Malajų Sąjunga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Malayan Union
ملايان اونياون
Malajų Sąjunga
Didžiosios Britanijos kolonija

 

 

1946 – 1948
Flag herbas
Vėliava Herbas
Location of
Location of
Sostinė Kvala Lumpūras
Valdymo forma kolonija
Malajų Sąjungos gubernatorius
 1946-48 Edward Gent
Era Imperializmas
 - Įkūrimas 1946 m.
 - Prisijungė prie Malajų Sąjungos 1948 m.
Valiuta Malajos doleris

Malajų Sąjunga, arba Malajos Sąjunga (angl. Malayan Union, malaj. Malayan Union, ملايان اونياون) – trumpalaikė Britų imperijos kolonija, 1946-48 m. egzistavusi dabartinės Malaizijos teritorijose (Malakos pusiasalyje).

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki Sąjungos sukūrimo Malakos pusiasalyje buvo 3 britų kolonijų tipai: Sąsiaurio gyvenvietės, kurioms priklausė Malaka, Penangas, Singapūras ir Dindingas, Federacinės Malajų valstijos (Negeri Sembilanas, Pahango, Perako ir Selangoro sultonatai) ir Nefederacinės Malajų valstijos (Perlisas, Džohoro, Kedaho, Kelantano ir Terenganu sultonatai). 1942 m. pradžioje visos šios britų valdos užimtos Japonijos imperijos, o išvaduotos 1945 m.

Jau 1945 m. spalio mėn. britų valdžia išsakė pasiūlymą sujungti visas valdas į vieną ir gana greitai gavo vietos sultonų pritarimą. Šie atsisakė realios valdžios savo sultonatuose, perleisdami ją britams, tačiau išlaikė teisę spręsti religinius klausimus.

Teritorijoje etninę daugumą sudarė malajai, tačiau svarbiausiuose miestuose labai reikšmingos buvo etninių kinų, indų, britų ir krikščionių mažumos. Kadangi kuriant Malajų Sąjungą viena iš idėjų buvo suteikti pilietybę visiems gyventojams, malajai buvo linkę priešintis Sąjungos kūrimui, baimindamiesi kinų įsigalėjimo šalyje. Jie taip pat nepritarė sultonų valdžios apribojimams. Malajai telkėsi į partiją UMNO, vadovaujamą Onn bin Ja'afar.

Nepaisant šio pasipriešinimo, 1946 m. balandžio 1 d. Britai vis tiek paskelbė Malajos Sąjungą. Singapūras, tiesa, išliko kaip atskira kolonija. Tačiau dėl gyventojų daugumos priešinimosi, kolonijoje strigo sprendimų priėmimas, o išsakytos idėjos nebuvo įgyvendintos. Dėl to ši kolonija išsilaikė tik 2 metus. 1948 m. ją pakeitė Malajos Federacija.