Vikisritis:Kalbos

Peršokti į: navigacija, paiešką
Globelang.png


Vikisritis:Kalbos

Kalba – lingvistinių ženklų sistema.

Svarbiausia kalbos paskirtis – būti žmonių susižinojimo, jų bendravimo priemone, arba, kaip sako kalbininkai, atlikti komunikacinę funkciją. Kiekvienos tautos kalba yra jos kultūros, literatūros kūrimo priemonė (estetinė funkcija), tautos savimonės, tautos vertybių – būdo, papročių, mąstymo išraiška. Joje sukaupta tautos istorija, psichologija (reprezentacinė funkcija). Kalboje atsispindi santykiai su kitomis tautomis.

Kalbų rūšys:

  • Žmonių kalbos - tai kalbos, kurias bendraudami vieni su kitais vartoja žmonės, pvz., lietuvių, rusų, lenkų kalbos. Šios kalbos natūralios ir kūrėsi ilgą laiką. Žmonių kalbos nuolat kinta ir dabar. Tam tikros tarpusavyje artimos ir giminiškos kalbos yra kalbų šeimos. Standartinis žmonių kalbų sąrašas pateikiamas kalbų klasifikatoriuje.
  • Ženklų (gestų) kalbos - tai dirbtinės kalbos, dažniausiai kurtiesiems. Jose informacija perduodama rankų ženklais, bet ne balsu. Tokiose kalbose nėra kalbos dalių, nediferencijuojamos panašios sąvokos (šaltis – šalta) ir pan.
  • Gyvūnų kalbos - tai natūralios kalbos, kurias bendraudami vieni su kitais vartoja gyvūnai. Šiomis kalbomis gyvūnai vieni kitiems perduoda tam tikrus pranešimus, pvz., apie pavojų, maisto šaltinius ir kt. Delfinų bendravimo kalba laikoma primityvia kalba ir gretinama su žmonių kalba.
  • Dirbtinės kalbos - tai kalbos, sukurtos įvairiems kitiems tikslams, pvz., programavimo kalbos kompiuteriniams algoritmams užrašyti. Kai kurios dirbtinės kalbos sukurtos kaip natūralių kalbų pakaitalai tarptautiniam bendravimui (pvz., esperanto). Jų gramatika dirbtinai supaprastinta, kad jas būtų galima lengviau išmokti. Esperanto gramatika oficialiai remiasi šešiolika paprastų gramatikos taisyklių.

Plačiau...

Rinktinis straipsnis

DeutschsprachigeWelt.png

Vokiečių kalba (vok. Deutsche Sprache arba vok. Deutsch) – indoeuropiečių kalbų šeimos germanų kalbų grupės vakarų germanų šakos kalba ir yra daugiausiai vartojama Vokietijoje, Austrijoje, vokiškai kalbančiuose kantonuose Šveicarijoje, Lichtenšteine, Liuksemburge, rytų Belgijoje, Pietų Tirolije, Elzase, bei mažumų Vidurio Europos šalyse šalių. Vokiečių kalba taip yra viena iš Namibijos regioninių kalbų. Vokiečių kalba yra pirmoje vietoje, pagal gimtąją kalbą, Europos sąjungoje ir yra laikoma viena iš Pasaulinių kalbų.

Vokiečių kalba kūrėsi iš frankų, alemanų, bavarų ir iš dalies senovės saksų ir fryzų tarmių.

Į straipsnį

Rinktinis vaizdas

Bait dal comun.jpg
Užrašas Lombardų kalba


Ar žinote, kad?Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    Derecho-icon.png Teisė