Italijos pretorinė prefektūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Italijos pretorinė prefektūra
PRAEFECTURA PRAETORIO ITALIAE
337 – 584 Blank.png
Praetorian Prefectures of the Roman Empire 395 AD.png
Prefektūra 395 m. (pažymėta geltonai)
Valstybė Vakarų Romos imperija
Administracinis centras Roma
Mediolanum
Ravena (nuo 476 m.)
Diecezijos 4 (395)
337-476 Vakarų Romos imperija
476-493 Odoakro karalystė
493-535 Ostgotų karalystė
535-584 Rytų Romos imperija

Italijos pretorinė prefektūra (lot. Praefectura praetorio Italiae, iki 356 m. lot. praefectura praetorio Italiae, Illyrici et Africae) – vėlyvosios Romos imperijos administracinis vienetas, viena iš trijų (vėliau keturių) pretorinių prefektūrų. Jis apėmė dabartinę Italiją su salomis, Korsiką, dalį Šveicarijos ir Austrijos, Vakarų Balkanus ir dalį Šiaurės Afrikos. Prefektūros administracinis centras iš Romos buvo perkeltas į Milaną ir galiausiai - į Raveną.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prefektūra buvo įkurta 337 m., po Konstantino mirties, kuomet trys jo sūnūs pasidalino imperiją į tris prefektūras, kurios susidėjo iš diecezijų. Iš pradžių prefektūrai priklausė Afrikos, Italijos, Panonijos, Dakijos ir Makedonijos diecezijos (pastarosios dvi iki maždaug 327 m. buvo apjungtos į Mezijos dieceziją), taigi apėmė ne tik valdas Afrikoje ir Italijoje, bet ir didžiąją dalį Balkanų pusiasalio.

347 m. teritorijos Balkanuose (3 diecezijos) buvo atskirtos kaip Ilyrijos pretorinė prefektūra. Jos prefektu 347-352 m. buvo Vulkajus Rufinas. 361 m. naująją prefektūrą panaikino Julianas, o 375 m. Gracianas atkūrė. Dėl jos teritorijos varžėsi abi imperijos pusės, kol galiausiai 395 m. padalinus Romos imperiją į dvi dalis, Italijos prefektūra priskirta Vakarų Romos imperijai, ir ji gavo valdyti Panonijos dieceziją iš Ilyrijos prefektūros.

476 m. žlugus Vakarų Romos imperijai, prefektūros teritorijas ėmė kontroliuoti Odoakras, o 493 m. - Ostgotai. Užkariautojai paliko senąją Romos administracinę sistemą, kartu ir prefektūrą. Tik ji neteko savo valdų Afrikoje, Korsikos ir Sardinijos. 553 m. po Gotų karo Justinianas susigrąžino Italijos prefektūrą, ir taip ji tapo Rytų Romos imperijos dalimi. 568 m. didžiąją dalį prefektūros nukariavo Langobardai, kurie jos nebeatkūrė. Likusias prefektūros teritorijas, likusias Rytų Romai, Justinianas 584 m. pavertė Ravenos egzarchatu.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių prefektūrai priklausė šios diecezijos:

Po 356 m. trys paskutiniosios diecezijos atskirtos, o 395 m. Panonijos diecezija vėl prijungta.