Leopardas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Panthera pardus
Panthera pardus japonensis JdP.jpg
Leopardas (Panthera pardus)
Apsaugos būklė

Beveik nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Pošeimis: Didžiosios katės
(Wikispecies-logo.svg Pantherinae)
Gentis: Panteros
(Wikispecies-logo.svg Panthera)
Rūšis: Leopardas
(Wikispecies-logo.svg Panthera pardus)
Binomas
Panthera pardus
Linnaeus, 1758

Leopardas (Panthera pardus) – katinių (Felidae) šeimos plėšrus žinduolis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savaime paplitę Azijoje ir Afrikoje, pastarajame žemyne daugiausia gyvena į pietus nuo Sacharos. Dėl puošnaus kailio ar dėl keliamo pavojaus žmonėms, leopardai jau daugelyje vietų yra išnaikinti arba labai reti. Afrikoje jų natūralus arealas sumažėjęs apie 40 proc., Azijoje – apie 50 proc.

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tvirtas kūnas, o lyginant su kūno ilgiu kojos trumpokos, uodega 60–110 cm. Leopardo kūno ilgis 90–165 cm, stambiausių porūšių kartais iki 190 cm. Patinų masė siekia nuo 30 iki 96,5 kg. Patelės mažesnės – arabinių leopardų porūšyje kartais sveria tik apie 17-20 kg, o stambiausių porūšių iki 60 kg. Kailis tankus, purus, gelsvas arba rudas, su juodomis žiedinėmis dėmėmis. Indijoje kartais yra sutinkami juodi leopardai, vadinami juodosiomis panteromis.

Gyvenimo būdas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai vienišą gyvenimo būdą mėgstantys plėšrūnai. Medžioja dažniausiai naktį ir ant žemės. Puola iš pasalų ir keliais šuoliais paveja auką. Puikiai laipiojantis medžiais leopardas kartais surengia pasalą ir ant šakos. Leopardai minta įvairiais kanopiniais gyvūnais: ožiais, avinais, elniais, antilopėmis. Medžių šakose sugeba pagauti pavianą. Leopardai kartais puola naminius gyvūnus (avis, arklius, šunis), paukščius, badmečiu medžioja graužikus. Gali užsikelti į medį tris kartus už save sunkesnę auką.

Patelės nėštumas trunka apie 3 mėnesius. Ji atsiveda po 1–3 jauniklius. Kartais vadoje vienas ar du jaunikliai būna juodos spalvos.

Gamtoje išgyvena iki 12, kartais iki 17 metų (žmogaus amžiumi tai būtų 85 m.). Zoologijos sode žinomas didžiausias amžius – 24 metai.

Santykiai su kitais gyvūnais ir žmonėmis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Be žmonių, gamtoje jų priešai yra hienos ir ypač jiems pavojingi tigrai bei liūtai, o leopardų jaunikliams pavojingos kai kurios pitonų rūšys. Kartais atiminėja grobį iš gepardų. Žmonių vengia, bet retkarčiais puola žmones ir ypač vaikus, juos laikydami kaip eilinį grobį.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leopardas labiausiai paplitęs katinių plėšrūnas pasaulyje, išskyrus naminę katę. Jo paplitimo arealas apima du žemynus. Leopardai sutinkami Afrikoje (išskyrus Sacharą), Vidurinėje ir Pietinėje Azijoje. Taip pat Usūrio krašte, kalnuotose vietovėse Kaukaze, Turkmėnijos ir Tadžikijos pietuose. Gyvena tankiuose miškuose ir kalnuose.

Porūšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Porūšiai vienas nuo kito skiriasi kailio atspalviais, dėmių išdėstymu, kaukolės forma. Nuo 1758 metų, kada Karlas Linėjus paskelbė leopardų apibūdinimą Systema Naturae, tarp 1794 ir 1956 metų, remdamiesi jų kailio atspalviais, gamtininkai aprašė 27 leopardų porūšius. Remiantis 1990 metais atliktais DNR tyrimais, 1996 metais buvo paskelbta, kad egzistuoja tik aštuoni porūšiai, ir kiek vėliau kaip devintu porūšiu pripažintas arabinis leopardas (Panthera pardus nimr). Labai galimas atvejis, kad ateityje gali būti pripažinti dar keli porūšiai, kadangi turima mažai pavyzdžių iš Afrikoje gyvenančių leopardų, kurie pripažinti vienu afrikinių leopardų (Panthera pardus pardus) porūšiu, nors gyvena labai didelėje teritorijoje su skirtingais biotopais.

Žemiau yra leopardų devynių porūšių sąrašas, kuriuos oficialiai pripažįsta IUCN:

 1. Afrikinis leopardas (Panthera pardus pardus), (Linné, 1758). Paplitę Afrikoje, dažniausiai į pietus nuo Sacharos. Anksčiau buvo laikomi kaip atskiri egzistuojantys porūšiai Panthera pardus melanotica, Panthera pardus nanopardus, Panthera pardus panthera, Panthera pardus sindica, Panthera pardus suahelica.
 2. Indinis leopardas (Panthera pardus fusca), Meyer, 1794Indijos subkontinente. Panthera pardus pernigra, sutinkami Nepale, ir Panthera pardus millardi, sutinkami Kašmyro regione, buvo laikomi atskirais porūšiais.
 3. Javinis leopardas (Panthera pardus melas), Cuvier, 1809Javos saloje.
 4. Arabinis leopardas (Panthera pardus nimr), Hemprich und Ehrenberg, 1833Arabijos pusiasalyje. Smulkiausias porūšis. Anksčiau atskiru porūšiu buvo pripažintas Sinajinis leopardas (Panthera pardus jarvisi).
 5. Amūrinis leopardas (Panthera pardus orientalis), Schlegel, 1857Tolimuosiuose Rytuose. Itin retas, laisvėje gyvena apie 35 amūriniai leopardai.
 6. Šiaurės Kinijos leopardas (Panthera pardus japonensis), Gray, 1862 – šiaurės Kinija.
 7. Persinis leopardas (Panthera pardus ciscaucasica), Satunin, 1914Mažosios Azijos rytai, Kaukazo regionas, šiaurės Iranas, Vidurinė Azija, Afganistanas. Vienas stambiausių leopardų porūšių.
 8. Indokininis leopardas (Panthera pardus delacourii), Pocock, 1930Mianmaras, Tailandas, Kinijos pietinė dalis, Indokinija, Malakos pusiasalis.
 9. Šrilankinis leopardas (Panthera pardus kotiya), Deraniyagala, 1956 – sutinkami Šri Lankoje.

Remiantis kaukolės morfologija, manoma egzistuojant dar dviem leopardų porūšiams:

 1. Anatolinis leopardas (Panthera pardus tulliana), Valenciennes, 1856Mažosios Azijos vakarinė dalis.
 2. Beludžistaninis leopardas (Panthera pardus sindica), Pocock, 1930Pakistanas ir, tikėtina, pietiniame Irane bei dalyje Afganistano.

Kaip atskiras porūšis Zanzibaro saloje gyveno Zanzibariniai leopardai (Panthera pardus adersi), Pocock, 1932, kurie iki 1991 metų buvo išnaikinti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „IUCN Red List - Panthera pardus“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2011-10-26. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka