Lugduno Galija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Lugduno Galija
lot. GALLIA LUGDUNENSIS

22 m. pr. m. e. – 457
Valstybė Romos imperijos vėliava Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.) Galų diecezija
Administracinis centras Lugdunas
Vikiteka Lugduno GalijaVikiteka
Romos imperija Adriano laikais (valdė 117-38 m.). Galijos centre (šiaurės ir centrinė Prancūzija) yra Lugduno Galija.

Lugduno Galija (lot. Gallia Lugdunensis; pranc. Gaule Lyonnaise) – Romos imperijos provincija, buvusi keltų galų teritorija, dalis dabartinės Prancūzijos.

Pavadinta pagal sostinę Lugduną (dabartinis Lionas), kuris, spėjama, buvo stambiausias romėnų Europos miestas į vakarus nuo Italijos ir didžiausias imperijos monetų kaldinimo centras. Netoli Lugduno buvo Condate altorius, prie kurio Trijų Galijų atstovai rinkdavosi praktikuoti Romos ir Augusto kultą.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ji suformuota padalijant Plaukuotosios Galijos (lot. Gallia Comata) teritoriją į tris dalis. Pradinė šios provincijos, dar vadintos Keltų Galija (lot. Gallia Celtica), teritorija buvo nuo Senos ir Marnos šiaurės rytuose (riba su Belgijos Galija) iki Garonos pietvakariuose (riba su Akvitanijos Galija). Valdant Augustui Lugduno Galijos teritorija buvo sumažinta. Žemės tarp Luaros ir Garonos buvo perduotos Akvitanijos Galijai, o centrinė ir rytų dalys buvo perduotos naujai provincijai Aukštutinei Germanijai. Lugduno Galija buvo imperijos provincija, verta būti valdoma imperijos legato.

III a. pabaigos Diokletiano administracinių reformų metu Lugduno Galija buvo padalinta į keturis administracininius vienetus, numeruojamus skaičiais nuo I iki IV. Tuo metu Lugduno Galijos užėmė didžiausią dalį diocezijoje, klaidinančiai vadintoje Galų diecezija (lot. Dioecesis Galliarum), kuriai dar priklausė Pirmoji Germanija, Antroji Germanija ir Belgika. Daug galų žemių priklausė Vjeno diecezijai (pietinės Galijos provincijos), Britanijos diocezijai (joje gyveno irgi keltai) ir Ispanijos diocezijai.

Populiarioje kultūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Neužkariautas galų kaimas iš Asterikso komiksų yra Lugduno Galijoje, Armorikos pusiasalyje (dabartinė Bretanė).