Pingvininiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pingvinai)
Jump to navigation Jump to search
Spheniscidae
Imperatoriškasis pingvinas (Aptenodytes forsteri)
Imperatoriškasis pingvinas
(Aptenodytes forsteri)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Būrys: Pingvinai
(Wikispecies-logo.svg Sphenisciformes)
Šeima: Pingvininiai
(Wikispecies-logo.svg Spheniscidae)

Pingvininiai (lot. Spheniscidae, angl. Penguins, vok. Pinguine) – paukščių (Aves) klasės, monotipinio pingvinų (Sphenisciformes) būrio šeima.

Pingvinai – Pietų pusrutulio gyventojai, bet gyvena ne vien Antarktidoje. Įvairios pingvinų rūšys gyvena Pietų jūrų salose, pietiniuose Australijos pakraščiuose, Naujosios Zelandijos, Pietų Amerikos, net Pietų Afrikos pakrantėse. Galapagų pingvinas (Spheniscus mendiculus) gyvena ties pusiaujuGalapagų salose. Įsikuria ten, kur krantus skalauja atitekančios šalto vandens srovės.

Pingvinai neskraido, bet priešingai nei stručiai, turi gerai išsivysčiusius krūtinės raumenis, kurie judina sparnus. Patys sparnai virtę plaukmenimis, kurių smulkios plunksnelės panašesnės į žvynus. Sparnų kaulai ne apvalūs, o suplokštėję.

Stambiausi pingvinai kada nors gyvenę Žemėje yra Palaeeudyptes klekowskii, kurių fosilijos aptiktos vėlyvojo eoceno epochos uolienų nuosėdose Antarktidos pusiasalio Seimuro salose. Jų svoris buvo apie 115 kg, ūgis jiems stovint - apie 1,60 cm. Didžiausi šiuo metu gyvenantys pingvinai yra Imperatoriškieji (Aptenodytes forsteri): suaugę būna iki 1.1 m. aukščio ir sveria apie 35 kg ar daugiau. Patys mažiausi pingvinai - Mažieji pingvinai (Eudyptula minor), kitaip dar vadinami Pasakų pingvinais, jų ūgis siekia 40 cm ir sveria tik apie 1 kg.

Pasaulyje gyvena 18 rūšių:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pingvinų pasaulis

Commons-logo.svg

Vikiteka