Katiniai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Felidae
Felis catus-cat on snow.jpg
Naminė katė (Felis catus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Pobūris: Katininiai
(Wikispecies-logo.svg Feliformia)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Binomas
Felidae
G. Fischer de Waldheim, 1817
Felidae range.png
Katinių šeimos rūšių paplitimo arealas
Pošeimiai, tribos, gentys

Mažųjų kačių (Felinae) pošeimis

 1. Gepardų (Acinonyx) gentis
 2. Karakalų (Caracal) gentis
 3. Catopuma gentis
 4. Felis gentis
 5. Jaguarundžių (Herpailurus) gentis
 6. Leopardus gentis
 7. Servalų (Leptailurus) gentis
 8. Lūšių (Lynx) gentis
 9. Manulų (Otocolobus) gentis
 10. Pardofelis gentis
 11. Prionailurus gentis
 12. Pumų (Puma) gentis

Didžiųjų kačių (Pantherinae) pošeimis

 1. Neofelis gentis
 2. Panterų (Panthera) gentis

Proailurinae pošeimis

 1. Proailurus gentis

Machairodontinae pošeimis

 1. Amphimachairodus gentis
 2. Homotherium gentis
 3. Lokotunjailurus gentis
 4. Nimravides gentis
 5. Xenosmilus gentis
 1. Hemimachairodus gentis
 2. Machairodus gentis
 3. Miomachairodus gentis
 1. Adelphailurus gentis
 2. Dinofelis gentis
 3. Metailurus gentis
 4. Pontosmilus gentis
 5. Stenailurus gentis
 6. Therailurus gentis
 1. Megantereon gentis
 2. Paramachairodus gentis
 3. Rhizosmilodon gentis
 4. Smilodon gentis
Smilodon Populator1.JPG
Remiantis kaulų struktūra,
Vengrijos gamtos istorijos muziejuje atkurta
kaip atrodė Smilodonų genčiai priskiriamas
Smilodon populator.
Tai stambiausia planetoje išnykusi katinių rūšis

Katiniai (Felidae) – plėšriųjų (Carnivora) žinduolių šeima.

Katinių kilmės istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarp katinių natūralių rūšių, stambiausia yra Panthera tigris tigris porūšio amūrinių tigrų populiacija, kuri anksčiau buvo išskiriama į Panthera tigris altaica porūšį

Pirmieji katiniai išsivystė maždaug prieš 25 milijonus metų oligoceno epochoje. 2013 metais Himalajuose suradus didžiosioms katėms priskiriamą 4,1–5,95[1] milijonų metų senumo Panthera blytheae fosiliją, daromos išvados, kad pirmosios didžiosios katės (Pantherinae) iš mažųjų kačių (Felinae) evoliucionavo maždaug prieš 6,37 milijonus metų. Pagal Panthera blytheae fosiliją sprendžiama, kad artimiausia joms iš dabar gyvenančių rūšių yra irbiai (Panthera uncia)[2].

Berlyno zoologijos sode gyvenanti Rudoji katė (Prionailurus rubiginosus) – mažiausia katinių šeimos rūšis
Liūtatigris Novosibirsko zoologijos sode. Tai hibridinė rūšis ir stambiausias katinių šeimos atstovas. Laikomi tik zoologijos soduose, natūraliai gamtoje negyvena

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeimoje iš išlikusių rūšių stambiausi svoriu ir kūno išmatavimais tigrai, ypač Panthera tigris tigris porūšio amūrinių tigrų populiacija. Jų patinų didžiausias kūno ilgis 350 cm, pečių aukštyje 107–110 cm, maksimaliai (patvirtintas, rekordinis svoris) sveria iki 318 kg kilogramų. Sichote Alinio kalnuose 1950 metais nušautas amūrinio tigro patinas, oficialiai nepatvirtintais duomenimis svėrė 384 kg, o jo kūno ilgis siekė 3,48 m. Tuo tarpu mažiausia rūšis – rudoji katė (Prionailurus rubiginosus), jos kūno ilgis 35–48 cm, svoris 0,9–1,6 kg. Kita viena mažiausių katinių yra juodakojė katė (Felis nigripes). Subrendęs patinas vidutiniškai sveria 1,9 kg, o didžiausias svoris iki 2,45 kg. Subrendusios patelės vidutinis svoris 1,3 kg, o didžiausias 1,65 kg. Patinų kūno ilgis 36,7–43,3 cm, patelių didžiausias kūno ilgis iki 36,9 cm. Pečių aukštyje juodakojė katė 25 cm.

Nauji atradimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2013 metais atrasta nauja rūšis – pietinė oncila (Leopardus guttulus).[3] Pagal atliktus DNR tyrimus, buvo nustatyta, kad iki dabar žinota oncila (Leopardus tigrinus) yra ne viena, o dvi skirtingos rūšys. DNR analizė parodė, kad oncilų (Leopardus tigrinus) grupės gyvenančios šiaurės rytų ir pietinėje Brazilijoje (dabar jau naujai pripažinta/atrasta rūšis Leopardus guttulus) visiškai skirtingos, net nėra jokių įrodymų kad šios dvi oncilų grupės tarpusavyje kryžmintųsi. Naujai atrasta Leopardus guttulus ir Leopardus tigrinus, savaime paplitę Pietų ir Centrinės Amerikos atogrąžų klimato kraštų drėgnuosiuose miškuose – nuo Argentinos, Brazilijos iki Kosta Rikos šiaurėje. Naujoji rūšis Leopardus guttulus, paplitusi šio plataus arealo pietinėje dalyje. Abi rūšys smulkios, jų svoris 1,5–3 kg, kūno ilgis 35–60 cm, ūgis ties pečiais ~25 cm.

Katinių (Felidae) šeimos rūšys Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Neįskaitant naminių kačių (Felis catus), Lietuvoje gyveno ar gyvena šios mažųjų kačių (Felinae) pošeimio rūšys:

Klasifikacija pagal genčių giminingumą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Remiantis genetikos išvadomis, sugrupuotos viena kitai artimiausios katinių šeimos gentys:

Katinių klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal naujausią klasifikaciją iš išlikusių gyvų katinių šeimos rūšių, išskiriami 2 pošeimiai, 8 giminiškos genčių linijos, 14 genčių, 41 rūšis ir 77 porūšiai. Šioje klasifikacijoje kaip atskira rūšis įrašytos naminės katės (Felis catus)[4][5].

Katiniai
Didžiosios katės
Neofelis

Dūminis leopardas (N. nebulosa)Debesuotasis leopardas (N. diardi)Panteros


Snieginis leopardas (P. uncia)Tigras (P. tigris)

Jaguaras (P. onca)
Leopardas (P. pardus)Liūtas (P. leo)


Mažosios katės

Pardofelis

Marmurinė katė (P. marmorata)


Catopuma

Borneo auksinė katė (C. badia)Teminko katė (C. temminckii)


Karakalas

Servalas (L. serval)


Karakalas

Karakalas (C. caracal)Afrikos auksinė katė (C. aurata)

Leopardus


Ocelotas (L. pardalis)Ilgauodegė katė (L. wiedii)


Andinė katė (L. jacobita)Pampų katė (L. colocola)


Žofrua katė (L. geoffroyi)Čilinė katė (L. guigna)
Oncila (L. tigrina)

Felini
Lūšys

Rudoji lūšis (L. rufus)
Kanadinė lūšis (L. canadensis)
Europinė lūšis (L. lynx)Ispaninė lūšis (L. pardinus)Gepardai

Gepardai (A. jubatus)Pumos

Puma (P. concolor)


Jaguarundžiai

Jaguarundis (H. yagouaroundi)


Manulai

Manulas (O. manul)


Prionailurus

Rudoji katė (P. rubiginosus)

Leopardinė katė (P. bengalensis)Viverinė katė (P. viverrinus)
Plokščiagalvė katė (P. planiceps)

Felis
 

Nendrinė katė (F. chaus)
Juodakojė katė (F. nigripes)
Margarita (F. margarita)

Kinijos kalnų katė (F. bieti)Afroazinė katė (F. lybica)

Europinis vilpišys (F. silvestris)Naminė katė (F. catus)Katinių rūšys pagal dydį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Katinių šeimoje patinai didesni už pateles. Iš dabar gyvenančių katinių, stambiausi tigrai, konkrečiau amūrinių tigrų porūšis. Dar stambesni liūtatigriai (Panthera leo♂ × Panthera tigris♀) – liūto patino ir tigrės patelės palikuonys, bet jie nėra natūrali rūšis, o gyvuoja dėka žmonių įsikišimo. Jų kūno svoris daugiau kaip 410 kg, o stambiausias patinas svėrė apie 550 kg. Panašių matmenų kaip liūtatigriai, stambiausi kada nors natūraliai egzistavę Žemėje katiniai yra Smilodon populator. Jie gyveno Pietų Amerikos žemyno rytuose prieš 1 000 000 – 10 000 metų. Jų kūno svoris buvo apie 220–400 kg, ūgis pečių aukštyje 120 cm.

Žemiau pateiktas visų, dabar gyvenančių laukinių katinių rūšių sąrašas eilės tvarka, nuo didžiausios link mažiausios rūšies (eilės tvarka apytikslė). Daugelio smulkiųjų katinių kūno ilgis pateiktas kartu įskaitant uodegą:

Dydis Rūšis Svoris Kūno ilgis Paplitimo regionas Kiti duomenys
1 Tigras (Panthera tigris) 65–318 kg 150–208 cm Azija Išskiriami 2 porūšiai, nors anksčiau buvo išskiriama 6 ar daugiau porūšių. Tigrai tarp katinių rūšių, labiausiai įvairuoja kūno svoriu. Stambiausia katinių šeimos rūšis. Tarp visų tigrų yra stambiausia Panthera tigris tigris porūšio amūrinių tigrų populiacija. Jie nevengia vandens ir yra puikūs plaukikai. Tigrai nelegaliai medžiojami dėl odos, kaulų ir kitų kūno dalių, kurios naudojamos kinų medicinoje. Pavojingi žmonėms, kurį lengvai gali nužudyti. Pasitaiko žmogėdrų, ypač Indijoje, kur didesnė tigrų koncentracija.
2 Liūtas (Panthera leo) 120–272 kg 140–200 cm Afrika, Azija Išskiriami 2 išlikę porūšiai. Tai vieninteliai katiniai, kurie gyvena šeimomis ir uodegos gale turi kuokštą plaukų. Suaugusio liūto riaumojimas girdimas iki 3 km atstumu. Pavojingi žmonėms, kurį lengvai gali nužudyti. Visada pasitaiko žmogėdrų.
3 Jaguaras (Panthera onca) 36–158 kg 120–195 cm Pietų, Centrinė Amerika,
Šiaurės Amerikos pietūs.
Istoriškai visada buvo išskiriama iki 8 porūšių, bet po paskutinių genetinių tyrinėjimų į porūšius neišskiriami. Dabar tarp pietinių ir šiaurinių populiacijų išskiriami tik 4 regioniniai skirtumai. Medžioja iki 300 kg sveriančius gyvūnus. Jo pavadinimas kilęs iš vietinių indėnų genčių ir reiškia: „jis, kuris nužudo vienu šuoliu“. Jo žandikaulio sukandimas stipriausias katinių šeimoje ir bene stipriausias tarp visų žinduolių – daugiau kaip tris kartus stipresnis už liūto ir beveik dvigubai už tigro bei dėmėtosios hienos. Stipresnis ir už grizlio bei hipopotamų [6]. Pavojingi žmonėms, kurį lengvai gali nužudyti, bet nėra duomenų apie žmogėdras.
4 Puma (Puma concolor) 29–125,5 kg 100–156 cm P.Amerika, Š.Amerika Išskiriami 2 išlikę porūšiai. Plačiausiai paplitusi katinių rūšis vakarų pusrutulyje. Stambiausia mažųjų kačių (Felinae) pošeimio rūšis. Dėka ilgesnių ir raumeningų užpakalinių kojų jos yra stiprios šuolininkės bei geros bėgikės, išvystančios 64-80 km/val. greitį. Pavojingos žmonėms, retkarčiais pasitaiko žmogėdrų. Dažniausiai mirtini atvejai pasitaiko tarp vaikų ir suaugusių įv. amžiaus moterų, rečiau tarp įv. amžiaus vyrų.
5 Leopardas (Panthera pardus) 20–96,5 kg 91–191 cm Afrika, Azija, Europa (Šiaurės Kaukaze) Išskiriami 8 porūšiai. Persinis leopardas (Panthera pardus ciscaucasica) – stambiausias leopardų porūšis. Rečiausi amūriniai leopardai (Panthera pardus orientalis) – laisvėje tik apie 35 individai. Leopardai plačiausiai pasklidusi pasaulyje katinių rūšis. Į medį gali užsikelti dvigubai sunkesnę už savo pačio svorį auką. Pavojingi žmonėms, tarp jų neretai pasitaiko žmogėdrų, ypač anksčiau.
6 Gepardas (Acinonyx jubatus) 21–72 kg 110–150 cm Afrika, Azija Išskiriami 4 porūšiai iš kurių azijinis gepardas (Acinonyx jubatus venaticus) rečiausias, laisvėje išlikę apie 40-70 individų. Gali bėgti iki 113 km/val. greičiu, nušokti iki 7–8 metrų. Tarp didžiausių rūšių, mažiausiai agresyvi rūšis. Dažnai nukenčianti nuo liūtų, bei vengia tiesioginio konflikto su leopardais ir dėmėtosiomis hienomis. Tarp didelių katinių, ankstesniais laikais žmonių dažnai laikytas prijaukintas kaip naminis gyvūnas.
7 Irbis, arba snieginis leopardas (Panthera uncia) 27–54 kg 120–150 cm Azija Iki 2008 m. buvo priskiriamas atskirai Uncia genčiai ir buvo vartojamas Uncia uncia rūšies pavadinimas. Genetiškai artimiausi tigrams. Dėl ilgesnių, raumeningų užpakalinių kojų vienu šuolių nušoka apie 7 kartus toliau nei jų kūno ilgis arba apie 15 metrų. Ypatingai retais atvejais gali pulti žmogų.
8 Paprastoji lūšis (Lynx lynx) 15–38 kg 80–130 cm Eurazija Išskiriami 6 išlikę porūšiai. Stambiausia lūšių Lynx genties rūšis. Lietuvoje labai reti, manoma kad laisvėje išliko ne daugiau nei 80 individų. Žmogaus vengia. Nėra pasitaikiusių žmogaus užpuolimo atvejų Lietuvoje ir net Rusijoje, kur šių gyvūnų koncentracija gana didelė.
9 Debesuotasis leopardas (Neofelis diardi) 12–25 kg 61–106 cm P.r. Azija Išskiriami 2 porūšiai. Manoma, kad evoliucijos grandinėje tarp didžiųjų ir mažųjų kačių pošeimių, kartu su dūminiu leopardu tarpinė rūšis. Nėra pasitaikiusių užregistruotų žmogaus užpuolimo atvejų.
10 Dūminis leopardas (Neofelis nebulosa) 11,5–22,7 kg 68,6–108 cm P.r. Azija Yra išlikę 2 porūšiai, trečias porūšis gyvenęs Taivane išnyko apie 1990 m. Manoma, kad evoliucijos grandinėje tarp didžiųjų ir mažųjų kačių pošeimių, kartu su debesuotu leopardu tarpinė rūšis. Tarp katinių, tai geriausi laipiotojai medžiais. Nėra pasitaikiusių užregistruotų žmogaus užpuolimo atvejų.
11 Karakalas (Caracal caracal) 6–19 kg 60–92 cm Afrika, P.v. Azija
12 Servalas (Leptailurus serval) 8,7–18 kg 67–100 cm Afrika Servalai genetiškai artimiausi karakalų genties rūšims.
13 Teminko arba Azijos auksinė katė (Catopuma temminckii) 8–16 kg 73–105 cm Pietryčių Azija
14 Kanadinė lūšis (Lynx canadensis) 5–17 kg 76–106 cm Šiaurės Amerika
15 Ocelotas (Leopardus pardalis) 6,6–18,6 kg 55–101,5 cm Š.Amerika, P.Amerika
16 Afrikos auksinė katė (Caracal aurata) 5,5–16 kg 61–101,5 cm Afrika Anksčiau buvo priskiriama Profelis genčiai, ir lotyniškai rūšis buvo vadinama Profelis aurata.
17 Ispanijos lūšis (Lynx pardinus) 5–15 kg 65–100 cm Europos Iberijos pusiasalyje
18 Rudoji lūšis (Lynx rufus) 5,8–13,3 kg 65–105 cm Šiaurės Amerika
19 Viverinė katė, arba katė žuvininkė (Prionailurus viverrinus) 5–16 kg 57–78 cm Pietų Azija
20 Nendrinė katė (Felis chaus) 3–11,4 (13) kg 50–70 cm Vakarų, pietų ir p.r. Azija, š.r. Afrika 10 porūšių. Stambiausia Felis genties rūšis.
21 Kinijos kalninė katė (Felis bieti) 4,5-9 kg 69–84 cm Gyvena šiaurės vakarų Kinijos kalnuotose ir stepių regionuose Anksčiau buvo manoma, kad Kinijos kalninė katė yra vilpišių (Felis silvestris bieti) porūšis, kadangi išvaizda nuo jų skiriasi labai nedaug, bet yra stambesnė.
22 Jaguarundis (Puma yagouaroundi) 3,5–9,1 kg 53–77 cm Pietų, Centrinė ir Šiaurės Amerikos pietinė dalis
23 Miškinė katė (Felis silvestris) arba vilpišys 3–9 kg 40–65 cm Eurazija, Afrika Išskiriami 2 porūšiai. Lietuvoje gyvenęs europinės miškinės katės (Felis silvestris silvestris) porūšis yra išnykęs
24 Afroazinė katė (Felis lybica) 5–6 kg (iki 8 kg) 46–57 cm (su uodega, apie 75 cm) Afrikoje ir pietvakarių Azijoje lybinių afroazinių kačių (Felis lybica lybica) populiacijos gyvenusios Mesopotamijoje, kilo dauguma pusiau sulaukėjusių ir veislinių naminių kačių (Felis catus), su kuriomis gali poruotis, o tai gresia pavojus grynakraujų afroazinių kačių išlikimui.
25 Žofrua katė (Leopardus geoffroyi) 1,8–7,8 kg 43–88 cm Pietų Amerikos pietinė dalis (Argentina, Urugvajus, Paragvajus, p.r. Bolivija)
26 Andinė katė (Leopardus jacobita) 4–7 kg 57–64 cm Pietų Amerikos vakaruose (Andų kalnuose)
27 Žemyninė leopardinė katė (Prionailurus bengalensis) 0,55–7,1 kg 38,8–75 cm Paplitusios žemyninės Azijos pietuose ir rytuose - nuo Afganistano, Indostano pusiasalio iki Rusijos Primorės krašto Istoriškai su sundos leopardine kate buvo laikyta viena leopardinių arba bengalinių kačių rūšimi, bet po tyrinėjimų, 2017 m. buvo išskirta į dvi atskiras rūšis.
28 Marmurinė katė (Pardofelis marmorata) 2–5 kg 45–62 cm Pietryčių Azija nuo Nepalo iki Borneo
29 Manulas (Otocolobus manul) 2,5–4,5 kg 46–65 cm Plačiai Azijos žemyno centrinėje dalyje
30 Kolokolas (Leopardus colocolo) 3–4 kg 56–67 cm Pietų Amerikos vakarai ir centrinė dalis
31 Borneo auksinė katė (Catopuma badia) 3–4 kg 49,5–67 cm Azijos Borneo saloje
32 Ilgauodegė katė (Leopardus wiedii) 2,6–4 kg 48–79 cm Pietų Amerikos centrinė, šiaurinė dalys bei Centrinė Amerika
33 Sundos leopardinė katė (Prionailurus javanensis) 0,55 to 3,8 kg 38,8-66 cm, uodega sudaro ~40-50% viso ilgio Paplitę Sundos salose - Borneo, pietvakarių Filipinų salose, Sumatroje, Javoje, Balyje Istoriškai su žemynine leopardine kate buvo laikyta viena leopardinių arba bengalinių kačių rūšimi, bet po tyrinėjimų, 2017 m. išskirta į dvi atskiras rūšis.
34 Margarita (Felis margarita) 1,35–3,2 kg 39–52 cm Šiaurinė Afrika, vakarinė Azija
35 Šiaurinė oncila (Leopardus tigrinus) 1,5–3 kg 35–60 cm Pietų (įskaitant Amazoniją) ir Centrinė Amerika Oncilų Leopardus tigrinus guttulus porūšis pripažintas visiškai skirtinga rūšimi – pietine oncila (Leopardus guttulus).
36 Pietinė oncila (Leopardus guttulus) 1,5–3 kg 35–60 cm Pietų Amerikos centrinė dalis,
pietinė Brazilija, šiaurinė Argentina
Tai 2013 metais atrasta nauja katinių rūšis. Anksčiau buvo manyta, kad tai šiaurinės oncilos Leopardus tigrinus guttulus porūšis.
37 Čilinė katė (Leopardus guigna) 2–2,5 kg 37–51 cm Pietų Amerikos žemyno pietvakariuose
38 Plokščiagalvė katė (Prionailurus planiceps) 1,5–2,5 kg 41–50 cm Borneo, Sumatra, Malakos pusiasalis
39 Juodakojė katė (Felis nigripes) iki 2,45 kg 36,7–43,3 cm Pietinėje Afrikoje
40 Rudoji katė (Prionailurus rubiginosus) 0,9–1,6 kg 35–48 cm Centrinė ir pietų Indija, Šri Lanka Mažiausia katinių šeimos rūšis

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka