Kelantano sultonatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kesultanan Kelantan
Kelantano sultonatas
1812-1909 Siamo vasalas
1909-1946 Britų Malajos dalis

XVII a. – 1946

Flag of Kedahas

Vėliava

Sostinė Kota Bharu
Valdymo forma monarchija
Kelantano sultonai
 1675-1721 Omaras
 2010-dabar Muhamadas V
Era Naujieji laikai
 - Atsiskyrė nuo Patanio XVII a. m.
 - Tapo valstija 1946 m.

Kelantano sultonatas (malajų kalba: Kesultanan Kelantan) – istorinė valstybė, egzistuojanti Malakos pusiasalyje (dabartinės Malaizijos Kelantano valstijos teritorijoje) nuo XVII a antros pusės.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki XVIII a Kelantano teritorijos buvo Patanio karalystės sudėtinė dalis, ilgą laiką buvusi susiskaldžiusi, o jos atskiras žemes valdė smulkūs kunigaikščiai. XVIII a pabaigoje Patani buvo absorbuojama Siamo, o piečiausios jo teritorijos, t. y. Kelantanas apie 1764 m. buvo suvienytos ir jį valdė radža Long Junos. Po trumpos Terenganu okupacijos 1800 m Kelantanas tapo sultonatu, o Radža Muhammad – pirmuoju sultonu. Nuo 1812 m šis sultonatas tapo Siamo vasalu.

1909 m. britų-Siamo sutartimi Kelantanas iš Siamo perėjo britams kartu su Terenganu ir Kedahu. Tokiu būdu jis tapo Britų Malajos sudėtine dalimi, Nefederacinėmis Malajų Valstijomis.

Japonų okupacijos laikais per Antrąjį pasaulinį karą Kelantanas vėl buvo perduotas Tailandui, tačiau po karo vėl grįžo britams. 1946 m. jis įsijungė į Malajos Sąjungą, o 1948 m. – į Malajos Federaciją, tapdamas viena iš Malaizijos valstijų. Jame išlikusi sultono institucija ir nuo XIX a pradžio besitęsianti dinastija.

Kelantano sultonų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]