Meinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Meinas
State of Maine
Meino vėliava Meino herbas
Laiko juosta: (UTC-5)
------ vasaros: (UTC-4)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Ogasta
Oficialios kalbos anglų, prancūzų
Gubernatorius Paul LePage (R)
Gyventojų (2021[1]) 1 372 247 (42)
Plotas 91 646 km² (39)
  - vandens % 13,5 %
Tankumas (2021[1]) 15 žm./km² (38)
Aukščiausia vieta Mount Katahdin (1606 m)
ISO 3166-2 US-ME
Tinklalapis maine.gov
Vikiteka MeinasVikiteka
Vandenyno pakrantė
Beto miestas

Meinas (angl. State of Maine) – 23-oji JAV valstija (nuo 1820 m. kovo 15 d.). Sostinė – Ogasta. Plotas – 91,6 tūkst. km².

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anksčiau buvęs Masačusetso dalimi Meinas valstijos statusą gavo 1820 m.

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. duomenys

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurėje ir rytuose ribojasi su Kanados Kvebeko provincija, šiaurės rytuose su Naujuoju Brunsviku, pietuose su Naujuoju Hampšyru.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gan skurdi dirva, trumpas vegetacijos sezonas, gan tolimas atstumas nuo pramoninių ir prekybos centrų trukdė valstijos plėtojimuisi ir jos demografiniam augimui.

Sulaukęs konkurencijos iš kitų valstijų Meinas pakeitė savo pozicijas ir dabar daugiausia užsiima prekyba, aptarnavimo sfera, finansinės paslaugomis. Vaizdingos pakrantės padeda valstijai plėtoti turizmą, kuris yra vienas iš didesnių valstijos pajamų šaltinių.

Žvejyba, pagrindinė Meino pramonės šaka, patyrė nuosmukį, tačiau krabų žvejyba laikosi stabili. Žemės ūkis turėjo sunkumų prisitaikyti prie gamtos sąlygų. Dauguma ūkių yra susitelkę vakarinėje valstijos dalyje. Auginamos bulvės, javai, šilauogės, obuoliai. Taip pat užsiimama pienininkyste, paukštininkyste. Miško kirtimas dominavo valstijoje nuo senesnių laikų, tačiau iškirtus didesnius medžius, dabar šia pramonės šaka pasitenkina popieriaus masės gamyba. Valstijos laivininkystė prarado anksčiau buvusias pozicijas. Gamybos, apdirbimo pramonė yra didžiausia šalyje. Popieriaus ir medžio produktų pramonės šaka yra viena iš lyderių vasltijoje. Maisto produktai ir transporto šakos taip pat yra svarbios. Valstijos mineraliniai ištekliai yra gausūs, tačiau daug jų nėra eksploatuojama. Išgaunamas granitas, akmuo, smėlis, žvyras, cinkas, durpės.

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstijos gyventojai daugiausia yra europiečių kolonistų palikuonys, daugiausia anglų, airių, kanadiečių-prancūzų, škotų ir akadiečių. 21,5 % gyventojų yra anglų kilmės, 15,1 % airių, 22,8 % kanadiečių-prancūzų (kvebekiečių) ir 9,4 % amerikiečių. Taip pat gyvena ir indėnų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. USA: States and Major Cities, citypopulation.de