Naujasis Epyras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Naujasis Epyras
EPIRUS NOVA
Επαρχία Νέα Ηπείρου
Blank.png
308 – VII a. Blank.png
Macedonia ad400.png
Valstybė Rytų Romos imperija
Diecezija (nuo 357 m.) Makedonijos diecezija
Administracinis centras Dyrachiumas

Naujasis Epyras (lot. Epirus Nova, gr. Επαρχία Νέα Ηπείρου = Eparchia Nea Epeirou), dar vadinamas Graikų Ilyrija (lot. Illyria Graeca) buvo Romos provincija, įkurta IV a. pradžioje, Diokletiano administracinių reformų metu, kuomet atskirtas nuo Makedonijos provincijos. Nors vadinosi Epyru, ji nebuvo istoriniame Epyro regione, o apėmė pietinę Ilyriją (dab. vidurio Albanija ir vakarinis Makedonijos valstybės pakraštys).

Naujasis Epyras ir dabartinės sienos

Priklausė Makedonijos diecezijai. Ji ribojosi su Pirmąja ir Antrąja Makedonija rytuose, Senuoju Epyru pietuose, Prevalitana ir Dardanija (Dakijos diecezija) šiaurėje. Provincijos sostinė buvo Dyrachiumas, strategiškai labai svarbus imperijos uostas, nes per jį vyko jūrinė prekyba su Italija ir čia prasidėjo kelias Via Egnatia, kuris kirto Balkanus iki pat Bizantijaus.

VII a. provincijos teritorijas nusiaubė pietų slavai. Galiausiai beveik visa teritorija buvo prijungta prie Bulgarijos imperijos. IX a. Bizantijos susigrąžintos provincijos teritorijos perorganizuotos į Dyrachiumo temą.