Rainelė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Skirtingų spalvų rainelės (heterochromija)
Mėlynos spalvos rainelė

Rainelė (lot. iris) – akies priekinės dalies raumeninė diafragma, reguliuojanti į akį patenkantį šviesos srautą. Ji skritulio formos, 10-12 mm skersmens, jos centre yra apvali anga – vyzdys. Rainelė prasišviečia pro rageną, tačiau nuo jos yra toliau. Rainelė yra 0,4 mm storio, jos stromą sudaro jungiamojo audinio skaidulos, kraujagyslės. Savo laisvuoju kraštu rainelė prisiglaudusi prie lęšiuko ir šliaužioja jo paviršiumi. Kai lęšiuko nėra, tuomet rainelė nebeturi atramos ir akį vartant ji ima drebėti.

Rainelės stromoje yra chromatoforinės ląstelės, kurios turi pigmento melanino. Nuo šio pigmento kiekio priklauso rainelės spalva, kuri senstant kinta. Dažniausiai abiejų akių spalva vienoda, tačiau pasitaiko ir skirtingų spalvų. Albinizmo atvejais nėra nei strominio, nei tinklainės pigmento, tokių rainelių spalva pilkai rausva nuo prasišviečiančių kraujagyslių. Rainelė reguliuoja šviesos patekimą į akį ir dalyvauja akomoduojant.

Rainelės priekinis paviršius nelygus ir kiekvieno žmogaus yra kitoks. Egzistuoja alternatyviosios medicinos sritis, vadinama iridodiagnostika (arba iridologija), kuri teigia, kad pagal tai, kaip pakinta rainelės paviršiaus piešinys ir kaip yra pasiskirstęs pigmentas, gali būti diagnozuojamos kitų organų veiklos sutrikimas. Objektyvūs tyrimai tokios diagnostikos veiksmingumo nepatvirtina, todėl oficialioji medicina iridodiagnostikos nepripažįsta. Nepaisant to, kad eksperimentiškai iridodiagnostika nepatvirtinta, ją praktikuojančių medikų gana daug. Todėl iridodiagnostika priskiriama pseudomokslams.

Ligos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akių spalvos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1. Gintaro

Gintaro spalvos akys saulėje

Gintaro spalvos akys yra vientisos spalvos ir turi stiprų gelsvą / aukso ir vario atspalvį. Gintaro akys neturėtų būti painiojamos su lazdyno spalvos akimis, nors jos gali būti gintaro arba aukso spalvos, lazdyno spalvos akys paprastai linkusios sudaryti daug kitų spalvų, įskaitant žalią, rudą ir oranžinę. Be to, Lazdyno akys turi pereinamasias spalvas ir susideda dėmelėmis ir ratilais, o gintaro akys turi tvirtą aukso atspalvį. Nors gintaro spalva laikoma kaip aukso, bet kai kurie žmonės turi vario spalvos gintaro akis, kurias daug žmonių maišo su lazdyno, nors lazdynas linkęs būti nelygus ir žalios spalvos su raudonomis / aukso dėmelėmis, kaip minėta pirmiau. Gintaro spalvos akys taip pat gali būti labai lengvas aukso pilkos spalvos, kaip vilkų.

2. Mėlynos

Mėlynos akys

Mėlynos akys dažniausiai aptinkamos Baltijos šalių regione, Vidurio, Šiaurės, Rytų Europoje. Jų taip pat galima rasti Vidurio Rytuose (Afganistane, Irake, Irane). Visame pasaulyje mėlynas akis apytiksliai turi 150 milijonų žmonių(~2,2%) Estijoje, 99% žmonių turi mėlynas akis, - teigė Hansas Eibergas iš ląstelių ir molekulinės medicinos departamento Kopenhagos universitete. Danijoje prieš 30 metų, tik 8% gyventojų turėjo rudas akis, bet po imigracijos šiandien šis skaičius siekia apie 11%. Vokietijoje apie 75% žmonių turi mėlynas akis.

3. Rudos

Rudos spalvos akys

Ruda spalva dominuoja pasaulyje. Jos mažiau aptinkama Baltijos šalių regione ir Skandinavijoje. Tamsų rudos spalvos pigmentą dažniausiai turi azijiečiai, žmonės gyvenantys Okeaniojoje, Afrikoje, Amerikoje. Taip pat Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

4. Pilkos

Mėlynai pilkos akys
Tikros pilkos akys

Pilkos akys yra labiausiai paplitusios Šiaurės ir Rytų Europoje.Pilkų akių taip pat galima rasti Šiaurės Vakarų Afrikoje (Aurès kalnai), tarp Alžyro Shawia žmonių ir Artimųjų Rytų, ypač Irane, Afganistane dalis ([indų-iranėnų Nuristani žmonių) ir Pakistane (Kalasha, kito Indijos ir Irano žmonės); Pagal priartinimus, pilkos akys pasižymi mažais kiekiais, geltonos ir rudos spalvos rainelė.

5.Žalios

Šviesi žalia su mažomis rudomis dėmelėmis
Alyvuogių žalia spalva

Žalios spalvos akys yra labiausiai paplitusios Šiaurės ir Vidurio Europoje. Jų taip pat galima rasti Pietų Europoje ir Šiaurės Afrikoje. Islandijoje, 89% moterų ir 87% vyrų yra arba mėlyna arba žalia akių spalva.Islandų ir olandų suaugusiems tyrimas nustatė, kad žalios akys yra daug labiau paplitusios moterims nei vyrams. Tarp Europos amerikiečių, žalios akys yra labiausiai paplitusios tarp keltų ir germanų protėvių, apie 16%.

6.Lazdyno Nors riešutą daugiausia sudaro ruda ir žalia spalvos, akių spalvą, gali būti ruda / aukso ar žalia. Daugybė žmonių painioja lazdyno ir gintaro akių spalvas.

Lazdyno akių spalvos apibrėžimai gali skirtis: tai kartais būti tapatinama su šviesiai rudos ar aukso, lazdyno riešutų kevalais spalva.

7.Raudona ir violetinė.

Raudonos albino akys

Su sunkių formų albinosais žmonių akys gali atrodyti raudonos laikantis tam tikrų apšvietimo sąlygų, atsižvelgiant į labai mažus kiekius melanino. Be to, fotografuojant su blykste kartais sukeliamas "raudonų akių efektas", kuris nuo labai ryškios šviesos blykstės atsispindi nuo akies obuolio.

Mėlynos kai kurių žmonių akys, pavyzdžiui, Elizabeth Taylor, gali pasirodyti violetinės tam tikru laiku.

Akių spalvų spektras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

VikitekaWikimedia alt gold.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.