Ispanijos Formoza

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Hermosa
Ispanijos Formoza
Ispanijos kolonija
Blank.png
1626 – 1642 Blank.png
Flag herbas
Vėliava Herbas
Location of
Ispanijos valdos (žalia spalva)
Sostinė Santissima Trinidad
Valdymo forma kolonija
Era Imperializmas
 - Pirmoji kolonija 1626 m.
 - Nukariauja Nyderlandai 1642 m.
Valiuta Ispanijos realas

Ispanijos Formoza (isp. Hermosa) – trumpalaikė Ispanijos kolonija Taivano saloje, egzistavusi XVII a.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuomet XVI a. Ispanija kolonizavo Ramujį vandenyną ir įkūrė Filipinų salose Rytų Indijas, jie surengė keletą ekspedicijų į šiaurę, pasiekdami Taivano salą. Čia augant olandų įtakai, ispanai sudarė sąjungą su portugalais, siekdami jiems pasipriešinti. XVII a. pradžioje olandai kėlė grėsmę Ispanijos interesams Filipinuose, todėl vos jiems 1624 m. įkūrus pirmąjį fortą Taivano saloje (Tainane), Ispanija iš karto ryžosi irgi ten įsikurti.

Ispanų statyta Santo Domingo tvirtovė

1626 m. ispanų ekspedicija pasiekė šiaurės rytinį iškyšulį saloje, kurį pavadino San Diego vadu. Pasiekę dabartinio Dzilongo vietą, jie čia įkūrė Švenčiausios Trejybės (isp. Santissima Trinidad) gyvenvietę ir San Salvadoro tvirtovę. 1629 m. jie įkūrė kitą tvirtovę – Santo Domingo (dab. Danšui). Iš čia jie išplėtė įtaką visoje salos šiaurėje.

Olandai nenorėjo taikstytis su konkurencija saloje, todėl 1641 m. jų pajėgos užpuolė San Salvadorą, tačiau patyrė pralaimėjimą ir buvo priversti sugrįžti į savo Zelandijos tvirtovę. Kitais metais jie puolė vėl, pasitelkę laivus. Nors ispanai, padedami aborigenų ir filipiniečių kapampanganų priešinosi, tačiau jie nesulaukė pastiprinimo iš savo pagrindinės bazės Filipinuose. Galiausiai jie pralaimėjo ir buvo sugrąžinti į Manilą. Tai lėmė ispanų kolonijinių ambicijų atsisakymą Taivane.