Gibraltaro sąsiauris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Gibraltaro sąsiauris iš kosmoso

Gibraltaro sąsiauris (arab. جبل طارق = Jebel ṭāriq, isp. Estrecho de Gibraltar) – sąsiauris, skiriantis Europą nuo Afrikos. Pavadinimas kilęs nuo arabiškos frazės „Džebel Tarik“, reiškiančios „Tariko kalnas“. Tai užuomina į Umajadų berberų generolą Tariką ibn-Zijadą, vadovavusį Ispanijos užkariavimui 711 m. Jis taip pat vadinamas Gibraltaro sąsiauriais ir Strogu, pastarasis pavadinimas vėliau paplito jūreivių tarpe. Siauriausioje vietoje sąsiauris yra 13 km pločio. Gylis svyruoja nuo 300 iki 900 metrų.

Tarp abiejų sąsiaurio pusių kursuoja keltai.

Vieta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurinėje sąsiaurio dalyje yra Ispanija ir Gibraltaras, pietinėje – Marokas ir Seuta, Ispanijos eksklavas Šiaurės Afrikoje. Jo ribos Antikoje buvo vadinamos Heraklio stulpais. Sąsiauryje yra kelios salos kaip ir Perechilio sala, į kurią pretenduoja Marokas ir Ispanija.

Tunelis per Gibraltaro sąsiaurį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2003 m. gruodžio mėnesį Marokas ir Ispanija susitarė statyti povandeninį traukinių tunelį po Gibraltaro sąsiauriu, kuris sujungtų jų traukinių sistemas. Tunelio bėgių plotis (vėžė) bus 1435 mm, kad atitiktų pasiūlytą konstrukciją.


Commons-logo.svg

Vikiteka