LGBT judėjimai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Seksualinės mažumos
Gay flag.svg

Bendros sąvokos
Lesbietės · Gėjai · Biseksualai · Transseksualai
Kultūra ir visuomenė
LGBT · Homoseksualumas Lietuvoje · LGBT judėjimai · Homoseksualų eitynės · Tos pačios lyties asmenų santuoka · Homoseksualų tėvystė · Gėjų klubas · LGBT simboliai
Susijusios temos
Karinė tarnyba · Seksualinė orientacija
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).

Socialiniai LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) judėjimai siekia visuomeninio homoseksualumo, biseksualumo bei transseksualumo pripažinimo. Šiuos judėjimus vienija kova už socialinę lygybę; taip pat yra skiriamas dėmesys LGBT bendruomenių vystymuisi. Šių dienų LGBT judėjimams yra atstovaujama tiek politikoje, tiek kultūrinėje erdvėje, nuo lobistinės veiklos iki paradų gatvėse; judėjimas vyksta įvairiose socialinėse grupėse, tam yra naudojami įvairūs bendruomenių renginiai, žurnalai, knygos, moksliniai tyrinėjimai, t. p. yra vykdoma atitinkama verslo veikla.

Tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Demonstracija už homoseksualų teises Niujorke 1976 m.

Nors daugelyje šalių teisės aktai gina homoseksualų teises, lesbietės ir gėjai iki šiol dažnai susiduria su nusistovėjusia diskriminacija, kartais peraugančia į atvirą priešiškumą, pažeminimą ir fizinį smurtą.[reikalingas šaltinis] Dirbančių LGBT lygių teisių srityje organizacijų nuomone, tokios pažiūros grindžiamos dezinformacija, baime, netolerancija ar tam tikra ideologija; teigiama, kad prietarų prieš homoseksualus jėga visuomenėje yra tiesiogiai susijusi su nusikalstamu statusu, kuris buvo primestas homoseksualiems santykiams įstatymu, priešišku katalikybės požiūriu į homoseksualumą ir nepagrįsta, nelogiška baime.[reikalingas šaltinis]

LGBT judėjimo atstovų teigimu, dezinformacija vyrauja formuojant nuomonę, kad AIDS yra „gėjų nelaimė“, bei kuriant mitą esą homoseksualumas susijęs su prievarta prieš vaikus. Kaip teigia projekto EQUAL Lietuvoje atstovai, „Ideologija, kuri grindžiama prietarais ir diskriminacija prieš gėjus ir lesbietes, visada įrodinėja, kad heteroseksualumas „normalus“ arba „natūralus“, o homoseksualumas – „nenormalus“ arba „perversiškas“. Heteroseksualūs santykiai pateikiami kaip pranašesni – taip pat kaip ir kitose prietarų srityse.“[1] Dėl šių priežasčių LGBT organizacijos visame pasaulyje dirba tam, kad sumažintų gėjų ir lesbiečių atskirtį kurdamos informacijos ir komunikacijos tinklus bei homoseksualų informacijos ir paramos centrus; jos taip pat skleidžia informaciją apie homoseksualumą visuomeninėms institucijoms siekdamos mažinti homoseksualų diskriminaciją bei kitas homofobijos apraiškas; dalyvauja rengiant antidiskriminacinius ir registruotos partnerystės įstatymus; organizuoja visuomeninius ir kultūrinius renginius homoseksualams.

Opozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LGBT judėjimai yra pastovus įvairių organizacijų bei asmenų kritikos objektas dėl moralinių, religinių ir kitų prieštaravimų homoseksualumui. Tyrimai parodė, kad neigiamai homoseksualumą vertinantys žmonės dažniausiai yra vyriškos lyties, vyresnio amžiaus, religingi, konservatyvių pažiūrų.[2] Tokios socialinės grupės taip pat yra labiau linkusios turėti negatyvią nuomonę dėl kitų mažumų grupių[3] bei palaikyti tradicines lyčių roles.[4]

Tai pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Mitai apie homoseksualumą“. Europos Bendrijų iniciatyva EQUAL. 
 2. Žr. šiuos tyrimus:
  • Herek, G. M. (1994). Assessing heterosexuals’ attitudes toward lesbians and gay men. In "B. Greene and G. M. Herek (Eds.) Psychological perspectives on lesbian and gay issues: Vol. 1 Lesbian and gay psychology: Theory, research, and clinical applications. " Thousands Oaks, Ca: Sage.
  • Kite, M.E. (1984). Sex differences in attitudes toward homosexuals: A meta - analytic review. Journal of Homosexuality, 10 (1-2), 69-81.
  • Morin, S., & Garfinkle, E. (1978). Male homophobia. Journal of Social Issues, 34 (1), 29-47.
  • Thompson, E., Grisanti, C., & Pleck, J. (1985). Attitudes toward the male role and their correlates. Sex Roles, 13 (7/8), 413-427.
  • Larson et al. (1980) Heterosexuals' Attitudes Toward Homosexuality, The Journal of Sex Research, 16, 245-257
  • Herek, G. (1988), Heterosexuals' Attitudes Toward Lesbians and Gay Men, The Journal of Sex Research, 25, 451-477
  • Kite, M.E., & Deaux, K., 1986. Attitudes toward homosexuality: Assessment and behavioral consequences. Basic and Applied Social Psychology, 7, 137-162
  • Haddock, G., Zanna, M. P., & Esses, V. M. (1993). Assessing the structure of prejudicial attitudes: The case of attitudes toward homosexuals. Journal of Personality and Social Psychology, 65, 1105-1118.
  • Lewis, Gregory B., Black-White Differences in Attitudes toward Homosexuality and Gay Rights, Public Opinion Quarterly, Volume 67, Number 1, Pp. 59-78
 3. Herek, G.M. (1991). Stigma, prejudice, and violence against lesbians and gay men. In: J. Gonsiorek & J. Weinrich (Eds.), "Homosexuality: Research implications for public policy" (pp. 60-80). Newbury Park, CA: Sage.
 4. Kyes, K.B. & Tumbelaka, L. (1994). Comparison of Indonesian and American college students' attitudes toward homosexuality. Psychological Reports, This includes possible anger at the dismissal of others believes to justify there own 74, 227-237.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]