Tos pačios lyties asmenų santuoka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Seksualinė įvairovė

Bendros sąvokos
Lesbietės · Gėjai · Biseksualai · Aseksualai · Translyčiai · Interlyčiai
Kultūra ir visuomenė
LGBT · LGBT Lietuvoje · Lyties tapatybė · Socialinė lytis · LGBT judėjimai · LGBT eitynės · Tos pačios lyties asmenų santuoka · Tos pačios lyties asmenų tėvystė · LGBT simboliai

Tos pačios lyties asmenų santuoka (homoseksualų santuoka ar (civilinė) partnerystė) – civilinė, o kartais ir religinė santuoka (santuokos ar registruotos/neregistruotos partnerystės forma), sudaroma tarp dviejų vyrų arba dviejų moterų, suteikianti tos pačios lyties poroms tokias pačias teises kaip ir heteroseksualių porų sudarytose santuokose. Kai kuriose šalyse yra sukurtas atskiras (specialus) partnerystės institutas tos pačios lyties poroms.

Pagrindimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tos pačios lyties asmenų santuokos šalininkai grindžia savo nuomonę universalia žmogaus teisių samprata, teisinės ir socialinės lygybės siekiu.[1][2] Priešininkų argumentai dažnai grindžiami socialinėmis tokių santuokų pasekmėmis[3], tradicijomis, politiniais ar religiniais įsitikinimais[4][5]. Didžiosios religinės bendruomenės – daugelis krikščionybės atšakų, islamas ir judaizmas – jokių homoseksualių sąjungų nepripažįsta ir nelaimina.

Santuoka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tos pačios lyties asmenų sąjunga
  Leidžiama sudaryti santuoką
  Pripažįstamos kitose teritorijose sudarytos santuokos
  Pripažįstamos kitų tipų sąjungos
  Neleidžiama sudaryti jokių sąjungų

2001 m. balandžio 1 d. Nyderlandai tapo pirma šiuolaikine valstybe pasaulyje, įteisinusia tos pačios lyties asmenų santuokas. Iki 2019 m. jas įteisino dar 26 valstybės:

Valstybės, kuriose sprendimas įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas jau yra priimtas, tačiau dar nėra įsiteisėjęs:

 • JAV (2015 m. JAV Aukščiausiasis teismas nusprendė, kad kai kurių atskirų valstijų lygmenyje egzistavęs draudimas tos pačios lyties poroms susituokti prieštarauja JAV Konstitucijai)[9]

Tos pačios lyties santuokas taip pat registruoja trylika JAV valstijų (Masačiūsetsas, Konektikutas, Ajova, Vermontas, Naujasis Hempšyras, Kalifornija, Delaveras, Merilendas, Niujorkas (valstija), Meinas, Minesota, Rod Ailendas, Vašingtonas (valstija)) ir sostinė Vašingtonas, taip pat Meksikos sostinė Meksikas ir Kintana Roo valstija. Homoseksualių santuokų sudaryti neleidžia, bet kitose teritorijose sudarytas santuokas pripažįsta Izraelis, Aruba, Nyderlandų Antilai ir Meksika.[10]

Tos pačios lyties asmenų teisė sudaryti santuoką ar partnerystę[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos Žmogaus Teisių Teismas iki 2010 m. buvo daugelyje bylų paskelbęs, kad tos pačios lyties asmenų poros pagal Konvenciją nepatenka į „šeimos“ sąvoką ir joms nėra taikoma „šeimos gyvenimo“ apsauga, priešingai nei „asmeninio gyvenimo“ apsauga.

Pirmoji byla, kurioje teismas susidūrė su klausimu, ar tos pačios lyties partneriai turi teisę tuoktis, buvo Schalk ir Kopf prieš Austriją (2010 m.)[11]. Teismas vienbalsiu nustatė, kad tokios santuokos draudimas nėra Konvencijos pažeidimas, tačiau pripažino, kad Konvencijos 12 straipsnis nebūtinai reiškia „vyro ir moters“ santuoką – tokių santuokų įteisinimas yra ne Europos Tarybos, o jos valstybių narių kompetencija (61 straipsnis).

Byloje P. B. ir J. S. prieš Austriją[12] Teismo nuomone, „… neracionalu laikytis nuomonės, kad, priešingai nei skirtingų lyčių poros, tos pačios lyties poros negali turėti „šeimos gyvenimo“ pagal 8 straipsnį. Todėl ieškovų santykiai – tos pačios lyties sugyventinių pora – patenka į „šeimos gyvenimo“ sąvoką lygiai taip pat, kaip patektų skirtingų lyčių pora toje pačioje situacijoje“.

2015 metais EŽTT byloje „Oliari ir kiti prieš Italiją” nusprendė, kad Italija, nesuteikdama tos pačios lyties poroms adekvačios teisinės apsaugos ir teisiškai jų nepripažindama, pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos 8 straipsnį, kuris garantuoja teisę į asmeninio ir šeimos gyvenimo gerbimą.[13]

Civilinės sąjungos ir partnerystės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1989 m. spalio 1 d. Danija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, suteikusia panašias į santuokos teises homoseksualams. Institucija pavadinta „registruota partneryste“ (registreret partnerskab) ir suteikė panašias teises (su išimtimis) į tas, kurios prieinamos heteroseksualioms susituokusioms poroms. Danijoje ji buvo prieinama tik tos pačios lyties asmenims, kol 2012 m. neteko galios.

2013 m. dar daugiau nei 20 suverenių valstybių yra įsteigusios panašias civilines institucijas, prieinamas tos pačios lyties (kartais ir skirtingų lyčių) asmenims:

Australijoje, Meksikoje, JAV ir Venesueloje tokias sąjungas galima sudaryti tik kai kuriuose administraciniuose vienetuose.

Neregistruotos partnerystės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Neregistruota partnerystė yra kita alternatyva tos pačios lyties poroms, paprastai automatiškai suteikianti ribotas teises valstybės atžvilgiu dviem kartu gyvenantiems asmenims. 2009 m. yra keletas šalių, kuriose įteisinta neregistruota tos pačios lyties asmenų partnerystė: Argentina, Australija, Austrija, Brazilija, Kolumbija, Kroatija, Izraelis, Portugalija, Pietų Afrika.

Tos pačios lyties neregistruotų partnerysčių pripažinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 2003 m. liepos mėn. Europos Žmogaus Teisių Teismas nebuvo pripažinęs, kad nevienodas teisės taikymas susituokusioms ar kartu gyvenančioms heteroseksualioms poroms ir tos pačios lyties partneriams pažeidžia Konvenciją. Teismas atmesdavo nuomonę, kad tos pačios lyties partneriai sudaro šeimą, ir leisdavo Europos Tarybos narėms taikyti mažiau palankias sąlygas tos pačios lyties poroms.

Byloje Simpson prieš Jungtinę Karalystę (1986 m.) Europos žmogaus teisių komisija neįžvelgė Konvencijos pažeidimo, o paraišką paskelbė nepriimtina. Bylos ieškovė buvo iškeldinta iš viešojo būsto po partnerės mirties. Komisija nusprendė, jog ieškovės teisė į asmeninį gyvenimą (Konvencijos 8 straipsnis) nebuvo pažeista, nes „jos partnerė mirusi, o pareiškėja gyvena viena“[14].

Analogiškoje byloje Röösli prieš Vokietiją (1996 m.)[15], kurio paraišką Teismas atmetė, nustatyta, jog homoseksualios poros negali pretenduoti į Konvencijos 8 straipsnio apsaugą, o įstatymas, pagal kurį ieškovui nesuteikta teisė išsinuomoti mirusio partnerio buto, skirtas tam, kad valstybė galėtų apsaugoti šeimą.

Europos žmogaus teisių komisija atmetė keturis tos pačios lyties porų skundus – X ir Y prieš Jungtinę Karalystę (1983 m.), W. J. ir D. P. prieš Jungtinę Karalystę (1986 m.), C. ir L.M. prieš Jungtinę Karalystę (1989 m.) bei Z. B. prieš Jungtinę Karalystę (1990 m.). Visose šiose bylose Britanijos homoseksualų partneriams užsieniečiams nebuvo leista pasilikti šalyje. Komisija nutarė, jog nesuteikiant teisės partneriams pasilikti šalyje Jungtinė Karalystė EŽTK Konvencijos nepažeidė.

Byloje Mata Estevez prieš Ispaniją (2001 m.)[16] Teismas be nagrinėjimo paskelbė Matos Estevezo – homoseksualaus ispano, kurio partneris, išgyvenęs kartu 10 metų, mirė automobilio avarijoje, – skundą dėl to, kad valstybė jam atsisakė suteikti našlio pensiją. Teismas sutiko, kad situacija būtų kitokia, jei partneris būtų buvęs priešingos lyties, tačiau paskelbė, kad Ispanijos valdžios įstaigų atsisakymas suteikti našlio pensiją ne tik nepažeidė teisės į asmeninį gyvenimą, bet ir nebuvo diskriminacinis.

Karner prieš Austriją (2003 m.)[17] buvo pirmoji su tos pačios lyties partneriais susijusi byla, kurią Teismas sutiko svarstyti. Ieškovas buvo Siegmundas Karneris – homoseksualus austras, gyvenęs su savo partneriu pastarojo vardu nuomojamame bute nuo 1989 m. ir dalijęsi su juo buto išlaidas. Partneris mirė 1994 m., paskyręs Karnerį turto paveldėtoju. Tačiau buto šeimininkas pradėjo nuomos sutarties su Karneriu nutraukimo procedūrą.

Apygardos ir Vienos regiono teismai Nuomos įstatymo sąvoką „gyvenimo partneris“ interpretavo taip, kad ji apėmė ilgai išgyvenusius kartu tos pačios lyties partnerius, bet Austrijos Aukščiausiasis Teismas nesutiko su šia interpretacija. Pirmą kartą istorijoje Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad tai diskriminacija lytinės orientacijos pagrindu ir Konvencijos pažeidimas.

Santuokų ir registruotų partnerysčių palyginimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šalyje įteisinant tos pačios lyties asmenų santuokas, iš teisės aktų tėra panaikinamos nuostatos, draudžiančios tuoktis tos pačios lyties žmonėms ir pašalinamos nuorodos į sutuoktinių lytį, todėl homoseksuali santuoka teisiniu požiūriu niekuo[18] nesiskiria nuo heteroseksualios santuokos mokesčių, paveldėjimo, imigracijos, įsivaikinimo, baudžiamosios teisės, giminystės ir pan. atžvilgiu.

Homoseksualų santuokos ir registruotos partnerystės apima tas pačias gyvenimo sritis, tačiau skiriasi suteikiamų teisių kiekis ir pobūdis. Vieni LGBT teisių aktyvistai priima registruotų partnerysčių įteisinimą kaip galutinį laimėjimą, kitų nuomone, šis institutas „išlaiko homoseksualų, kaip antrarūšių piliečių, statusą“[19]. Kai kurie homoseksualių sąjungų priešininkai nepritaria ir homoseksualų partnerystėms, nes, jų nuomone, tai yra ta pati santuoka, tik kitu pavadinimu[20].

Registruotų partnerysčių steigimas įstatymų leidėjams leidžia atskirti heteroseksualių ir homoseksualių sąjungų institutus bei pastarajam pritaikyti daugiau apribojimų. Pvz., Čekijos vienalyčių partnerysčių institutas suteikia paveldėjimo, sprendimų priėmimo už sergantį partnerį, galimybės neliudyti prieš savo partnerį ir alimentų teises, bet nesuteikia įsivaikinimo, našlio pensijos, bendros nuosavybės ir kt. teisių. Prancūzijos civilinės partnerystės (PACS) faktiškai turi „sutarties“, kurią galima bet kada šalių susitarimu nutraukti, statusą. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad susituokęs asmuo Prancūzijoje partnerystės sudaryti negali, tačiau jei tuokiasi partnerystę sudaręs asmuo, jo partnerystė netenka galios automatiškai. JK partnerystės nuo santuokų iš esmės skiriasi tik pavadinimu[21]. Vokietijos registruotos partnerystės suteikia homoseksualams visas santuokos teises, išskyrus įsivaikinimo, mokesčių lengvatų ir kai kurias kitas teises[22]. 2008 m. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu tos pačios lyties partnerių nelygybė skiriant našlio pensijas yra diskriminacinė, jei partnerystės institutas šalyje panašus į santuoką[23], todėl šios srities diskriminacija Vokietijoje buvo panaikinta.

Tos pačios lyties asmenų santuokų institutai yra visiškai suderinami tarptautiniu mastu, t. y. bet kurioje šalyje, kurioje leidžiama tos pačios lyties asmenų sąjunga, susituokusios vienalytės poros santuoka yra visiškai pripažįstama bet kurioje kitoje šalyje, kuri šias santuokas yra įteisinusi ar pripažįsta. Registruotų partnerysčių kitos šalys dažnai nepripažįsta, net jei jų institutai yra panašūs.

Europa[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tos pačios lyties asmenų sąjungų statusas Europoje.
  Leidžiama santuoka
  Leidžiamos registruotos partnerystės
  Galioja neregistruotos partnerystės
  Pripažįstamos užsienyje sudarytos tos pačios lyties santuokos
  Homoseksualios sąjungos nereglamentuojamos
  Tos pačios lyties santuokos uždraustos šalies konstitucijoje

Iš 27 Europos Sąjungos narių 15 teisiškai pripažįsta homoseksualias poras. Vadovaujantis Europos Sąjungos piliečių judėjimo teise, suteiktą ir poroms, yra buvę pasiūlymų dėl homoseksualių santuokų ir partnerysčių abipusio pripažinimo[24]. Panašus pasiūlymas pateiktas 2003 m., tačiau buvo atmestas 5 balsų persvara[25].

2010 m. gruodžio 1 d. ES teisingumo komisarė Viviane Reding patvirtino, kad visi laisvą asmenų judėjimą reglamentuojantys ES teisės aktai, taikomi santuoką sudariusiems Sąjungos piliečiams, lygiai taip pat galioja ir tos pačios lyties poroms. Ji taip pat pabrėžė, jog valstybės narės neprivalo priimti kokių nors papildomų nuostatų dėl homoseksualių porų[26].

Nors Italijoje nacionaliniu lygmenu nepripažįstamos jokių tipų tos pačios lyties asmenų sąjungos, 33 Italijos savivaldybės įsteigė civilinių sąjungų registrus (registri delle unioni civili), kurių reikšmė daugiau simbolinė, nors teisės homoseksualioms poroms savivaldybės atžvilgiu kartais yra suteikiamos[27].

Prancūzijos homoseksualios sąjungos vadinamos „civilinio solidarumo paktu“ („pacte civil de solidarité“) ir Prancūzijos teisėje laikomos „sutartimi pagrįsta dviejų suaugusių asmenų partneryste… sudaroma siekiant vesti bendrą gyvenimą“[28]. Nors vėlesnis šio tipo sąjungų reglamentavimas ištaisė kai kurias spragas, šiuo metu PACS mokesčių atžvilgiu skiriasi nuo santuokos. Tik nuo 2009 m. vidurio Prancūzija ėmė pripažinti kitose šalyse sudarytas partnerystes. Joje nuo 2007 m. taip pat pripažįstamos užsienyje sudarytos homoseksualios santuokos[29].

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal Konstitucijos 38 straipsnį Lietuvoje „Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“.

Santuoką leidžiama sudaryti tik su skirtingos lyties asmeniu (Civilinio kodekso (CK) 3.12 straipsnis).

LR CK nenumato partnerystės galimybės tos pačios lytiems asmenims. Kodeksas (XV skyrius „Bendras gyvenimas neįregistravus santuokos“) nustato turtinius santykius tik tarp vyro ir moters, kurie, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, bendrai gyvena ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravę santuokos (sugyventiniai), turėdami tikslą sukurti šeiminius santykius (LR CK 3.229 straipsnis)[30].

Esama svarstymų, kad Lietuvos civilinis kodeksas (CK 1.25 straipsnio 4 d.) leidžia Lietuvoje pripažinti užsienyje sudarytas homoseksualias Lietuvos piliečių santuokas su užsieniečiais[31] [32] [33] [34]. Praktikoje vadovaujantis Teisingumo ministerijos patvirtintų civilinės metrikacijos taisyklių[35] 81 punktu, tokios santuokos nėra įtraukiamos į civilinės metrikacijos įstaigų apskaitą.

Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Homoseksualios santuokos Kanadoje įteisintos 2005 m., 1999 m. leista sudaryti civilines sąjungas. Kanadoje sutuoktiniams netaikomas pilietybės ar leidimo gyventi reikalavimas.

Nors santuoka JAV nėra federalinė valdžios kompetencija, tos pačios lyties santuokų pripažinimas federaliniu lygmeniu nuo 1996 m. buvo uždraustas priėmus „Santuokos apsaugos įstatymą“ (Defence of Marriage Act, DOMA)[36] (įstatymas paskelbtas prieštaraujančiu Konstitucijai 2013 m. birželio 26 d.[37]). Tačiau atskiri teritoriniai vienetai tokias santuokas ar kitokio pobūdžio sąjungas registruoti gali. Iš 50 valstijų iki 2013 m. 13 ir Kolumbijos apygarda įteisinusios tos pačios lyties santuokas, o 7 (Koloradas, Havajai, Meinas, Merilendas, Nevada, Naujasis Džersis, Oregonas ir Viskonsinas) leidžia registruoti kitų tipų sąjungas.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Should Same-Sex Marriages be Legalized?“. Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 2. „An Overview of the Same-Sex Marriage Debate“. Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 3. „Meilės negana: 5 priežastys, kodėl tos pačios lyties santuokos pakenks vaikams“. Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 4. „Anglijos bažnyčia įspėja Švedijos bažnyčią dėl tos pačios lyties asmenų santuokų“. Suarchyvuotas originalas 2009-09-25. Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 5. „Bažnyčia gina pamatines santuokos vertybes“. Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 6. http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1284883 Archyvuota kopija 2010-07-16 iš Wayback Machine projekto.
 7. http://www.justice.ie/en/JELR/Pages/PR15000152
 8. Taiwan legalizes same-sex marriage in historic first for Asia, CNN, May 17, 2019
 9. „U.S. 21st country to allow same-sex marriage nationwide“. CNN. 2015 m. birželio 26 d.
 10. http://www.hrc.org/issues/marriage.asp Archyvuota kopija 2009-09-02 iš Wayback Machine projekto.
 11. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=Schalk%20%7C%20Kopf%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365657&skin=hudoc-en
 12. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=P.B.%20%7C%20J.S.%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365104&skin=hudoc-en , 30 punktas
 13. ECHR judgement in case of Oliari and others v. Italy http://hudoc.echr.coe.int/eng#{„itemid“: [„001-156265“]}
 14. http://www.stonewall.org.uk/at_home/immigration_asylum_and_international/2681.asp Archyvuota kopija 2010-11-25 iš Wayback Machine projekto.
 15. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=3&portal=hbkm&action=html&highlight=R%F6%F6sli%20%7C%20v.%20%7C%20Germany&sessionid=63364679&skin=hudoc-en
 16. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=Mata%20%7C%20Estevez%20%7C%20v%20%7C%20Spain&sessionid=63365915&skin=hudoc-en
 17. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=2&portal=hbkm&action=html&highlight=Karner%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365921&skin=hudoc-en
 18. Išskyrus Portugaliją, kur draudžiama įsivaikinti
 19. Heteronormos hegemonija. Kaunas, 2007 m. Autorius: Roman Kuhar, p. 189
 20. http://www.msnbc.msn.com/id/6338458/ Archyvuota kopija 2011-12-27 iš Wayback Machine projekto.
 21. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/4497348.stm Couples who become partnered will have the right to exactly the same legal treatment across a range of matters as a married couple would expect.
 22. http://www.gesetze-im-internet.de/bundesrecht/lpartg/gesamt.pdf
 23. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62006J0267:LT:HTML
 24. [1], 75-75 punktai. Pranešimą parėmė 274 Europarlamentarai (prieš 269, 14 susilaikė).
 25. [2]
 26. http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=P-2010-7422&language=EN
 27. http://www.arcigay.it/tutti-registri-delle-unioni-civili Archyvuota kopija 2009-10-27 iš Wayback Machine projekto.
 28. [3]
 29. [4] Archyvuota kopija 2009-06-26 iš Wayback Machine projekto.
 30. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (Statusas: Aktuali redakcija 2010-10-26)
 31. "Manytina, kad užsienio šalyje Lietuvos piliečio teisėtai sudaryta santuoka su tos pačios lyties asmeniu, kuris santuokos sudarymo metu buvo tos valstybės pilietis arba toje valstybėje turėjo nuolatinę gyvenamąją vietą, Lietuvoje pripažįstama. " Šeimos politikos ir teisės iššūkiai Europoje, 46 psl. [5] Archyvuota kopija 2008-12-26 iš Wayback Machine projekto.
 32. http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/ltrofimoviene-apie-vienalytes-santuokas-ir-ju-ignoravimo-pasekmes.d?id=39362417
 33. „Laima Vaigė. The Problematics of Recognition of Same-Sex Marriages Originating from Member States According to the EU Legal Regulation“. Suarchyvuotas originalas 2014-07-30. Nuoroda tikrinta 2013-07-06. Lithuanian private international law provisions refer to lex loci celebrationis as the law applicable to validity of marriages concluded abroad, thus in Lithuania same-sex marriages should in principle fall under the scope of Brussels-II bis Regulation.
 34. „Lietuvos valdžios institucijų atsakymas Europos Sąjungos Parlamento LIBE (Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų) komitetui“. Nuoroda tikrinta 2013-07-06. Although there was no such case yet, considering the above mentioned provisions, such person would be recognised as a spouse.
 35. Civilinės metrikacijos taisyklės
 36. [6]
 37. http://www.hrc.org/14624.htm Archyvuota kopija 2010-07-12 iš Wayback Machine projekto.