Pingvininiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Pingvinai)
Jump to navigation Jump to search
Spheniscidae
Imperatoriškasis pingvinas (Aptenodytes forsteri)
Imperatoriškasis pingvinas
(Aptenodytes forsteri)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Klasė: Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Būrys: Pingvinai
(Wikispecies-logo.svg Sphenisciformes)
Šeima: Pingvininiai
(Wikispecies-logo.svg Spheniscidae)

Pingvininiai (Spheniscidae) – paukščių (Aves) klasės, monotipinio pingvinų (Sphenisciformes) būrio šeima. Pingvinus lengva atskirti nuo kitų paukščių, jie yra prisitaikę gyventi jūroje, o dalis ir ekstremalaus šalčio zonose.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pingvinai – Pietų pusrutulio gyventojai, bet gyvena ne vien Antarktidoje. Įvairios pingvinų rūšys gyvena Pietų jūrų salose, pietiniuose Australijos pakraščiuose, Naujosios Zelandijos, Pietų Amerikos, net Pietų Afrikos pakrantėse. Galapagų pingvinas (Spheniscus mendiculus) gyvena ties pusiauju – Galapagų salose. Įsikuria ten, kur krantus skalauja atitekančios šalto vandens srovės.

Išvaizda ir anatomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal dydį ir svorį skirtingos pingvinų rūšys labai skiriasi, tačiau kūno sudėjimas ir plunksnos visų yra labai panašios.

Pingvinai neskraido, bet priešingai nei stručiai, turi gerai išsivysčiusius krūtinės raumenis, kurie judina sparnus. Patys sparnai virtę plaukmenimis, kurių smulkios plunksnelės panašesnės į žvynus. Sparnų kaulai ne apvalūs, o suplokštėję.

Dydis ir svoris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Patys mažiausi pingvinai – mažieji pingvinai (Eudyptula minor), jų ūgis siekia 30 cm ir sveria iki 1,5 kg. Didžiausi šiuo metu gyvenantys pingvinai yra imperatoriškieji (Aptenodytes forsteri): suaugę būna iki 1,2 m aukščio ir sveria iki 40 kg. Daugumos rūšių pingvinai sveria šiek tiek daugiau, nei jų išstumiamo vandens svoris, dėl to jie gali santykinai lengvai nardyti.

Stambiausi pingvinai kada nors gyvenę Žemėje yra Palaeeudyptes klekowskii, kurių fosilijos aptiktos vėlyvojo eoceno epochos uolienų nuosėdose Antarktidos pusiasalio Seimuro salose. Jų svoris buvo apie 115 kg, ūgis jiems stovint – apie 1,60 cm.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulyje gyvena 18 rūšių:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pingvinų pasaulis

Commons-logo.svg

Vikiteka