Pereiti prie turinio

Binarinė nomenklatūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Karlas Linėjus (1707–1778), švedų botanikas, šiuolaikinės binarinės nomenklatūros sukūrėjas.

Binarinė nomenklatūra (lot. binarius – dvigubas + nomenclāre – duoti vardą) – augalų ir gyvūnų vardynas, kur kiekvienos rūšies pavadinimas yra sudarytas iš genties (rašomo didžiąja raide) ir rūšies vardo (rašomo mažąja raide), kuris užrašomas lotynų kalba. Šią sistemą pasiūlė švedų biologas Karlas Linėjus (17071778).

Toks pavadinimas vadinamas binomu.

Pavyzdžiui, juodosios ir pilkosios žiurkės yra vienos genties, bet skirtingų rūšių. Šių dviejų rūšių vardai turi bendrą pirmą (genties) vardą – Rattus, bet skirtingus rūšies vardus – R. rattus (juodoji žiurkė) ir R. norvegicus (pilkoji žiurkė).

Tas pats pavadinimas vartojamas visame pasaulyje, visomis kalbomis, išvengiant vertimų sunkumų. Tačiau toks pavadinimas ne visada yra stabilus. Pavyzdžiui, marmurinis auksavabalis gali būti ir Protaetia lugubris, ir Potosia lugubris, ir Liocola marmorata. Pasitaiko, kad duodami net du tokie patys pavadinimai skirtingoms rūšims. Pavyzdžiui, pavadinimas Agonum obscurum gali reikšti tiek vabalą žygį Agonum viduum, tiek vabalą žygį Oxypselaphus obscurus. Siekiant išvengti tokių nesusipratimų, prie pavadinimo dažnai prirašoma ir autoriaus, kuris davė pavadinimą, pavardė ir data.

Pavyzdžiui:

Agonum obscurum (Herbst, 1784) yra sinonimas Oxypselaphus obscurus (Herbst, 1784)
Agonum obscurum (Paykull, 1790) yra sinonimas Agonum viduum (Panzer, 1797)