Ramiojo vandenyno salų globojamoji teritorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Trust Territory of the Pacific Islands
Ramiojo vandenyno salų globojamoji teritorija
Globojamoji teritorija

1947 – 1994
 

 

 

Flag herbas
Vėliava Antspaudas
Location of
Location of
Sostinė Saipanas
Valdymo forma Globojamoji teritorija
Era Šaltasis karas
 - Įkūrimas 1947 m.
 - Panaikinimas 1994 m.
Valiuta JAV doleris

Ramiojo vandenyno salų globojamoji teritorija (angl. Trust Territory of the Pacific Islands, TTPI) – Jungtinių Tautų globojamoji teritorija Mikronezijoje, administruota JAV 1947–1994 m., apėmusi dabartines šalis: Šiaurės Marianus, Mikronezijos Federaciją, Maršalo Salas ir Palau.

Mandato istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1945 m. šias teritorijas valdė Japonijos imperija, kurias administravo kaip Pietų Ramiojo Vandenyno Mandatą. Pasibaigus karui, Japonija jau buvo praradusi visas teritorijas, kurias okupavo JAV. 1947 m. vietoj senojo Mandato buvo oficialiai įkurta Ramiojo Vandenyno Salų Globojamoji Teritorija, kurios administracija perėjo JAV.

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teritorijos administravimas

JAV praktiškai nepakeitė Japonijos valdymo laikais nusistovėjusios regiono administravimo tvarkos. Jie dalino teritoriją į 6 rajonus (districts). Šis skaičius atsispindėjo ir teritorijos vėliavoje, kur vaizduotos 6 žvaigždės:

JAV naudojo teritorijas įvairiems branduoliniams bandymams.

Panaikinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mikronezijos istorija
Malajų-polineziečių migracija
Archeologinės kultūros:
Japas, Nan Madolis, Čamorai, Čiukas
Ispanijos Rytų Indija
Vokietijos Naujoji Gvinėja
Japonijos imperija (PRVM)
JAV (TTPI)
Dabartiniai politiniai vienetai:
Mikronezijos Federacinės Valstijos, Guamas, Kiribatis, Maršalo salos, Nauru, Š.Marianų salos, Palau, Veiko sala

XX a. VIII deš. pradėtas kardinaliai spręsti Globojamosios teritorijos likimas. Iš pradžių buvo kalbama apie bendrą nepriklausomą valstybę, tačiau kilę kultūriniai ir politiniai prieštaravimai tarp atskirų administracinių rajonų šią idėją sužlugdė.

  • 1978 m. Marianų salų rajonas, sekdamas kultūriškai giminingo Guamo pavyzdžiu, pasirinko tapti JAV dalimi, kaip JAV salų teritorija ir pasivadino Šiaurės Marianų Salų Sandrauga.
  • 1979 m. Ekonomiškai labiausiai išsivysčiusi Teritorijos dalis, – Maršalo salų rajonas, – suformavo vyriausybę, ir tapo savivaldi. 1986 m. Maršalo Salos buvo oficialiai patvirtintos kaip nepriklausoma valstybė, esanti laisvojoje asociacijoje su JAV.
  • 1979 m. trys Globojamosios teritorijos rajonai, – Japas, Čuikas ir Ponapė (nuo pastarosios atsiskyrė Kosraė, suformuodama atskirą vienetą), – suformavo savo bendrą vyriausybę. 1986 m. jie buvo oficialiai patvirtinti kaip nepriklausoma valstybė, – Mikronezijos Federacinės Valstijos, – esanti laisvojoje asociacijoje su JAV.
  • Paskutinis rajonas, – Palau, kuris balsavo prieš prisijungimą prie Mikronezijos Federacijos, – išliko kaip Globojamoji teritorija. 1981 m. čia suformuota vyriausybė, o 1994 m. galutinai įtvirtinta nepriklausomybė, pasirašius laisvosios asociacijos sutartį su JAV. Ši data žymi ir Globojamosios teritorijos likvidavimą.