NATO

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija
North Atlantic Treaty Organization
Organisation du traité de l’Atlantique nord
Flag of NATO.svg
Vėliava
NATO OTAN landscape logo.svg
Logotipas
North Atlantic Treaty Organization (orthographic projection).svg
SantrumpaNATO, OTAN
Įkurta1949 m. balandžio 4 d. (1949-04-04)
TipasKarinė sąjunga
BūstinėBriuselis, Belgija
Narystė
Oficialios kalbosAnglų, prancūzų
Generalinis sekretoriusJens Stoltenberg
Biudžetas1,036 trln. $ (2019)[1]
Svetainėwww.nato.int
Himnas: NATO himnas

Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija (angl. NATO – North Atlantic Treaty Organization; pranc. Organisation du traité de l’Atlantique nord, OTAN) – tarptautinė politinė ir karinė gynybinio pobūdžio sąjunga, įkurta 1949 m.[2] Organizacijos įkūrimo pagrindas - 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone (JAV) pasirašyta Šiaurės Atlanto sutartis.[3][4]

2018 m. sausio 3 d. oficialiai įteisintas NATO himnas.[5] Organizacijai priklauso 30 valstybių, iš jų 28 yra Europoje, 2 - Šiaurės Amerikoje. Sutarties organizacijos asocijuotosios narės: Armėnija, Austrija, Azerbaidžanas, Bosnija ir Hercegovina, Moldavija, Rusija, Sakartvelas, Serbija, Suomija, Švedija, Šveicarija ir Ukraina.[6] Formalų arba neformalų norą tapti NATO narėmis yra pareiškę Bosnija ir Hercogovina (2018 m. sudarytas narystės veiksmų planas[7]), Sakartvelas (2006 m. suintensyvintas dialogas[8]), Švedija (pareiškimas stoti pateiktas 2022 m. gegužę, yra prasidėjusi ratifikacija[9]), Suomija (pareiškimas stoti pateiktas 2022 m. gegužę, yra prasidėjusi ratifikacija[10]) ir Ukraina (pareiškimas stoti pateiktas 2022 m. rugsėjį[11]). Narystės yra siekęs Kipras.[6]

Politiniai tikslai ir pagrindiniai uždaviniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • NATO atkurta atsižvelgiant į Jungtinių Tautų chartijos 51-ąjį straipsnį, yra gynybinė sąjunga, pagrįsta nepriklausomų valstybių politiniu ir kariniu bendradarbiavimu. Kaip pasakyta NATO preambulėje, Aljanso nariai yra įsipareigoję ginti laisvę, saugoti bendrą palikimą ir civilizaciją, vadovaujantis demokratijos, individo laisvės ir įstatymo viršenybės principais.
 • Sutarties 4-as straipsnis numato sąjungininkų konsultacijas, kai bent vienas iš jų mano, kad kyla grėsmė jo teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui. Atitinkamai pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ą straipsnį NATO priklausančios valstybės yra įsipareigojusios ginti viena kitą. Tai reiškia, kad ginkluotas vienos ar kelių NATO valstybių Europoje arba Šiaurės Amerikoje užpuolimas bus laikomas jų visų užpuolimu. Ši organizacija gali imtis priemonių tik tokiu atveju, jei tam pritaria visos valstybės – narės.
 • Pasibaigus šaltajam karui, NATO savaime pakito kaip organizacija ir išplėtojo savo politines bei karines struktūras, atsižvelgdama į kitokias Europos saugumo aplinkybes tuo pačiu metu siekdamos užtikrinti saugumą visoje Europoje, NATO valstybės ėmė plačiau bendradarbiauti ir įtraukė naujų partnerių iš Vidurio ir Rytų Europos.

NATO yra suverenių valstybių sąjunga kuri pati nedaro įtakos šių valstybių suverenumui. NATO neturi nei parlamento, nei teisės ar prievartos institucijų.[12]

Narės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NATO šalys

Organizaciją 1949 m. įkūrė 12 šalių:

Vėliau prisijungė kitos 18 šalių:

NATO transformacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytų ir Vidurio Europos šalių vadovai sveikina NATO plėtrą 2004 m. kovo 29 d. (Algirdas Brazauskas trečias iš kairės)

1989 m. Europoje prasidėjo fundamentalūs politiniai pasikeitimai, kurių dėka baigėsi karinis ir ideologinis Europos padalijimas ir iširo Varšuvos paktas. Sovietų Sąjungos žlugimas 1991 m. pratęsė šį procesą. Pažymėtos ir kitos po 1989 m. įvestos svarbios naujovės. Tai naujos strategijos koncepcijos priėmimas Romos aukščiausio lygio susitikime 1991 m., išaugęs bendradarbiavimas ir koordinacija su kitomis tarptautinėmis institucijomis. Koncepcija numatė mažinti priklausomumą nuo branduolinio ginklo.

Nuo 1990 m. birželio mėn. vykusio Londone aukščiausio lygio Aljanso susitikimo prasidėjo esminė NATO transformacija. Jos tikslas sukurti atskiras, bet ne atskirtas karines pajėgas, kuriomis galėtų pasinaudoti tiek NATO tiek VES. Pasikeitus padėčiai 1993 m. NATO valstybių taikos metu esančios pajėgos, palyginti su 1990 m., sumažėjo ¼ . NATO dispozicijai priklausančias pajėgas galima suskirstyti į 3 kategorijas: neatidėliotinos ir greito reagavimo (greitojo išskleidimo) pajėgos, pagrindinės gynybos pajėgos ir neišskleistos (rezervinės) pajėgos.[6]

NATO finansavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NATO struktūroms išlaikyti yra sukurtas bendras civilinis ir karinis fondas. Jį sudaro valstybės, besiremiančios išlaidų pasidalijimo principu. NATO finansiniai ištekliai skiriami į du atskirus t. y. karinį ir civilinį biudžetus. Spręsti finansiniams išteklių sunkumams buvo įkurta Vyriausioji išteklių taryba (SRB).

NATO politinės ir karinės struktūros[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NATO operacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NATO kaip organizacija Šaltojo karo metais nedalyvavo nė viename ginkluotame konflikte. Tik 1990 m., Irakui užpuolus Kuveitą, NATO pietvakarių Turkijoje dislokavo išankstinio įspėjimo orlaivius.[13]

1992 m. prasidėjus Bosnijos karui JT Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją nr. 816, kuria centrinėje Bosnijoje ir Hercogovinoje įvedė neskraidymo zoną. Nuo 1993 m. balandžio 12 d. NATO pajėgos ėmė prižiūrėti, ar rezoliucijos reikalavimų yra laikomasi. 1994 m. vasario 28 d. NATO pajėgos nušovė keturis Bosnijos serbų orlaivius, pažeidusius neskraidymo zoną.[14] 1995 m. rugpjūtį, netrukus po Srebrenicos žudynių NATO pradėjo Serbijos Respublikos armijos bombardavimo kampaniją.[15] Jais užbaigė Jugoslavijos karus, o 1995 m. lapkritį buvo pasirašytas Deitono susitarimas.[15] Remiantis šiuo susitarimu, NATO kariai prisidėjo prie taiką palaikančių pajėgų pagal JT mandatą. Taip šalia NATO nepriklausančių pajėgų Bosnijoje ir Hercogovinoje buvo dislokuota beveik 60 000 NATO karių. 1996 m. skaičius sumažintas iki 32 000, o nuo 2004 m. NATO pajėgas pakeitė ES pajėgos (Operacija Altėja).[16]

Kiti konfliktai, kuriuose aktyviai dalyvavo NATO - Kosovo karas 1999 m., 2001 m. prasidėjęs karas Afganistane, reaguojant į vieną iš NATO šalių užpuolimą.

NATO ir Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Lietuva su NATO bendradarbiauja nuo 1991 m.
 • 2002 m. Lietuva buvo pakviesta pradėti derybas dėl narystės NATO.
 • 2004 m. kovo 29 d. Lietuva tapo NATO nare.

Detalesnė veiksmų chronologija:

 • 1991 m. gruodžio mėn. Lietuva prisijungė prie Šiaurės Atlanto bendradarbiavimo tarybos.
 • 1994 m. sausio 4 d. LR prezidentas Algirdas Brazauskas nusiuntė NATO Generaliniam sekretoriui M. Verneriui laišką, išreiškiantį Lietuvos pageidavimą tapti NATO nare. Laiške išdėstyta pozicija, pagrįsta visų parlamentinių partijų atstovų pasirašytu susitarimu dėl Lietuvos siekio tapti NATO nare.
 • 1994 m. sausio 27 d. Lietuva prisijungė prie Partnerystės taikos labui (PfP) iniciatyvos.
 • 1996 m. gruodžio mėn. priimtas Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas, kuriame integracija į Europos ir transatlantines struktūras pavadinta prioritetiniu Lietuvos užsienio politikos tikslu ir nacionalinio saugumo užtikrinimo priemone.
 • 1997 m. liepos mėn. Madride NATO šalių vadovų susitikime pažymėta, kad Baltijos šalys padarė pažangą, siekdamos saugumo ir stabilumo užtikrinimo Baltijos regione.
 • 1997 m. rugpjūčio mėn. Vyriausybės nutarimu įsteigta Lietuvos misija prie NATO.
 • 1999 m. balandžio mėn. NATO šalių vadovų susitikime Vašingtone buvo pripažintos Lietuvos pastangos ir pažanga, siekiant narystės šioje organizacijoje. Susitikime patvirtintas Narystės veiksmų planas, padedantis Lietuvai pasirengti stojimui į NATO.
 • 2000 m. gegužės mėn. Vilniuje įvyko devynių kandidačių į NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas. Priimta bendra deklaracija dėl NATO plėtros bei įvardyti Vilniaus dešimtuko bendradarbiavimo principai.
 • 2000 m. lapkričio mėn. prezidento dekretu Lietuvos integracijos į NATO vyriausiuoju koordinatoriumi paskirtas ambasadorius Giedrius Čekuolis.
 • 2001 m. sausio mėn. prezidento dekretu LR Nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore prie Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) ir Vakarų Europos Sąjungos (VES) paskirta Gintė Damušis.
 • 2001 m. gegužės 27-31 d. Vilniuje vyko NATO Parlamentinės Asamblėjos pavasario sesija.
 • 2002 m. lapkričio 21 d. Prahoje septynios NATO kandidatės – Bulgarija, Estija, Latvija, Lietuva, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija – pakviestos pradėti derybas su Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija dėl narystės.
 • 2003 m. kovo 26 d. pasirašyti pakviestųjų kandidačių prisijungimo prie Vašingtono sutarties protokolai.
 • 2004 m. kovo 1 d. NATO Generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis pranešė Lietuvai ir dar šešioms pakviestosioms į Aljansą šalims, kad prisijungimo prie Aljanso protokolams pritarė visos devyniolika dabartinių NATO šalių narių, ir pakvietė Lietuvą pradėti Šiaurės Atlanto sutarties ratifikaciją.
 • 2004 m. kovo 11 d. Šiaurės Atlanto sutarties ratifikavimo įstatymą ir prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties dokumentą pasirašė Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas.
 • 2004 m. kovo 12 d. LR Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pasirašė Lietuvos prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties dokumentą.
 • 2004 m. kovo 29 d. Lietuva tapo NATO nare. Vašingtone Ministras pirmininkas Algirdas Mykolas Brazauskas perdavė Lietuvos prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties ratifikacinius raštus saugoti JAV Vyriausybei.
 • 2004 m. balandžio 2 d. Briuselyje įvyko iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija naujų NATO narių priėmimo proga. Taip pat pirmą kartą įvyko NATO-Rusijos Tarybos susitikimas 27 šalių formatu.
 • 2004 m. birželio 28-29 d. NATO viršūnių susitikimas Stambule, kuriame Lietuva pirmą kartą dalyvavo kaip pilnateisė NATO narė, sprendžiant Aljanso veiksmų Afganistane, pagalbos apmokant Irako pajėgas ir kitus svarbius klausimus.
 • 2023 m. liepos 11-12 d. Vilniuje vyks NATO viršūnių susitikimas.[17]

NATO generaliniai sekretoriai nuo 1952 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Jungtinė Karalystė Lordas Izmėjus (Lord Ismey), 1952–1957
 • Belgija Polas Heneris Spakas (Paul Henri Spaak), 1957–1962
 • Nyderlandai Dirkas Stikeris (Dirk U. Stikker), 1961–1964
 • Italija Manlio Brosio (Manlio Brosio), 1964–1971
 • Nyderlandai Džozefas Lansas (Joseph Luns), 1971–1984
 • Jungtinė Karalystė Lordas Karingtonas (Lord Carrington), 1984–1988
 • Vokietija Manfredas Verneris (Manfred Wörner), 1988–1994
 • Italija Serdžio Balanzino (Sergio Balanzino), 1994–1994
 • Belgija Vilis Klas (Willy Claes), 1994–1995
 • Italija Serdžio Balanzino (Sergio Balanzino), 1995–1995
 • Ispanija Chavjeras Solana (Javier Solana), 1995–1999
 • Jungtinė Karalystė Lordas Robertsonas (Lord Robertson of Port Ellen), 1999–2004
 • Nyderlandai Japas de Hopas Scheferis (Jaap de Hoop Scheffer), 2004–2009
 • Danija Andersas Foghas Rasmussenas (Anders Fogh Rasmussen), 2009–2014
 • Norvegija Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg), nuo 2014 m. spalio mėn.[18]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Defence Expenditure of NATO Countries (2010–2019)“ (PDF). Nato.int. Suarchyvuotas originalas (PDF) 2018-10-30. Nuoroda tikrinta 2018-07-10. 
 2. NATO (Šiaurės Atlanto sutarties organizacija), Šiaurės Atlanto paktas, Šiaurės Atlanto sąjunga. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009. 89-90 psl.
 3. „What is NATO?“. NATO – Homepage. n.d. Suarchyvuotas originalas 28 February 2022. Nuoroda tikrinta 3 March 2022. 
 4. Cook, Lorne (25 May 2017). „NATO, the world's biggest military alliance, explained“. Military Times. Associated Press. Suarchyvuotas originalas 2017-05-25. Nuoroda tikrinta 2022-03-03. 
 5. NATO adopts official hymn
 6. 6,0 6,1 6,2 NATO (VLE)
 7. Lakic, Mladen (2018 m. gruodžio 5 d.). "NATO Approves Membership Action Plan for Bosnia" (Balkan Insight)
 8. "NATO Grants 'Intensified Dialogue' to Georgia" (Civil Georgia) 2006-09-21
 9. "Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Kingdom of Swedend". Jungtinių Valstijų Valstybės departamentas. 2022-10-11
 10. "Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Republic of Finland". Jungtinių Valstijų Valstybės departamentas. 2022-10-11
 11. Harding, Luke; Koshiw, Isobel (2022 m. rugsėjo 30 d.) "Ukraine applies for Nato membership after Russia annexes territory" (The Guardian)
 12. Randall, Thomas E. (July 2014). „Legal Authority of NATO Commanders“ (PDF). NATO Legal Gazette (34): 39–45. Suarchyvuotas originalas (PDF) 29 August 2021. Nuoroda tikrinta 29 August 2021. 
 13. „NATO's Operations 1949–Present“ (PDF). NATO. 2009. Suarchyvuotas originalas (PDF) 1 March 2013. Nuoroda tikrinta 3 March 2013. 
 14. Zenko, 2010, pp. 133–134
 15. 15,0 15,1 Zenko 2010, pp. 137–138
 16. Clausson, 2006, pp. 94–97
 17. NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyks kitąmet liepos 11–12 dienomis
 18. Rasmussenas išrinktas NATO generaliniu sekretoriumi (alfa.lt)

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg