Paprastoji girnovė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Platalea leucorodia
Paprastoji girnovė (Platalea leucorodia)
Paprastoji girnovė
Tolumoje, paprastosios girnovės jauniklių balsai (Pirėnų pusiasalis)
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Irklakojiniai paukščiai
( Pelecaniformes)
Šeima: Ibiniai
( Threskiornithidae)
Pošeimis: Girnovės
( Plataleinae)
Gentis: Girnovės
( Platalea)
Rūšis: Paprastoji girnovė
( Platalea leucorodia)
Binomas
Platalea leucorodia
Linnaeus, 1758
Paplitimas
Paplitimas
Paprastųjų girnovių perimvietės Europoje

Paprastoji girnovė[2] (Platalea leucorodia) – irklakojinių paukščių (Pelecaniformes) būrio, ibinių (Threskiornithidae) šeimos, girnovių (Platalea) genties ganėtinai didelis paukštis.

Besimaitinančios paprastosios girnovės
Vaizdo medžiaga apie paprastasias girnoves

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš tolo paprastosios girnovės siluetas primena baltąjį gandrą, tik už jį yra mažesnė, maždaug pilkojo garnio dydžio paukščiai. Kūno ilgis 70-95 cm, ūgis iki 85 cm, išskleisti abu sparnai 115-140 cm. Sveria 1130—1960 g.

Patinas ir patelė yra baltos spalvos. Kaklo šonai ir kuodas šviesiai geltoni. Pagurklyje šviesiai rusva dėmė. Snapas neįprastas - ilgas, plokščias, juodas, galas – geltonas, gale smarkiai praplatėjęs. Rainelė raudona. Kojos ilgos, juodos. Trys priekiniai pirštai prie pamato turi nedidelę juos jungiančią plaukiojamąją plėvelę, gale vienas pirštas. Poilsio apdaras be kuodo.

Jaunikliai balti, jų sparnų galai tamsūs, kuodo nėra, kojos pilkšvos.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arealas pertrauktas. Eurazijoje paplitusi nuo Gvadalkivyro ir Reino deltų iki Ramiojo vandenyno. Šiaurėje arealas siekia Austriją, Vengriją, Dniestro ir Dniepro žemupį, Azovo jūrą, Šiaurės Kazachstaną, Tuvą, Amūro baseiną, Chankos ežerą. Į pietus paplitusi iki Geltonosios upės slėnio, Užkaukazės, Mažosios Azijos. Gyvena Šiaurės Afrikoje - Raudonosios jūros pakrančių regionuose, salose ir vakarinėje Mauritanijoje.

Šiaurės vakarų Europos populiacijos iš žiemaviečių Vakarų Afrikoje (Mauritanijoje, Senegale), į perimvietes parskrenda kovo-balandžio mėnesiais. Rudeninė migracija prasideda rugsėjo mėnesį ir žiemavietes vakarų Afrikoje pasiekia lapkričio mėnesį.

Vidurio Europos populiacijos daugiausiai žiemoja Tunise, Rumunijos ir Graikijos populiacijos dažniausiai žiemoja šiaurės rytų Afrikoje palei Nilo upę.

Vidurio Eurazijos populiacijos žiemoja Arabų jūros pakrantėse, Indijoje, rytinės Eurazijos populiacijos žiemoja Pietryčių Kinijoje.

Pastaraisiais dešimtmečiais paprastosios girnovės plinta į naujus ir šiauresnius Europos regionus, taip pat tuos regionus, kuriuose kadaise buvo išnaikintos. Dėl medžioklės ir nusausinamų pelkynų apie 1668 m. Anglijoje šios girnovės išnyko, o nuo 1995 m. jos vėl ėmė perėti ir dar vėliau jų populiacija pamažu išsiplėtė, įsitvirtino. 2017 m. pastebėta pirma pora pirmą kartą perėjusi šiaurinėje Anglijoje (Jorkšyras). 2000 m. pora bandė perėti pietvakarių Škotijoje, bet nesėkmingai[3][4]

Paplitimas Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per paukščių migracijas retkarčiais užklysta ir į Lietuvą. Šalyje stebėta keletą kartų, pirmą kartą 1861 m., netoli Šilutės, vėliau, 1946-2010 m. buvo stebėta septynis kartus Kuršių nerijoje, Nemuno deltoje, Alytaus, Prienų, Raseinių, Šalčininkų rajonuose[5]. Artimiausios perimvietės nuo Lietuvos buvo pietvakarių Gudijoje esančiame Pripetės pelkyne ir Lenkijoje, dabar artimiausiai peri šiaurinėje Jutlandijoje[6].

Biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Peri sunkiai prieinamose vietose – upių žiotyse, senvagėse, jūrų užtakiuose, kur yra pernykščių nendrių ar kitokios augalijos. Paprastųjų girnovių kolonijos kiekvienais metais kilnojasi iš vienos vietos į kitą.

Vandenyje neplaukioja, bet vikriai braidžioja, bėgioja. Aktyvios dieną, maisto ieško vandens telkinių seklumose. Jos eina išsirikiavusios viena linija, o snapą vikriai sukioja lyg dalgį į kairę ir į dešinę. Nuo šių snapo judesių iš dugno kyla dumblas, o kartu – ir bestuburiai, kuriuos paprastosios girnovės ryja, užversdamos galvą.

Gerai skraido, aukštai pakyla. Skrisdamos kaklą ištempia į priekį, o kojas ištiesia atgal. Migruojančios paprastosios girnovės skrenda frontu (linija), niekada neskrenda būriais ar trikampiu. Paprastosios girnovės – pakankamai tylūs paukščiai, labai retai girdimas - trumpas kurkimas ‘hr-ra, hr-ra’. Paprastai peri atskiromis kolonijomis, bet jei pirmos dėties kiaušiniai pražūva, prisijungia prie garnių (Ardeidae), užima jų lizdus, taip pat peri kormoranų (Phalacrocoracidae) kolonijose.

Lizdus krauna ant pernykščių nendrių, kupstų, sausose salose – tiesiog ant žemės. Dėl patiriamų sunkumų kai kuriose šalyse (tarkim, Anglijoje) peri medžiuose. Lizdai arti vienas kito, dėtyje paprastai būna 3–4 kiaušiniai. Peri abu porelės nariai apie 24 dienas. Perėti pradeda tik padėję pirmą kiaušinį, todėl jaunikliai išsirita ne vienu metu. Paukščiukus maitina abu porelės nariai savo atrytu maistu.

Minta vandens bestuburiais, vėžiagyviais, vabzdžių lervomis, moliuskais, nedidelėmis žuvimis, amfibijomis ir jų lervomis.

Taksonomija ir porūšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mitochondrinės DNR tyrimai parodė, kad paprastosios girnovės yra bendroje kladoje kartu su mažąja girnove (Platalea minor) ir karališkąja girnove (Platalea regia)[7].

Išskiriami 3 paprastųjų girnovių porūšiai:

 • Platalea leucorodina leucorodia Linnaeus, 1758; savaiminės Eurazijoje. Per paukščių migracijas kartais pasitaiko ir Lietuvoje. Kaip atskiru porūšiu kartais išskiriamos azijinės populiacijos - Platalea leucorodina major.
 • Platalea leucorodina balsaci Naurois & Roux, 1974; savaime gyvena vakarinėje Mauritanijoje.
 • Platalea leucorodina archeri Neumann, 1928; Raudonosios jūros pakrantėse ir Somalyje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Lietuvos fauna: paukščiai, 1 knyga. Sud. V. Logminas. – Vilnius: Mokslas, 1990.
 1. „IUCN Red List - Platalea leucorodia“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2016-10-01.
 2. terminai.vlkk.lt / Paprastoji girnovė Archyvuota kopija 2023-01-22 iš Wayback Machine projekto. | VLKK; nuoroda tikrinta: 2023.01.21.
 3. independent.co.uk / Spoonbills return to breed in the UK after 300 years. By Brian Unwin | Sunday 27 August 2000]
 4. rspb.org.uk / Rare spoonbills breed in Northern England for the first time | 21 June 2017
 5. pauksciai.lt / Girnovė
 6. researchgate.net / Eurasian Spoonbill Platalea leucorodia, AEWA International Single Species Action Plan. Patrick Triplet, Otto Overdijk, Michael Smart, Szabolcs Nagy, Martin Schneider-Jacoby, E. Sühendan Karauz, Csaba Pigniczki, Sherif Baha El Din, Jelena Kralj, Attila D. Sándor, Juan G Navedo | February 2016
 7. biotaxa.org / Molecular phylogeny of the spoonbills (Aves: Threskiornithidae) based on mitochondrial DNA Archyvuota kopija 2020-05-21 iš Wayback Machine projekto. | R. TERRY CHESSER, CAROL K. L. YEUNG, CHENG-TE YAO, XIU-HUA TIAN, SHOU-HSIEN LI

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas Paprastoji girnovė