Malajos Federacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Federation of Malaya
Persekutuan Tanah Melayu
ڤرسكوتوان تانه ملايو
Malajos Federacija
Didžiosios Britanijos kolonija (1948-1957)

1948 – 1963
Flag herbas
Vėliava Herbas
Location of
Location of
Sostinė Kvala Lumpūras
Valdymo forma Kolonija
Era Imperializmas
 - Įkūrimas 1948 m.
 - Prisijungė prie Malajų Sąjungos 1963 m.
Valiuta Malajos doleris

Malajos Federacija (angl. Federation of Malaya, malaj. Persekutuan Tanah Melayu, ڤرسكوتوان تانه ملايو) – Britų imperijos kolonija, vėliau nepriklausoma valstybė, 1948-63 m. egzistavusi dabartinės Malaizijos teritorijose (Malakos pusiasalyje).

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1946 m. balandžio 1 d. Britai įkūrė Malajos Sąjungą, suvienydami į ją smulkias feodalines valdas, stipriai apribodami sultonų teises. Tai sukėlė didžiumos gyventojų dalies, etninių malajų, pasipriešinimą. Dėl to kolonijoje strigo sprendimų priėmimas, o išsakytos idėjos nebuvo įgyvendintos. 1948 m. buvo ryžtasi pritaikyti federatyvinį valdymą, suteikiant atskiriems sultonatams daugiau autonomijos, sugrąžinti sultonams dalį jų teisių. Taip buvo įkurta Malajos Federacija.

1957 m. Federacija gavo nepriklausomybę, tačiau liko Tautų Sandraugoje. 1963 m. prie Malajos Federacijos prisijungė kitos britų kolonijos regione: Saravako kolonija, Singapūro kolonija ir Šiaurės Borneo. Daugiau nei dvigubai teritoriškai išaugusi valstybė buvo pervardinta Malaizija.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Malajos Federaciją sudarė 11 atskirų autonomiškų narių, kurių du buvo laikomi kolonijomis, o 9 protektoratais:

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1957 m. Federacijoje aukščiausia valdžia priklausė britų skiriamam aukščiausiam komisarui (angl. High Commissioner), kuris vadovavo tarybai, į kurią, be kitų narių, įėjo ir visų 11 narių vadovai (sultonai arba išrinkti vadovai). Sudarant komisiją buvo labai svarbi etninė sudėtis, kad būtų proporcingai atstovaujamos visos etninės grupės: malajai, kinai, indai ir britai. Sukūrimo metu valstybėje daugumą sudarė malajai (2,45 mln.), antroje vietoje buvo kinai (1,9 mln.), o trečioje - indai (0.5 mln.).

Po nepriklausomybės aukščiausiąjį komisarą pakeitė valdovas, tituluojamas Yang di-Pertuan Agong. Jis buvo renkamas iš 11 Federacijos narių vadovų tarpo, ir ši tradicija Malaizijoje išlaikyta iki šiol.