Kapadokija (Romos provincija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kapadokija
lot. CAPPADOCIA, gr. Καππαδοκία
Blank.png
18 m. – VII a. Flag of Palaeologus Emperor - Libro del conosçimiento de todos los rregnos.svg
 
Flag of Palaeologus Emperor - Libro del conosçimiento de todos los rregnos.svg
Cappadocia SPQR.png
Valstybė Romos imperijos vėliava Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.) Azijos diecezija
Administracinis centras Cezarėja

Kapadokija buvo Romos provincija Mažojoje Azijoje. Ji maždaug atitiko dabartinės Turkijos rytinę dalį. Provincija kontroliavo istorinius Kapadokijos, Ponto, Mažosios Armėnijos regionus. Nuo IV a. buvo Bizantijos imperijos provincija, bet užėmė mažesnes sritis.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš įsigalint romėnams, šias žemes kontroliavo nepriklausoma Kapadokijos karalystė, valdoma Ariaratidų dinastijos. Nusilpus jos valdžiai, dėl vietos sosto varžėsi Bitinijos ir Ponto karalystės, tačiau Roma 95 m. pr. m. e. apgynė Kapadokiją, paversdama ją savo kliente. Tačiau Ponto karalius Mitridatas VI neatsisakė savo interesų, dėl ko tarp jo ir Romos kilo Mitridato karai. Jų metu Pontas išlaikė įtaką Kapadokijoje.

Tik 64 m. pr. m. e. Romai pavyko naujai atgauti valdžią Kapadokijoje, tačiau ji neskubėjo jos paversti provincija. Oktavianas pasitikėjo savo statytiniu karaliumi Archelajumi ir netgi jam davė valdas Kilikijoje bei Mažojoje Armėnijoje. Tačiau po Oktaviano mirties 14 m. Romos rytų politika pasikeitė. Archelajas buvo iškviestas į Romą ir įkalintas, Kapadokija paversta provincija. Tiesa, Archelajaus palikuonys gavo sostus kitose Romos klientėse – Armėnijoje ir Kilikijos karalystėje.

62 m. imperatorius Neronas panaikino savo klientę Ponto karalystę ir jos teritorijas atidavė Kapadokijos provincijai. Administraciniu centru tapo Cezarėja, ilgametė Kapadokijos karalių sostinė. Provincijos valdytojas buvo tituluojamas prokuratoriumi. Būdama viena ryčiausių imperijos provincijų, ji buvo stipriai militarizuota. Tai leido mobilizuoti pajėgas karuose su Partų imperija ir kištis į Armėnijos vidaus reikalus.

Ponto diecezijos provincijos apie 400 m.

Po III a. pabaigos Diokletiano administracinių reformų Azijos provincija stipriai sumažinta, jai paliekant tik centrines dalis. Nuo jos atskirtos naujos provincijos: Pontas, Pirmoji Armėnija, Antroji Armėnija, Didžioji Armėnija. Pati Kapadokija padalinta į dvi dalis: Pirmąją Kapadokiją (Cappadocia Prima, su sostine Cezarėja) ir Antrąja Kapadokiją (Cappadocia Secunda, su sostine Tiana). Visos jos priklausė Ponto diecezijai.

VI a. provincija patyrė izaurų genčių invazijas o kurį laiką ją užvaldė Sasanidų imperija. VII a. Bizantijos imperijos administracinės reformos metu provincija buvo padalinta tarp dviejų administracinių vienetų: Armeniako temos ir Anatolijos temos.