Bandare Abasas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bandare Abasas
بندر عباس
Bandare Abasas
Laiko juosta: (UTC+3:30)
------ vasaros: (UTC+4:30)
Valstybė Irano vėliava Iranas
Provincija Hormozgano provincija
Gyventojų (2005) 352 173
Altitudė 9 m
Vikiteka Bandare Abasas

Bandare Abasas (pers. بندر عباس = Bandar-e ‘Abbās) – miestas pietų Irane, strateginėje vietoje prie Hormūzo sąsiaurio, jungiančio Persijos įlanką su vandenynu. Hormozgano provincijos centras. Apie 350 tūkst. gyventojų.

Svarbus Artimųjų Rytų jūrinis uostas, per kurį eksportuojama nafta, persiški rankų darbo kilimai, maisto produkcija. Žvejybos pramonė. Karinio jūrų laivyno bazė. Veikia keltų linijos į Bandare Lengę, Kešmo salą. Nutiestas plentas į Teheraną, įrengtas naftotiekis iš Kešmo salos. Veikia oro uostas.

Tekstilės (medvilnės), maisto (žuvų konservų, malimo), statybinių medžiagų pramonė, geležies lydymas. Amatai. Netoli Bender Abaso kasama geležies rūda, akmens druska, išgaunama nafta ir gamtinės dujos[1].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jau Senovės Persijos laikais Bandare Abasas buvo svarbus uostas. Iš jo Darijaus ekspedicija leidosi į Indiją. Aleksandro laikais vadintas Hormirzadu. XVI a. miestas vadintas Gamrūnu. 1514 m. jis buvo užkariautas portugalų ir pavadintas Komaranu. 1622 m. miestą atkovojo šeichas Abasas I Didysis. Nuo tada persai pradėjo vadinti miestą Bandare Abasu, nors europiečiai iki XX a. vid. jį tebevadino Gamru ar Kombru.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bandare Abasas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002