Vikiprojektas:Savaitės straipsnis/Straipsnis

Projektas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Betė Greibl XX a. šeštajame dešimtmetyje

Elizabeta Ruta Greibl (angl. Elizabeth Ruth Grable, 1916 m. gruodžio 18 d. Sent Luisas, JAV – 1973 m. liepos 2 d. Santa Monika, JAV) – amerikiečių aktorė ir įžymus XX a. 5-ojo dešimtmečio plakatinio stiliaus nuotraukų modelis.

Elizabeta Ruta Greibl gimė 1916 m. gruodžio 18 d. Sent Luise, Misūrio valstijoje. Ji buvo jauniausias vaikas iš trijų Lilianos Rouzės (Lillian Rose, megautinė pav. Hofmann) ir biržos maklerio Džono Kono Greiblo (John Conn Grable) šeimoje. Turėjo seserį Mardžorę Lusilę Arnold (Marjorie Lucille Arnold) ir brolį Džoną Karlą „Džekį“ Greiblą (John Karl „Jackie“ Grable, 1914–1916). Greiblų vaikai buvo kilę iš olandų, anglų, vokiečių, Šveicarijos vokiečių ir airių. Vaikystėje praminta Bete (Betty, Elizabeth trumpinys), motinos buvo spaudžiama tapti atlikėja. Betė Greibl dalyvavo ne viename grožio konkurse, daugelį jų laimėjo arba sulaukė didelio dėmesio. Nepaisant sėkmės, ji kentėjo nuo agorafobijos ir vaikščiojo per miegus.

Motinos paskatinta, B. Greibl aktorės karjerą pradėjo 1930 m., tačiau ilgą laiką gaudavo tik antraeilius vaidmenis. Ji buvo viena iš merginų šokėjų kolektyvo „Goldwyn Girls“ narių ir kai kuriuose Edžio Kantoro filmuose dirbo statiste. Dešimtmečio viduryje įsidarbino kino kompanijoje „Paramount Pictures“ ir 1937 m. ištekėjo už vaikystėje buvusio žvaigžde aktoriaus Džekio Kugano. Ilgainiui ji gavo šiek tiek geresnių vaidmenų, bet vis tiek liko antraplane aktore. Proveržis karjeroje įvyko po 1940 m., kai įsidarbino kino kompanijoje „20th Century Fox“. Pirmasis jos filmas šioje kino kompanijoje „Argentinos keliu žemyn“ („Down Argentine Way“, 1940) – prabangiai pastatytas spalvotas miuziklas – Betę Greibl pavertė žvaigžde. 1942–1951 m. ji nuolatos patekdavo į pelningiausių JAV žvaigždžių dešimtuką, ilgiau nei bet kuri kita moteris. 1943 m. ji net užėmė pirmąją vietą, po jos tokią sėkmę patyrė tik Doris Dei.

Daugiau...