Pagalba:DUK

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šiame puslapyje pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie Vikipediją lietuvių kalba, naudojimąsi ja ir susijusias temas. Jei atsakymo į rūpimą klausimą čia nerandate, pasinaudokite kitomis informacijos gavimo galimybėmis:

Jei kyla su Vikipedija susijusių klausimų, į kuriuos nepavyko rasti atsakymo, juos galima užduoti daugiau patirties turinčio naudotojo aptarime (aktyvių naudotojų galima ieškoti, pavyzdžiui, pagal Vikipedija:Administratoriai), naudojant kitas bendravimo priemones ar specializuotus puslapius – Vikipedija:Pagalbos biuras (klausimams, tiesiogiai susijusiems su Vikipedijos naudojimu) ir Vikipedija:Informacijos biuras (klausimams, kurie tiesiogiai nesusiję su Vikipedijos naudojimu, bet gali būti naudingi kuriant ir pildant straipsnius).


Ką reiškia pavadinimas „Vikipedija“?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikipedija yra sudurtinis žodis, sudarytas iš „viki“ (havaj. k. „wiki“ – „vikriai“, „sparčiai“, „ypač greitai“) ir naudojamas apibūdinant interneto svetaines, kurias gali redaguoti visi, bei iš sudurtinio tarptautinio žodžio „enciklopedija“ antrosios dalies „pedija“ (gr. k. „paideia“ – auklėjimas).

Kam priklauso Vikipedija?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikipediją valdo pelno nesiekianti organizacija „The Wikimedia Foundation“, kuri taip pat valdo ir susijusius projektus – Vikižodyną, Vikiknygas ir kitus. Šiai organizacijai priklauso visi Vikipedijoje naudojami domenų vardai.

Ką daryti pamačius neišverstą, netiksliai ar ne iki galo išverstą tekstą Vikipedijoje?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geriausia – išverskite jį (jei suprantate). Nepatingėkite to padaryti, nes tik su Jūsų pagalba lietuviškoji Vikipedija taps tikrai lietuviška. Vikipedijoje (bet ne straipsnių turinyje) radę klaidą, neaiškiai išverstą ar visai neišverstą tekstą taip pat galite apie tai pranešti specialiame straipsnyje „Vikipedija:Forumas“.

Kaip rasti dominantį straipsnį?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paieškos lauke surinkite dominančio straipsnio pavadinimą ir spauskite „Rodyk“, jei norite gauti straipsnį tokiu pavadinimu, arba „Paieška“, jei norite surasti straipsnius, kuriuose yra Jūsų įvesti žodžiai.

Ar galiu čia surasti mokslinės, grožinės literatūros tekstų, vadovėlių?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikipedija, visų pirma, yra enciklopedijos kūrimo projektas, todėl pagrindinis dėmesys skiriamas būtent tokio pobūdžio tekstams. Vis dėlto griežtą ribą nubrėžti sunku – čia galima rasti kai kurių šalių himnus bei kitus trumpus tekstus. Vikipedija turi keletą broliškų projektų, skirtų įvairaus pobūdžio tekstams publikuoti – tai pilni originalių kūrinių tekstai ir įvairaus pobūdžio vadovėliai.

Kokie buvimo vartotoju privalumai lyginant su anonimine veikla?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tik registruotas vartotojas gali:

  • įkelti failus (pvz.: paveikslėlius);
  • Prisidėti straipsnį prie stebimų straipsnių sąrašo.

Registruotas vartotojas gali turėti savo asmeninį puslapį (pristatantį save) bei aptarimų (diskusijų) puslapį, kuriame su juo gali bendrauti kiti vartotojai.

Ar jūs nebijote, kad atsiras daugybė kenkėjų, kurie gadins visus puslapius kvailais juokeliais, prirašydami juos prie tam tikrų temų?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tokių gali bet kada atsirasti, kaip ir keverzonių ant sienų. Jei tokių kenkėjų atsiras, visada galima jų pakeitimus atmesti, redaguoti, taip pat administratoriai gali uždrausti keisti nuolatos gadinamus straipsnius, ar, blogiausiu atveju, blokuoti vartotoją nustatytam arba neribotam laikui.

Žiūrint plačiau, praktika rodo, kad tai nėra didžiausia problema – tokiu pačiu principu veikiančios didžiosios Vikipedijos dėl to didesnių problemų nepatiria, nes žmonės paprastai yra geranoriški, o ne pasiryžę kenkti.

Kodėl mano geras straipsnis yra taisomas ?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tobulų dalykų nėra. Nesvarbu, kad straipsnyje pateikta vertinga informacija - be to, ji turi būti pateikta tvarkingai bei neutraliai. Ne visa medžiaga yra tinkama enciklopedijai (žiūrėkite Kas nėra Vikipedija).

Ar galima mygtukus iš redagavimo lango viršaus perkelti į apačią?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Patogiau tiesiog vartotojo nustatymuose susimažinti redagavimo dėžės parametrus (žr. [1]), kad visa redagavimo sritis tilptų ekrane.

Ar galima sukurti tokį skriptą, kuris pats įvedinėtų parašą?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ne, tačiau įprotis pasirašinėti ateina su laiku, be to, tam yra skirtas mygtukas redagavimo lange.

Kaip redaguoti puslapio turinį?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Noriu pasiteirauti, kaip redaguoti puslapio turinį? Pvz., puslapio dešinėje pusėje sukurti langą, kuriame galėčiau įrašyti privalumus ir trūkumus produkto, kurio analizę pateiksiu. Ačiū už atsakymą

Kaip ištrinti neužbaigtą straipsnį (jau pataisytą) žymintį šabloną?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reikia surasti šabloną, kuris žymimas laužtiniais skliaustais {{pvz-stub}} ir jį ištrinti.

Kaip rašyti privačias žinutes administratoriui arba kitam Vikipedijos vartotojui?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jei norite, kad žinutę gautų tik konkretus naudotojas, galite parašyti jam elektroninį laišką.

Ar galima išversti straipsnį iš kitos Vikipedijos?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žinoma, dažnai čia taip ir daroma. Bet nepamirština, kad versti nėra taip jau lengva. Norint versti straipsnį reikia gerai mokėti kalbą, iš kurios verčiama, kalbą, į kurią verčiama (lietuvių) bei išmanyti atitinkamą sritį.

Įvedžiau straipsnį, tačiau jo nerodo pagal Google paieškos sistemą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nauji Vikipedijos straipsniai ne iš karto tampa pasiekiami per Google paieškos sistemą, turite šiek tiek palaukti.

Kaip išsiregistruoti?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai neįmanoma, bet išsiregistravimas mažai kuo skirtųsi nuo paprasto nesinaudojimo Vikipedija.

Kaip įkelti paveikslėlį į Vikipediją?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reikėtų eiti per Įrankiai->Įkelti failą (puslapio kairėje).

Neteisingas straipsnio pavadinimas. Kaip jį pakeisti?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tam reikia lango viršutinėje dalyje paspausti „Pervardyti“ arba iškrentančiame meniu punktą „Perkelti“ (priklausomai nuo naudojamos aplinkos). Šia galimybe gali naudotis tiktai registruoti naudotojai. Jei nenorite užsiregistruoti, tuomet apie neteisingą straipsnio pavadinimą informuokite to puslapio aptarimo puslapyje.