Pereiti prie turinio

Karalystė (biologija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Karalystė)

Karalystė biologijoje (Regnum) – biologinės klasifikacijos kategorija, žemesnė už domeną ir aukštesnė už pokaralystę ir skyrių.

Karalystės ir kitų aštruonių pagrindinių biologinės klasifikacijos taksonų eiliškumas. Paprastai šie taksonai klasifikuojami į tarpines pakopas, kaip potipis, antklasis, poklasis, pošeimis, pogentė ir tt., tačiau šioje lentelėje tai neparodyta.
Iki 2015 m. naudota klasifikacija, kurioje pavaizduotas 6 karalysčių organizmų evoliucijos medis:
* Gyvūnų (Animalia) karalystė
* Grybų (Fungi) karalystė
* Augalų (Plantae) karalystė
* Protistų (Protista) karalystė
* Bakterijų (Bacteria) karalystė
* Archėjų (Archaea) karalystė

Ilgą laiką karalystė buvo aukščiausia klasifikacinė kategorija. Pirmasis šią sąvoką įvedė Karlas Linėjus gamtinę aplinką suskirstęs į tris karalystes: mineralus (Mineralia), augalus (Vegetabilia) ir gyvūnus (Animalia). Gyvieji organizmai buvo suskirstyti tik į augalus ir gyvūnus.

Vėliau skirstymas pasipildė bakterijomis, dar vėliau grybai buvo atskirti nuo augalų. Vėliausiai prokariotai suskirstyti į dvi atskiras karalystes, išskirtos archeobakterijos.

1969 m. R. H. Vitakeris (R. H. Whittaker) organizmus suskirstė į penkias karalystes. Į karalystes organizmai buvo suskirstyti atsižvelgiant į ląstelės tipą, jų struktūrą bei mitybinius poreikius. Vėliau organizmų skirstymas į karalystes šiek tiek keitėsi.

Pastaruoju metu dėl genetinių tyrimų sukurtas naujas skirstymas, kuriame aukščiausia klasifikacinė kategorija yra domenas.

Gyvųjų organizmų domenų ir karalysčių klasifikacija iki šiol nėra galutinai nusistovėjusi ir dažnai keičiasi. Tomas Kavalje Smitas (Thomas Cavalier-Smith) su bendradarbiais 2015 m. pataisė gyvųjų organizmų domenų ir karalysčių klasifikaciją ir pastaruoju metu gyvieji organizmai išskiriami į 2 domenus, ir į 7 karalystes:[1]

Organizmų karalysčių klasifikacijos istorija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Haeckel (1894)
Trys karalystės
Whittaker (1969)
Penkios karalystės
Woese (1977)
Šešios karalystės
Woese (1990)
Trys domenai
Gyvūnai Gyvūnai Gyvūnai Eukariotai
Augalai Grybai Grybai
Augalai Augalai
Protozojai Pirmuonys Pirmuonys
Moneros Archeobakterijos Prokariotai Archeobakterijos
Eubakterijos Bakterijos

Taip pat skaityti

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  1. ncbi.nlm.nih.gov / A Higher Level Classification of All Living Organisms. Michael A. Ruggiero, Dennis P. Gordon, Thomas M. Orrell, Nicolas Bailly, Thierry Bourgoin, Richard C. Brusca, Thomas Cavalier-Smith, Michael D. Guiry, and Paul M. Kirk; Erik V. Thuesen, Academic Editor | Published online 2015 Apr 29


Mokslinė klasifikacija

Domenas -
Karalystė - Pokaralystė -
Tipas (Skyrius) - Potipis - Antklasis -
Klasė - Poklasis -
Būrys (Eilė
Šeima -
Gentis -
Rūšis