Koloradas (valstija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Koloradas
State of Colorado
Kolorado valstijos vėliava Kolorado valstijos herbas
Map of USA CO.svg
Laiko juosta: (UTC-7)
------ vasaros: (UTC-6)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Denveris
Oficialios kalbos anglų
Gubernatorius John Hickenlooper (D)
Gyventojų (2016) 5 540 545 (21)
Plotas 269 837 km² (8)
  - vandens % 0,36 %
Tankumas (2016) 21 žm./km² (37)
Aukščiausia vieta Elberto kalnas (4401 m)
ISO 3166-2 US-CO
Tinklalapis colorado.gov
Commons-logo.svg Vikiteka KoloradasVikiteka

Koloradas (angl. State of Colorado) – 38-oji JAV valstija (nuo 1876 m. rugpjūčio 1 d.). Sostinė – Denveris. Plotas – 269,8 tūkst. km²; 5,54 mln. gyventojų (2016).

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. duomenys

Denveris

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žemės ūkis, ypač augantys galvijų ir avių skaičiai, yra ekonomiškai svarbūs valstijai. Auginami kviečiai, kukurūzai, cukriniai runkeliai. Maisto produktų apdirbimas yra viena iš svarbiausių valstijos ekonomikos šakų. Kitos valstijos ekonomikos šakos yra kompiuterinės įrangos, aviacijos, transporto, elektrinės įrangos gamyba. Gaminami chemikalai, mediena. Federalinės tarnybos, tokios kaip armijos ir karinio oro laivyno, kalėjimai daug prisideda prie valstijos ekonomikos.

Turizmas taip pat prisideda prie valstijos ekonomikos. Valstijos klimatas, istorinės, poilsinės vietos pritraukia daug turistų.

Daugiausia valstijoje iškasama anglies, naftos, molibdeno, smėlio, žvyro ir urano. Auksas daugiau nebekasamas. Yra didelių anglies ir naftos telkinių.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstija yra viena iš keturių kuri priklauso Keturių Kampų regionui. Per valstiją driekiasi Uoliniai kalnai, kurių viršūnė yra Kolorade, tai Elberto kalnas. Jis siekia 4401 m. Iš Uolinių kalnų regiono išteka Koloradas, Platas, Arkanzasas, Grandė.

Daugiausia kritulių iškrenta vakarinėje Kolorado dalyje, kuri yra kalvota. Tai ypač jaučiama žiemą. Tuo tarpu rytinė dalis jų tiek negauna, kadangi jiems trukdo Uoliniai kalnai.

Juodasis kanjonas