Vikiprojektas:Savaitės straipsnis/Straipsnis

Projektas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bičio kyšulys: žvelgiant į pietryčius. Šalia yra Bičihedo švyturys

Bičio kyšulys arba Bičihedas (angl. Beachy Head – „paplūdimio kyšulys“) – virš jūros lygio iškilęs 162 m aukščio kreidinis klifas Anglijos Rytų Sasekso grafystėje, kuris yra ilgesnės kreidinių klifų grandinės dalis. Tai aukščiausias klifas visoje Didžiojoje Britanijoje.

Šis kreidinis klifas yra susidaręs prie Lamanšo sąsiaurio šiaurės rytų dalies arba Anglijos Rytų Sasekso grafystės pietvakariuose – tuoj pat į pietryčius nuo Septynių Seserų kreidinių klifų bei maždaug 3,5 km į pietvakarius nuo Istborno miesto centro. Bičio kyšulys įeina į Pietinių Daunso kalvų nacionalinio parką, ir yra jo pietryčių pakraštyje.

Bičio kyšulys formavosi apatinės kreidos periodo pabaigoje, maždaug prieš 66-100 milijonus metų, kai ši vieta buvo priešistorinės jūros dugne. Per kainozojaus erą kreidos depozitai buvo iškelti. O pasibaigus paskutiniam ledynmečiui, ėmė kilti jūros lygis suformuodamas Lamanšo sąsiaurį, per visą šį laiką dėl jūros bangų mūšos, vėjo veikiamos erozijos palei Sasekso pakrantę formavosi šie klifai. Klifai ir toliau formuojasi veikiami vėjo ir jūros bangų erozijos, bet stambūs uolienų atskilimai pasitaiko rečiau.

Nepaisant kad nuo Rytų Sasekse esančių kreidinių klifų grandinės, kurioje yra Bičio kyšulys, dėl atskilusių uolienų stambūs griuvimai pasitaiko ne kasdien, bet dėl įskilusių uolienų visada išlieka pavojus, netoli klifų krašto esantiems žmonėms. Dėl uolienų nuosmukių pasirodo perspėjimai nuo klifo krašto laikytis mažiausiai 100 m atstumu ar nestovėti šalia klifo apatinės dalies. Netoliese Bičihėdo esančiose vietovėse, dėl žmonių neatsargumo, nepaisymo į perspėjimus pasitaiko ir aukų. 2017 m. į rytus nuo Kukmierheivno (Cuckmere Haven) vietovės esančiame Sevensisters gamtos parke (Seven Sisters Country Park) šalia klifo pagrindo su nusmukusiomis uolienomis buvo rasta žuvusi jauna mergina.

Pirmą kartą Bičio kyšulys paminėtas 1274 m. kaip „Beauchef“, o 1317 m. jau buvo vadintas „Beaucheif“. Ir tik nuo 1724 m. nusistovėjo dabartinis pavadinimas „Beachy Head“. Angliškasis Bičio kyšulio pavadinimas neturi nieko bendro su paplūdimiu, iš tikrųjų tai yra tik prancūzų kalbos žodžių „Beau chef“ iškraipymas, reiškiantis nuostabus kyšulys

Daugiau…