Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pradžia)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 174 160 straipsnių
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 174 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Kubo dualus briaunainis yra oktaedras, kuris brėžinyje pavaizduotas taip, kaip jo viršūnės atitinka kubo sienų centrus.

Geometrijoje, briaunainiai tarpusavyje yra susiję poromis, vadinamomis dualiais briaunainiais, arba tiesiog vienas kito dualais: dviejų dualių briaunainių poroje, vieno briaunainio viršūnės tiesiogiai atitinka kito briaunainio sienas. Bet kurio briaunainio dualo dualas yra tas pats pradinis briaunainis. Izogono dualas, kadangi (pagal apibrėžimą) jis privalo turėti viršūnėms ekvivalentiškas sienas, bus izoedras (ir atvirkščiai), o izotokso, kadangi privalo turėti ekvivalentiškas briaunas, – taip pat bus izotoksas. Taisyklingieji briaunainiai (Platono kūnai ir Keplerio-Puanso kūnai) irgi, kaip ir visi briaunainiai, sudaro dualias poras, tik čia išimtį sudaro tetraedras, kuris yra dualus pats sau.

Dualumas yra glaudžiai susijęs su apgręžiamumu, arba poliarumu.

Bendrojoje matematikoje, dualumas, pačia bendriausia prasme, yra savybė, leidžianti pakeisti sąvokas, teoremas ar matematines struktūras atitinkamai kitomis sąvokomis, teoremomis ar matematinėmis struktūromis pagal principą „vienas prie vieno“, ir, dažniausiai (bet ne visuomet), naudojant involiuciją: jei A dualas yra B, tuomet B dualas yra A. Ši involiucija kartais turi fiksuotus „taškus“, tada A dualas yra tas pats A.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Spalio 10.png spalio 10 dienos įvykiai

Lietuvoje


Pasaulyje

  • 1789 − daktaras Lui Giljotenas Prancūzijos nacionalinės konstitucinės asamblėjos posėdyje pasiūlė nuteistųjų numarinimui naudoti specialų įrenginį, vėliau pavadinta jo vardu - giljotina.
  • 1846William Lassell atrado Tritoną, didžiausią Neptūno palydovą.
  • 1933JAV pradėti pardavinėti pirmieji pasaulyje skalbiamieji milteliai.


Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Žemė

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas įvairių geografinių, istorinių, kultūrinių straipsnių, kurie projekto eigoje nebuvo sukurti, kūrimui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Janionys, laukai.JPG
Kraštovaizdis ties Janionimis (Ignalinos rajonas)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Pagal 2004 m. duomenis, 15 % pasaulio šaunamųjų ginklų sudaro AK-47

AK-47 (rus. Автомат Калашникова образца 1947 года) – šturmo šautuvas (automatas) sukurtas 1947 m. Sovietų Sąjungoje. Ginklas šaltojo karo metu buvo naudojamas Varšuvos pakto narių bei su jomis glaudžiai politiniais ryšiais susijusių valstybių kariuomenėse ir iki šių laikų išlieka vienas populiariausių ginklų rytų Europoje, Afrikoje bei Azijoje.

Ginklo automatikos veikimas pagrįstas parako dujų nuvedimu. Šturmo šautuvas naudoja 7,62×39 mm kalibro šovinius. AK-47 ir jo variantai tapo labai populiariu ginklu dėl savo pigumo ir paprastumo.

Ginklas užtaisomas užtraukiant užtaisymo rankenėlę, esančią dešinėje ginklo pusėje. Ji yra sujungta su automato spynos nešikliu, kuris, atitinkamai, laiko spyną. Užtraukiant rankenėlę užtraukiama ir spyna. Ją atleidžiant spyruoklė, kuri yra sujungta su spynos nešikliu, grąžina spynos nešiklį ir spyna grįžta į pradinę padėtį.

Vykstant šiam procesui, spyna iš automato dėtuvės (30 šovinių) įstumia šovinį į spynoje esantį šovinio lizdą. Šovinys yra paruoštas šauti. Paspaudus nuleistuką paleidimo svirtis atsilaisvina ir tuo pat metu paleidžia plaktuką. Jis trenkia į spynos gale esantį daužiklį, o šis – į šovinio kapsulę. Įvyksta šūvis. Šūvio metu dalis išsiskyrusių parako dujų iš vamzdžio nukreipiamos į dujų vamzdį, kuriame yra dujų stūmoklis. Dujos jį stumia, o kadangi jis yra sujungtas su spynos nešikliu, tai spyna yra nustumiama nuo vamzdžio. Tuo metu parako dujos išmeta tūtelę. Spyruoklė vėl grąžina spyną į pradinę padėtį, ir visas procesas prasideda iš naujo.

Šios savaitės iniciatyva yra nelegali prekyba ginklais.

Daugiau…

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga