Rondelis (aviacija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
D.Britanijos Karališkųjų oro pajėgų rondelis

Rondelis aviacijoje – emblema (dažniausiai apvali), paprastai nacionalinių spalvų, sudaryta iš koncentrinių žiedų, naudojama kariniams lėktuvams žymėti.

Pirmieji rondeliai ant karo lėktuvų atsirado pirmojo pasaulinio karo metais. Prancūzijos oro tarnybos lėktuvai buvo pažymėti kokardomis iš Prancūzijos nacionalinių spalvų. Netrukus Prancūzijos sąjungininkai pirmajame pasauliniame kare susikūrė panašius simbolius savo lėktuvams žymėti.
D. Britanija pradžioje lėktuvus žymėjo D. Britanijos vėliava, tačiau britų kareiviai ne sykį britų lėktuvus palaikė vokiškais ir apšaudė, kadangi pasirodė, jog britų vėliava panaši į vokišką kryžių. Britai irgi pasidarė rondelį, tačiau jo spalvos priešingos Prancūzijos rondelio spalvoms. Prieš tai trumpai naudojo baltą rondelį raudonu apvadu.
Vėliau rondelius ėmė naudoti ir kitų šalių karinės oro pajėgos.

Antrojo pasaulinio karo metais D. Britanijos aviacija Ramiajame vandenyne ir Pietryčių Azijoje naudojo modifikuotą rondelį – centrinis raudonas skritulys buvo pakeistas į baltą ar šviesiai žydrą, kad D. Britanijos rondelis nebūtų painiojamas su raudonu Japonijos rondeliu (Hinomaru).

JAV ir Rusijos/TSRS karinės aviacijos ženklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš pat pirmąjį pasaulinį karą JAV aviacija ant kilio ir sparnų naudojo raudoną žvaigždę (labai panašią į vėlesnį TSRS ginkluotųjų pajėgų simbolį).

Carinės Rusijos trispalvis rondelis buvo naudojamas ir JAV karinės aviacijos, tik skyrėsi žiedų pločiai. Neseniai priimtos „žvaigždės apskritime“ JAV nenaudojo, nes bijojo, kad iš toli šį ženklą gali supainioti su Vokietijos ar Austrijos-Vengrijos Geležiniu kryžiu (Eisernes Kreuz).
Antrojo pasaulinio karo metais JAV prie žvaigždės apskritime pridėjo baltus stačiakampius, taip atsirado dabartinis JAV aviacijos simbolis Stars and Bars ('Žvaigždės ir juostos').

Mažo matomumo rondeliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV aviacijos šturmo lėktuvas A-10 Warthog su mažo matomumo rondeliu

Paskutiniais dešimtmečiais imta naudoti mažo matomumo (low – visibility) rondelius, kurie dažniausiai naudojami ant artimose kautynėse naudojamų kovos lėktuvų. Mažo matomumo rondelių spalvos būna blankios, mažai kontrastingos.

Šiuolaikiniai rondeliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]