Vikiprojektas:Savaitės straipsnis/Straipsnis

Projektas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lyvių–estų–latvių kalbų žodynas (2012 m.)

Lyvių-estų-latvių žodynas (lyv. Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, est. Liivi-eesti-läti sõnaraamat, latv. Lībiešu-igauņu-latviešu vārdnīca) – 2012 m. išleistas trikalbis lyvių kalbos žodynas. Vienas išsamiausių lyvių kalbos žodynų, autoritetingas šių dienų lyvių gramatikos šaltinis, sudarytas naudojant bendrinės lyvių kalbos abėcėlę.

Žodyno sudarytojas – Estijos kalbininkas Tytas Reinas Vytsas, o jo redaktorius ir dalies latvių kalba autorius – Latvijos filologas Valtas Ernštreitas.

Internetinis žodyno variantas, kurį galima rasti Tartu universiteto svetainėje, buvo sukurtas bendradarbiaujant su Latvių kalbos agentūra ir Lyvių kultūros centru (Līvõ Kultūr sidām).

Greta įprastinių raidžių, pasitelkiami du papildomi ženklai: nosinio garso ženklas ilgajam suapvalintam užpakalinės eilės žemutinio pakilimo balsiui nurodyti ⟨ǭ⟩ ir apostrofas laužtinei priegaidei pažymėti ⟨'⟩. Skirsniuose nurodomi pateikėjų, kuriems lyvių kalba buvo gimtoji, vartosenos pavyzdžiai. Prie antraštinio žodžio pateikiama informacija apie jo morfologiją, taip pat vardažodžių linksniavimo ir veiksmažodžių asmenavimo tipai, pagrindinės veiksmažodžio formos. Vardažodžių inesyvas nenurodomas, jis atitinka eliatyvą, iš jo priesagos atėmus priebalsį t. Kaitomoji veiksmažodžio dalis atskirta vertikaliuoju brūkšniu (|), taip pat atskiriami ir dūrinio (sudurtinio žodžio) dėmenys. Jei linksniuojami abu dūrinio dėmenys (žodžiai rašomi kartu, bet linksniuojant funkcionuoja kaip savarankiškų žodžių junginys), jie atskiriami dviem vertikaliaisiais brūkšniais (||). Ženklas „daugiau kaip” (>) reiškia, kad geriau vartoti už jo pateiktą variantą, o ženklų derinys > Ø rodo, kad antraštinis žodis vengtinas. Dviguba tildė (≈) žymi lygiavertį fonologinį variantą, paprasta tildė (~) – lygiavertį fonologinį variantą, esantį toje pačioje pozicijoje kaip antraštinis žodis. Lygybės ženklu (=) atskirti sinonimai.

Daugiau…