Pereiti prie turinio

Šrilankinis leopardas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Panthera pardus kotiya

Šrilankinis leopardas (Panthera pardus kotiya)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Šeima: Katiniai
( Felidae)
Pošeimis: Didžiosios katės
( Pantherinae)
Gentis: Panteros
( Panthera)
Rūšis: Leopardas
( Panthera pardus)
Porūšis: Šrilankinis leopardas
( Panthera pardus kotiya)
Binomas
Panthera pardus kotiya
Deraniyagala, 1956

Šrilankinis leopardas (Panthera pardus kotiya) – leopardo (Panthera pardus) porūšis, kurio arealas yra Šri Lanka. Tai vienas iš devynių dabar pripažįstamų gyvenančių leopardo porūšių.

Neseni tyrimai parodė, kad Jalos nacionaliniame parke (angl. Yala National Park) leopardų tankis yra vienas didžiausių pasaulyje, nors šrilankinis leopardas laikomas porūšiu, kuriam gresia išnykimo pavojus. Šri Lankoje patogu stebėti leopardus, kadangi jie šioje saloje neturi tokių konkurentų kaip tigrai, liūtai ar hienos.

Biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šrilankinis leopardas

Kailis gelsvai rudas ar rūdžių geltonumo, nusėtas tamsiomis dėmėmis ar dėmių rozetėmis.
Vidutinė patinų masė – apie 56 kg (sunkiausias – 77 kg), o patelių – 29 kg.[1]

Šis leopardo porūšis gyvena tik Šri Lankoje, jis yra stambiausias salos plėšrūnas. Kaip ir daugelis kačių šrilankiniai leopardai minta daugelių prieinamų gyvūnų – smulkiais žinduoliais, paukščiais, ropliais, taip pat ir stambesniais gyvūnais. Sausose vietovėse svarbus maisto objektas yra aksis. Grobiu yra ir šrilankinis zambaras, muntjakai, laukinės kiaulės ir beždžionės. Žinoma, kad kartais papjauna ir beveik suaugusius naminius buivolus.

Šrilankiniai leopardai medžioja panašiai kaip ir kiti leopardai, tykiai prisėlina, maksimaliu greičiu pribėga ir šoka ant aukos. Auką paprastai nužudo vienu įkandimu į gerklę. Skirtingai negu kitų porūšių leopardai, šrilankiniai leopardai retai grobį slepia medžiuose, kadangi Šri Lankoje nėra stambių plėšrūnų, kurie galėtų atimti grobį.

Neseni tyrimai Yalos nacionaliniame parke parodė, kad vietiniai leopardai yra medžiotojai vienišiai, išimtis yra tik patelės su jaunikliais. Patinų ir patelių medžioklės teritorijos persikloja – patino didesni medžioklės plotai apima mažesnius kelių patelių medžioklės plotus. Gretimi patinų medžioklės plotai irgi dažnai persikloja.

Rujos sezono neturi, poruotis gali bet kuriuo metų laiku, nors tai nutinka dažniau sausuoju metų laiku. Vadoje paprastai būna du kačiukai.

Arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinis leopardų arealas Šri Lankoje

Vykdant Leopardų projektą (angl. Leopard Project)[2] sužinota, kad saloje jie gyvena tiek saugomose teritorijose, tiek už jų ribų.

Leopardai aptinkami įvairiose buveinėse – sausuosiuose amžinai žaliuose musoniniuose miškuose, sausosiuose brūzgynuose, kalnų miškuose, džiunglėse ir kitokiuose miškuose.

Aplinkosauginis aspektas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šrilankiniams leopardams grėsmę kelia brakonieriavimas ir buveinių naikinimas. Tačiau leopardai yra gerai prisitaikantys, todėl geba išgyventi ir žmonių gyvenviečių kaimynystėje. Daug metų trukęs pilietinis karas sutrikdė leopardų apsaugos programų vykdymą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Nowell K, Jackson P (1996). „Panthera Leo“. Wild Cats: Status Survey and Conservation Action Plan (PDF). Gland, Switzerland: IUCN/SSC Cat Specialist Group. p. 78. ISBN 2-8317-0045-0.
  2. Leopard Project Archyvuota kopija 2010-03-26 iš Wayback Machine projekto.