Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pradžia)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 181 358 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 181 tūkstantis straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Google autonominis automobilis kelyje

Google autonominis automobilis (angl. Google Driverless Car) – Google kompanijos sukurtas autonominis automobilis, save vairuojančio elektrinio automobilio prototipas, neturintis vairo, stabdžių ir akseleratoriaus pedalų. Jis savo išvaizda primena Smart ir Nissan Micra hibridą, su dviem sėdynėmis, vieta bagažui. Automobilis bandomas Kalifornijoje (JAV), daugiausiai Mountain View apylinkėse, kur yra Google būstinė, be to, tam neprieštarauja valstijos įstatymai. Planuojama automobilį pradėti viešai naudoti vežant eilinius žmones, o ne tik Google inžinierius 2020 m.

Autonominio automobilio projektą Google pradėjo 2009 m. Iš pradžių buvo naudojami modifikuoti Toyota Prius, Audi TT, Lexus RX450h automobiliai, kuriuose sėdėjo patyręs vairuotojas ir Google inžinierius (keleivio sėdynėje). 2014 m. gegužę Google pristatė naują save vairuojančio automobilio prototipą be vairo ir kitos įprastos vairavimui reikalingos įrangos. 2015 m. baigta pirmoji automobilių bandymų serija viešo naudojimo keliuose Ostine, Teksase. Nuo 2016 m. gruodžio mėn. projektą ėmė vystyti dukterinė įmonė Waymo.

Google vizijose tokie automobiliai nėra visiškas asmeninio automobilio atitikmuo. Tai veikiau bendro naudojimo automobiliai, skirti visai šeimai arba pakeičiantys taksi.

Automobilis gali vežti du žmones iš vienos vietos į kitą, nereikalaudamas jokių naudotojo įsikišimų. Mašina iškviečiama naudojantis išmaniuoju telefonu į vietą, kurioje yra vartotojas ir nugabena jį į iš anksto pasirinktą galutinį tašką. Mašinoje nėra vairo ar rankinių valdymo įtaisų, tik starto ir avarinio sustojimo mygtukai. Keleiviai nedideliame ekrane mato įvairią informaciją: oro ir kelio sąlygas, važiavimo greitį ir kt.

Elektrinis variklis vienos kelionės metu gali nuvažiuoti apie 160 km. Automobilio korpuso forma suteikia jo jutikliams geriausią įmanomą matomumą. Jutiklių ir programinės įrangos su tiksliais skaitmeniniais žemėlapiais dėka nustatoma automobilio vieta realiame pasaulyje. Kaip ir panašios sistemos įprastiniuose automobiliuose, naudojama navigacijos sistema, kuri rodo automobilio buvimo vietą. Automobilio artimąją aplinką 360 laipsnių kampu fiksuoja radaras, lazeriai ir vaizdo kameros. Programinė įranga atpažįsta stovinčius ir judančius objektus: žmones, kitus automobilius, kelio ženklus ir žymėjimą, šviesoforų šviesas. Automobilis laikosi Kelių eismo taisyklių, atsižvelgia į įvarius galimus pavojus, pavyzdžiui, dviratininkus, kelio remonto darbus, moka saugiai juos apvažiuoti.

Daugiau…


kovo 18 dienos įvykiai

Lietuvoje

  • 1989Kaune atkurta Lietuvos tautinio jaunimo sąjunga Jaunoji Lietuva.
  • 1994Lietuvos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai pasirašė dvišalę sutartį „Dėl draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo“.


Pasaulyje

Mėnesio šalysŠio mėnesio regionas yra Vakarų Afrika. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šį kraštą plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.

Sahelio civilizacijaAfrikos Sahelio regione susikūrusi aukšta daugiatautė kultūra. Čia susiformavo daugybė valstybių, kurios visos buvo susietos prekybiniais santykiais tiek tarpusavyje, tiek su Viduržemio jūros pietinėmis pakrantėmis, su kuriomis jungė transsacharinės prekybos keliai.

Kolonizacijos metu XX a. pradžioje šios civilizacijos teritorijos buvo drastiškai padalintos tarp atskirų valstybių. Dabar buvusias Sahelio civilizacijos teritorijas valdo šios valstybės: Mauritanija (pietinė dalis), Senegalas, Gvinėja (šiaurinė dalis), Malis (pietinė dalis), Burkina Faso, Nigeris (pietinė dalis), Nigerija (šiaurinė dalis), Čadas (pietinė dalis), Kamerūnas (šiauriausia teritorija), Sudanas (vidurinė dalis).


Rinktinė iliustracija

Lazdynoziedai.JPG
Paprastojo lazdyno piesteliniai žiedai
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Šanchajaus panorama

Šanchajus (kin. 上海, pinyin: Shànghǎi; santrumpa 沪; dar vadinamas 申) – didžiausias Kinijos ir septintas pagal dydį miestas pasaulyje. Išsidėstęs prie Jangdzės upės žiočių, rytinėje Kinijos dalyje. Turi atskiro Kinijos administracinio vieneto statusą (išskirtasis miestas). Šanchajus – stambus transporto mazgas ir vienas svarbiausių šalies pramonės centrų: be kitų sričių, išvystyta laivų statyba, naftos perdirbimas, tekstilė, elektronika, dviračių, radijo imtuvų, televizorių gamyba. Pro didžiulį Šanchajaus uostą (prie Jangdzės dešiniojo intako – Huangpu, apie 50 km nuo Rytų Kinijos jūros) keliauja dauguma Kinijos eksporto ir importo prekių bei krovinių (metinė apyvarta virš 100 mln. tonų).

Po Pekino, tai svarbiausias Kinijos švietimo centras – yra universitetų, mokslo institutų ir draugijų, astronomijos observatorija, daug teatrų, didelių šventyklų.

Dėl savo padėties prie Jangdzės intako Huangpu, apie Kinijos rytinės pakrantės vidurį – Šanchajus natūraliai tapo uostu ir prekybos centru. Jau XVIII a. į jį atkreipė dėmesį galingosios Vakarų valstybės, kurioms dar nebuvo leista įkelti kojos į Kiniją. Per 18401842 m. Opijaus karą šį miestą užgrobę anglai jėga primetė koncesiją; po penkerių metų jų pavyzdžiu pasekė prancūzai. Pradėjo plaukti užsienio pinigai, buvo statomi fabrikai, keliavo nauji žmonės, ieškodami darbo, augo laivų statyba ir jūrų prekyba. Gyventojų skaičius padidėjo nuo 50000 XIX a. viduryje iki beveik milijono XX a. pradžioje; daugiau kaip 60000 buvo užsieniečiai.

Prancūzams pavaldžioje miesto dalyje 1921 m. įvyko pirmasis Kinijos komunistų partijos suvažiavimas, ir vienas iš pirmųjų jo pranešėjų Mao Dzedongas į jį iš savo netoliese nuomojamo kambario. Kaip ir daugelis kinų, jis piktinosi moraliniu pagedimu, kuris kilo Vakarams pradėjus kištis į Kinijos vidaus reikalus ir statyti fabrikus – dažnai naudojančius vaikų darbą, – kurie krovė užsienio vyriausybėms didelius turtus. Naujų gyventojų antplūdis, aštrūs socialiniai prieštaravimai ir užsieniečių valdžios artumas pavertė Šanchajų radikalios politinės veiklos židiniu.

1949 m. į valdžią atėję komunistai mėgino paversti Šanchajų pavyzdiniu miestu: siųsdavo žmones į kaimą dirbti žemės ir gerino darbininkų darbo sąlygas, plėtė jų teises. Antra vertus, miestas tapo Mao asmenybės kulto ir dogminio komunizmo, kurį propagavo jo žmona ir „Keturių klika“, štabu. Tai buvo centras septintojo dešimtmečio „kultūrinės revoliucijos“, per kurią jauni raudonieji sargybiniai revoliucijos vardu nužudė ir įkalino tūkstančius menininkų, intelektualų ir liberalų ir įsteigė „revoliucinius komitetus“, kurie valdė kinų gyvenimą.

Šios savaitės iniciatyva yra pasaulio didmiesčiai.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga