Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pradžia)
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 198 320 straipsnių

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 198 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Šigenorio Nišikaičio naikintuvo liekanos, 1941 m. gruodžio 17 d.

Niihau incidentu vadinamas Antrojo pasaulinio karo įvykis, atsitikęs Havajų salynui priklausančioje Niihau saloje 1941 m. gruodžio 713 dienomis. Po Perl Harboro atakos nedidelėje saloje buvo priverstas nusileisti vienas iš Japonijos lakūnų, kurį sulaikė vietos gyventojai. Į laisvę šiam padėjo ištrūkti vietos japonų mažuma, su kurios pagalba buvo paimta keletas įkaitų ir de facto perimta salos kontrolė, siekiant surasti ir sunaikinti vertingus lakūno dokumentus. Pastarasis vėliau buvo nužudytas dviejų vietinių sutuoktinių.

Vakariausioje Havajų salyno saloje 1941 m. gyveno 136 žmonės, kurių daugumą sudarė etniniai havajiečiai. Tarp jų buvo ir trys japonai – Išimatsu Šintanis, Jošio Harada bei jo žmona Irenė. Japonijos imperatoriškasis jūrų laivynas klaidingai manė salą esant negyvenamą, tad ji buvo numatyta kaip vieta, kur gali nusileisti lėktuvai, nukentėję Perl Harboro mūšio metu.

1941 m. gruodžio 7 d., po antrosios Perl Harboro antskrydžio bangos, japonų pilotas Šigenori Nišikaičis saloje nutupdė savo smarkiai apgadintą A6M2 Mitsubishi Zero naikintuvą. Pirmasis su juo kontaktą užmezgė Hawila Kaleohano, kuris, žinodamas prastą JAV ir Japonijos santykių situaciją iš lakūno paėmė jo dokumentus bei turėtą pistoletą. Salos gyventojų dar nebuvo pasiekusios naujienos apie Japonijos organizuotą puolimą, tad pilotas salos gyventojų buvo priimtas svetingai ir jo garbei netgi buvo surengtas vakarėlis. Paprašytas pavertėjauti, vienas salos japonų I. Šintani apsikeitė su pastaruoju tik keletu žodžių ir išvyko. Į pagalbą pakviesti likę salos japonai – J. Harada su žmona, iš Š. Nišikaičio sužinojo apie įvykusį antskrydį, tačiau gyventojų neinformavo. Jie taipogi pažadėjo lakūnui padėti atgauti dokumentus bei pabėgti.

Nors Niihau nebuvo nei elektros, nei telefono ryšio, vakare gyventojai išgirdo apie Perl Harboro antskrydžius per radiją. Tik tuomet J. Harada išvertė tai, ką pilotas buvo sakęs anksčiau, o gyventojai sutiko, kad pastarasis jį priglaustų pas save, tačiau tik su sąlyga, kad jis bus saugomas dar keturių žmonių. Įtampą saloje dar padidino tai, jog sutartą dieną nepasirodė joje kas savaitę iš už 27 kilometrų esančios Kauai salos atvykdavęs jos savininkas Aylmeris Robinsonas, dėl ko gyventojai pradėjo smarkiai nerimauti – nebuvo būdų sužinoti tai, kad po antskrydžių JAV pajėgos buvo uždraudusios bet kokią civilinę navigaciją tarp salų.

Gruodžio 12-osios popietę Šintanis pasiūlė H.Kaleohano 200 dolerių kyšį už tai, kad šis pilotui atiduotų dokumentus. Nors tuo metu, ypač nedidelėje saloje, tai buvo didžiulė pinigų suma, H.Kaleohano atsisakė. Dar nesulaukę sugrįžtant Šintanio, Nišikaičis, padedamas Harados, nutaikė progą, kada buvo likęs vienas sargybinis, šį užpuolė ir užrakino sandėliuke; prie įvykio prisidėjo ir Irenė Harada, kuri tuo metu specialiai, dideliu garsu leido garso įrašą. Apsiginklavę medžiokliniu šautuvu bei atgautu lakūno pistoletu, bei paėmę šešiolikmetį įkaitą, jie patraukė link Kaleohano namo. Tuo metu tualete buvęs Kaleohano išbėgo laukan ir atkreipė gretimos gyvenvietės gyventojų dėmesį. Pabėgę gyventojai pasislėpė urvuose, brūzgynuose bei atokiuose paplūdimiuose. Šviesos signalais apie saloje vykstančią suirutę buvo informuota Kauai sala ir Aylmeris Robinsonas.

Daugiau…


Naujienos

  • Vasario 21 d. paskelbta 16 gražiausių įmonių vardų: „Nepalik vieno“, „Popierinis kirtis“, „Svajojantis medis“ ir kt. [1]
  • Vasario 20 d. Vilniaus dailės akademijoje pristatyta atkurta originali Lietuvos partizanų uniforma ir simbolika. [2]
  • Vasario 19 d. milijardierius J. Bezosas skyrė $10 mlrd. kovai su klimato kaita, teiks stipendijas jau šią vasarą. [3]
  • Vasario 18 d. Donbase prorusiški separatistai uždraustais ginklais atnaujino puolimą prieš Ukrainos pajėgas. [4]
  • Vasario 17 d. dėl sausio 23 d. pastebėtų parafino atliekų Kuršių Nerijos pakrantėje Lietuva įteikė notą Rusijai. [5]
  • Vasario 16 d. baigtas tyrimas dėl betono aikštės įrengimo prie gotikinės Zapyškio bažnyčios – pažeidimų nėra. [6]


vasario 21 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Colors of Altiplano Boliviano 4340m Bolivia Luca Galuzzi 2006.jpg
Altiplanas (Bolivija)
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

31-oji „Oskarų“ teikimo ceremonija 1959 m., „Pantages“ teatre Holivude

Akademijos apdovanojimas arba „Oskaras“ (angl. Academy Award, Oscar) – apdovanojimas, teikiamas JAV Kino meno ir mokslo akademijos (Academy of Motion Picture Arts and Sciences arba AMPAS) už nuopelnus kine. Ceremonija, kurios metu yra įteikiami apdovanojimai, yra vienas žinomiausių kasmetinių renginių visame pasaulyje. Renginį rodo daugiau nei 100 valstybių televizijos. Tai yra viena iš seniausių apdovanojimų ceremonijų pasaulyje. Jos atitikmenys kitose meno srityse – „Grammy“ apdovanojimas (muzikai), „Emmy“ apdovanojimas (televizijai) ir „Tony“ apdovanojimas (teatrui). Visus šiuos apdovanojimus įsteigė AMPAS.

AMPAS įkūrėjas – „Metro-Goldwyn-Mayer“ studijos vadovas Luisas Mėjeris (Louis B. Mayer). „Oskarų“ apdovanojimus, kaip apdovanojimus už pasiekimus kine, vėliau įkūrė ta pati akademija. Pirmoji apdovanojimų ceremonija vyko 1929 m. gegužės 16 d. „Roosevelt“ viešbutyje, Holivude.

Pirmieji apdovanojimai buvo įteikti 1929 m. gegužės 16 d. „Roosevelt“ viešbutyje, Holivude, stebint maždaug 270 žmonių. Po apdovanojimų „Mayfair“ viešbutyje vyko vakarėlis. Bilieto kaina, norint patekti į ceremoniją, buvo 5 JAV doleriai. Buvo išdalinta 15 statulėlių, kurias gavo aktoriai, režisieriai ir kiti žmonės už nuopelnus kine per 19271928 metus.

Apdovanojimų laureatai buvo paskelbti dar likus trims mėnesiams iki ceremonijos, tačiau jau antruosiuose „Oskaruose“, 1930 m., ši sistema buvo pakeista. Kitus 10 metų laureatų pavardės 23 val. būdavo pranešamos laikraščiams, kad šie kitą dieną galėtų jas išspausdinti. Tačiau vienais metais laikraštis „Los Angeles Times“ laureatų sąrašą išspausdino prieš ceremoniją. Nuo 1941 m. nugalėtojai paskelbiami tik ceremonijos metu praplėšus užantspauduotą voką.

Pirmos šešios ceremonijos vyko kas dvejus metus. Pavyzdžiui, antrieji „Oskarai“ vyko 1930 m. balandžio 3 d. ir apdovanojo už filmus, išleistus nuo 1928 m. rugpjūčio 1 d. iki 1929 m. liepos 31 d. Nuo 1935 m. apdovanojimai yra kasmetiniai.

Pirmasis geriausio aktoriaus apdovanojimą laimėjo Emilis Džaningsas (Emil Jannings) už vaidmenis filmuose „The Last Command“ ir „The Way of All Flesh“. Kadangi aktorius prieš ceremoniją turėjo grįžti į Europą, akademija sutiko jam įteikti prizą anksčiau ir taip jis tapo pirmuoju istorijoje „Oskaro“ laimėtoju. Kurį laiką aktoriai būdavo apdovanojami už jų darbą per tam tikrą laikotarpį, tačiau nuo ketvirtosios ceremonijos sistema pasikeitė ir aktoriai buvo apdovanojami tik už konkrečius filmus. Jau 302 aktoriai yra laimėję „Oskaro“ apdovanojimą.

1939 m. sukurtas filmas „Beau Geste“ yra vienintelis filmas, kuriame vaidina 4 aktoriai, laimėję „Oskarą“ už geriausią pirmaplanį vaidmenį. Tai Garis Kūperis (Gary Cooper), Rėjus Milandas (Ray Milland), Siuzan Heivord (Susan Hayward) ir Broderikas Kraufordas (Broderick Crawford).

Šios savaitės iniciatyva yra Oskarai.

Daugiau…

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga