Vašingtonas (valstija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vašingtonas
State of Washington
Laiko juosta: (UTC-8)
------ vasaros: (UTC-7)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Olimpija
Oficialios kalbos anglų
Gubernatorius Jay Inslee (D)
Gyventojų (2021[1]) 7 738 692 (13)
Plotas 184 827 km² (18)
  - vandens % 6,6 %
Tankumas (2021[1]) 42 žm./km² (25)
Aukščiausia vieta Reinyro kalnas (4395 m)
ISO 3166-2 US-WA
Tinklalapis access.wa.gov
Vikiteka VašingtonasVikiteka

Vašingtonas (angl. State of Washington) – JAV valstija, esanti Jungtinių Valstijų Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų regione, į pietus nuo Britų Kolumbijos provincijos, į šiaurę nuo Oregono ir į vakarus nuo Aidaho. Vašingtonas atskilo nuo vakarinės Vašingtono teritorijos dalies, kai jos 1846 metais Oregono sutartimi atsisakė Didžioji Britanija, taip išspręsdama Oregono sienos konfliktą. 1889 metais Vašingtonas buvo priimtas į Sąjungą kaip 42 valstija.

2010 metų JAV gyventojų surašymo metu užfiksuotas Vašingtono valstijos gyventojų skaičius – 6 724 540. Apie 60 procentų visų Vašingtono valstijos gyventojų gyvena Sietlo didmiesčio zonoje – transporto, verslo ir pramonės centre, taip pat Sališo jūros Padžeto sąsiaurio regione, kurį sudaro didelis skaičius salų, gilių fjordų ir įlankų. Likusią valstijos dalį sudaro drėgnos atogrąžų girios vakaruose; kalnų grandinės vakaruose, centrinėje dalyje, šiaurės rytuose ir pietryčiuose.

Valstija pavadinta pirmojo JAV prezidento Džordžo Vašingtono garbei. Tai yra vienintelė JAV valstija pavadinta prezidento vardu. Vašingtonas dažnai yra vadinamas Vašingtono valstija (visada kartu su žodžiu „valstija” – angl. State of Washington), kad taip būtų galima atskirti ją nuo JAV sostinės. Vašingtono valstijos ir kaimyninės Kanados pietinės Britų Kolumbijos provincijos dalies gyventojai valstiją vadina tiesiog Vašingtonu (be papildomo žodžio „valstija”), o kalbėdami apie JAV sostinę vartoja vietovardžius: Washington, D.C. arba tiesiog D.C.. Ironiška yra tai, kad Vašingtono valstijos regionas pradžioje vadinosi Kolumbija (pavadinimas kilo iš Kolumbijos upės). Tačiau siekiant išvengti painiojimo su vietovardžiu Kolumbijos apygarda, regionas buvo pervadintas.

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. duomenys

Reinyro kalnas ir Takomos miestas
Olimpo nacionalinis parkas

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. USA: States and Major Cities, citypopulation.de