Pereiti prie turinio

Anglijos kolonijos Amerikoje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Anglijos kolonijos Amerikoje

Anglija Amerikos kolonizaciją pradėjo XVI a. pabaigoje. Kolonijos buvo įkurtos Šiaurės, Centrinėje bei Pietų Amerikoje ir Karibų jūros salose, Havajuose įkurtas protektoratas. Anglija buvo tarp svarbiausių kolonijinių valstybių Amerikoje ir jos kolonijos dydžiu varžėsi su Ispanijos kolonijomis

Anglų Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anglijos karalystė įkūrė kolonijas palei rytinę Šiaurės Amerikos pakrantę, nuo Niūfaundlendo šiaurėje iki Floridos pietuose. Iš pradžių visa pakrantė vadinta „Virdžinija“ karalienės Elžbietos I garbei, įskaitant dabartines Kanados Atlanto vandenyno pakrantės valstijas. Tarp pirmųjų kolonijų buvo Sent Džonas (Niūfaundlendas), kurį 1583 m. įkūrė seras Humphrey Gilbert; Roanokės kolonija, įkurta 1586 m. ir Džeimstauno gyvenvietė (1607 m.). Pophemo kolonija, kuri taip pat buvo įkurta 1607 m. dabartiniame Meine, po metų buvo apleista. Cuper's Cove gyvenvietė buvo įkurta Niūfaundlende 1610 m. Plimuto kolonija buvo įkurta 1620 m., o po XVII a. trečiojo dešimtmečio daugybė kolonijų buvo įkurtos palei Šiaurės Amerikos šiaurės rytų pakrantę, tarp jų ir Masačiusetso įlankos kolonija 1632 m. Pirmosiose kolonijose daugiausia gyveno anglų žemdirbiai ir kilmingieji, taip pat samdyti svetimšaliai (daugiausia medkirčiai iš Lenkijos).

Anglija taip pat užėmė Nyderlandų koloniją Naujuosius Nyderlandus (įskaitant Naujojo Amsterdamo gyvenvietę), kurie buvo pervadinti į Mujorko provinciją 1664 m. Kartu su Naujaisiais Nyderlandais Anglija ėmė kontroliuoti ir buvusią Naująjąj Švediją (dabartiniame Delavere), kurią olandai užkariavo anksčiau.

Škotų Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Škotijos karalystė taip pat bandė, nors ir nesėkmingai, kurti kolonijas Šiaurės Amerikoje. 1629-1632 m. bandyta kolonizuoti Naująją Škotiją. Tūkstančiai škotų dalyvavo Anglijos vykdomame kolonizavime dar prieš šioms šalims susijungiant 1707 m. Dar žr. Škotijos kolonijos Amerikoje.

Britų Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Britų kolonijos Karibų jūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal apgyvendinimo laiką:

Britų kolonijos Centrinėje ir Pietų Amerikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Belizas – į šią teritoriją pretendavo ispanija, tačiau jos nekolonizavo bei nesugebėjo valdyti vietinių gyventojų. Nuo XVII a. vidurio čia lankėsi anglų nuotykių ieškotojai bei buvo įkurti atsparos taškai. Ispanai britų koloniją sunaikino 1717, 1730, 1754 ir 1779 m. Paskutinį kartą ispanai puolė 1798 m., bet buvo nugalėti. Nuo to laiko Belizas buvo Anglijos kolonija, kol netapo nepriklausoma valstybe 1981 m.
  • Moskitų Krantas – šis regionas pirmą kartą buvo apgyvendintas 1630 m. 1859 m. jis buvo trumpam perduodas Hondūrui, o 1860 m. perduotas Nikaragvai
  • Britų Gviana. Anglai kolonijas Gvianos teritorijoje pradėjo steigti XVII a. pr. Pagal Bredos sutartį šios kolonijos atiteko olandams. Vėliau įvairias kolonijas regione vėl valdė Britanija. Vienos kongresas 1815 m. Berbice, Demerara ir Essequibo gyvenvietes Gvianoje priskyrė Didžiajai Britanijai. 1831 m. jos buvo sujungtos į Britų Gvianos koloniją. 1966 m. kolonija tapo nepriklausoma valstybe Gajana.
  • Falklando salos. Pirmoji britų bazė salose įkurta 1765 m. ir apleista 1774 m. Nuo 1833 m., kai britai sunaikino čia įsikūrusią Argentinos gyvenvietę salos priklauso Jungtinei Karalystei, išskyrus trumpą salų okupaciją 1982 m. per Falklando karą.