Gepardas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Acinonyx jubatus
Gepardas (Acinonyx jubatus)
Gepardas (Acinonyx jubatus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Gentis: Gepardai
(Wikispecies-logo.svg Acinonyx)
Rūšis: Gepardas
(Wikispecies-logo.svg Acinonyx jubatus)
Binomas
Acinonyx jubatus
Schreber, 1775
Gepardų paplitimo arealas
Gepardų paplitimo arealas

Gepardas (Acinonyx jubatus) – katinių (Felidae) šeimos plėšrus žinduolis.

Gepardai yra patys greičiausi žinduoliai žemėje, per trumpą laiką (2–3 sekundes) gali išvystyti 110 km/h greitį. Skirtingai nei kitos katinių šeimos rūšys, nėra geri laipiotojai bei, skirtingai nei kitos didžiosios katės, neriaumoja. Laukinėje gamtoje gyvena įvairiose aplinkose, pirmiausiai Afrikoje, anksčiau gyvenamos teritorijos driekėsi iki Indijos, kelios populiacijos aptiktos Irane. Priskiriami prie pažeidžiamų ar esančių prie išnykimo ribos rūšių.

Senovėje gepardus naudojo kaip medžioklinius žvėris antilopėms medžioti.

Porūšiai:

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cheetah portrait Whipsnade Zoo.jpg

Gepardo krūtinė yra gili ir jo juosmuo siauras. Šiurkštus gepardo kailis yra gelsvai rudas su juodais 2-3 cm skersmens taškais. Jis gerai pridengia gyvūną, kai jis medžioja. Baltoje pašonėje nėra taškų, bet uodegoje jie yra, kur susilieja ir sudaro juodus žiedus uodegos gale. Gepardo galva smulki. Juodos „ašaros“ eina nuo akių kraštelio, link nosies, iki burnos, kad apsaugotų akis ir kad šviesa netrukdytų medžioti. Nors gepardas labai greitas, tačiau nepajėgia bėgti ilgų nuotolių.

Užaugęs gepardas sveria nuo 40 iki 65 kg. Jo viso kūno ilgis yra nuo 115 iki 135 cm, o uodega yra 84 cm ilgio. Patinai yra truputį didesni nei patelės ir turi truputį didesnę galvą, bet ženklesnių skirtumų tarp lyčių nėra. Palyginus su panašaus dydžio leopardu gepardas paprastai yra trumpesnio kūno, bet turi ilgesnę uodegą ir yra aukštesnis (paprastai 90 cm aukščio) ir atrodo aptakesnis.

Kai kurie gepardai turi retą kailio raštą (mutacija): su didesnėmis, taškuotesnėmis dėmėmis yra žinomi kaip „karališkieji gepardai“. Anksčiau manyta, kad tai kita rūšis, bet jis tiesiog yra afrikinio gepardo mutacija. „Karališkieji gepardai“ yra matyti tik keletą kartų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg