Numidija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
NUMIDIA
Numidijos karalystė
gentinė konfederacija
Romos klientė 106 - 25 m. pr. m. e.
Blank.png
202 m. pr. m. e. – 25 m. pr. m. e. Blank.png
 
Blank.png
Location of Numidijos karalystė
Numidija (geltona) apie 148 m. pr. m. e.
Sostinė Cirta
Politinė struktūra gentinė konfederacija
Romos klientė 106 - 25 m. pr. m. e.
Istorija
 - Įkūrimas 202 m. pr. m. e. m.
 - Prijungta prie Romos 25 m. pr. m. e. m.

Numidija – istorinė antikinių laikų berberų valstybė Afrikos šiaurėje, dabartinėje Tuniso ir rytinėje Alžyro pakrantėje.

Valstybės ištakos buvo apie III a. pr. m. e., kuomet Numidijos teritorijoje konsolidavosi dvi gentinės valstybės – Massyli ir Massaesyli. Masilių valdovas Masinisa apie 201 m. pr. m. e. su romėnų pagalba suvienijo abi gentis į vieną Numidijos valstybę.

Apie 118 m. pr. m. e.105 m. pr. m. e. tarp Numidijos karaliaus Jugurtos ir Romos vyko Jugurtos karas. Romos sąjungininkė buvo Mauritanijos karalystė. Jugurtai pralaimėjus, Numidija padalinta: vakarinės jos dalys perduotos Mauritanijai, o rytinės išlaikytos kaip Romos klientė.

46 m. pr. m. e. mirus Jubai I, karalystė laikinai panaikinta, ją paverčiant Naujosios Afrikos provincija (Africa Nova). 31 m. pr. m. e. ji trumpam atkurta, į sostą pasodinant Juba II. Dar po 6 metų, 25 m. pr. m. e., Numidija galutinai panaikinta, ją prijungiant prie Afrikos provincijos. Tik 193 m. jos teritorijos tapo administruojamos kaip atskira Numidijos provincija.

Numidijos karaliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]