių pirmasis yra genties, antrasis – rūšies pavadinimas. Dar tikslesnis rūšies įvardijimas – prie genties ir rūšies pavadinimo pridedant klasifikacijos autorių arba jo pavardės sutrumpinimą (pvz., L. raide žymimas Linėjus).

Rūšys dar gali būti suskaidomos į smulkesnius vienetus: varietetus, formas, veisles, klonus.

Manoma, kad Žemėje yra apie 8,7 mln. rūšių, neskaičiuojant bakterijų.[1] Per metus pasaulyje yra užregistruojama apie 13 500 naujų rūšių.[2]

Rūšies susidarymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra du pagrindiniai rūšių susidarymo būdai:

  • alopatrinis – atskilimas nuo pradinės rūšies
  • simpatrinis – susidarymas pradinės rūšies viduje

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Mokslinė klasifikacija

Domenas -
Karalystė - Pokaralystė -
Tipas (Skyrius) - Potipis - Antklasis -
Klasė - Poklasis -
Būrys (Eilė
Šeima -
Gentis -
Rūšis