Šablonas:Savaitės tema

Šablonas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Manikiūro įrankių rinkinys, 1940 m.

Manikiū̃ras (pranc. manicure, lot. manus 'ranka' + curo 'rūpinuosi') – speciali rankų priežiūra, nagų valymas ir lakavimas.

5000 m. pr. m. e. Indijoje moterys pradėjo savo rankas dažyti su chna dažais. 3500 m. pr. m. e. faraonai dažydavo chna dažais nagus, delnus ir kulnus. Arabijoje ir Egipte buvo naudojamas vario spalvos lakas, pagamintas iš vienos rūšies vabalų išskirto sekreto. 3000 m. pr. m. e. kinai išrado kompleksinį laką iš arabiškos gumos, želatinos, bičių vaško, augalinių dažiklių ir kiaušinio baltymo. Norint išgauti spalvą buvo naudojami gėlių žiedlapiai, tačiau lakas turėjo būti laikoma kelias valandas ar netgi per naktį. Kinai lakuodavo nagus aukso ir sidabro spalva, o raudona ir juoda puošėsi tik valdovai. 600 m. pr. m. e. Kinijos Džou dinastijos vyrai ir moterys puošdavo savo nagus su aukso ir sidabro dulkėmis.

Egiptietės ir rytietės antikos laikais skirdavo daug laiko nagų priežiūrai ir gražinimui. Archeologų radiniai rodo, jog jau tada jos turėjo dėžutes manikiūro įrankiams. Moterys rytuose prie nago pagrindo įtrindavo organines dažomąsias medžiagas, jog augtų spalvoti nagai. Europietės savo nagų priežiūra taip nesirūpindavo. Jos lavino rankų riešus, kad rankų forma būtų daili ir grakšti. Europoje manikiūrą išpopuliarino vyras. Prancūzijos karalius Lui Pilypas 1830 m. daug dėmesio skirdavo nagams ir netgi liepdavo jam juos tvarkyti. XIX a. pabaigoje sukurti manikiūro įrankių rinkiniai. Pirmąjį rinkinį sukūrė amerikiečių daktaras 1830 metais. Manikiūro įrankiai būdavo iš dramblio kaulo, aukso, sidabro, o dėklai išmušti oda arba atlasu. Aukštuomenės moterys mėgo poliravimo pudrą ir pagalvėles, kurias naudojant nagai švytėdavo kaip perlai. Pudra taip pat saugodavo nagus nuo drėgmės.

Senovės Egipte moterys nešiojo ypač ilgus nagus, dažniausiai jie būdavo netikri. Tai buvo statuso ženklas, kad jie yra turtingi, nes darbininkų klasė negalėjo sau leisti užsiauginti ilgų nagų arba pirkti nagus iš dramblio kaulo ar aukso. Ilgų nagų mada tęsėsi ir XX a. trečiajame bei šeštajame dešimtmečiais. O 1954 m. atsiradus dirbtiniams nagams, jie tapo prieinami daugeliui ir tapo vėl madingi.

Kosmetikos pramonės chemikai stengėsi pagaminti ilgai išsilaikantį nagų laką ir mokėsi iš automobilių pramonės. Tai antrojo dešimtmečio vidurys. Vėliau laką gamino iš panaudotų kino juostų, taigi iš celuloido. 1932 m. amerikiečių firma Charles Revson (vėliau pavadinta Revlon) išrado specialius pigmentus, kurie ne tik puikiai padengdavo nagą, bet ir padarė įmanomą spalvų įvairovę.

Šios savaitės iniciatyva yra kosmetika.

Daugiau…