Galijos pretorinė prefektūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Galijos pretorinė prefektūra
PRAEFECTURA PRAETORIO GALLIARUM
337 – 477
Prefektūra 395 m. (pažymėta raudonai)
Valstybė Vakarų Romos imperija
Administracinis centras Augusta Treverorum (iki 395/407 m.)
Arelatas (nuo 395/407 m.)
Diecezijos 4

Galijos pretorinė prefektūra (lot. Praefectura praetorio Galliarum) – vėlyvosios Romos imperijos administracinis vienetas, viena iš trijų (vėliau keturių) pretorinių prefektūrų). Jis apėmė visą Vakarų Europą: buvo dabartinių pietų Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, vakarų Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Ispanijos bei Portugalijos teritorijose. Taip pat jam priklausė šiaurinis Marokas.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prefektūra buvo įkurta 337 m., po Konstantino mirties, kuomet trys jo sūnūs pasidalino imperiją į tris prefektūras. Galijos prefektūra atiteko jo sūnui Konstantinui II, ir jos teritorija beveik sutapo su 260–274 m. egzistavusia Galijos imperija. 395 m. padalinus Romos Imperiją į dvi dalis, prefektūra priskirta Vakarų Romos imperijai.

Galijos prefektūros teritorija beveik nekito iki pat IV a. Jos sostine buvo Galijos diecezijos administracinis centras Augusta Treverorum. Tačiau nuo IV a. germanų gentims skverbiantis į imperiją, atskirų diecezijų ir prefektūros teritorijos mažėjo. Apie 395 ar 407 m. netekus sostinės, ji buvo perkelta į pietus, į Arelato miestą.

V a. viduryje didžiuma prefektūros jau buvo nebekontroliuojama iš imperijos, o 477 m. Vestgotai užėmė antrąją prefektūros sostinę, ir ji oficialiai panaikinta. Nepaisant to, prefektūros teritorijoje susiformavo keletas eksklavų, geografiškai atskirtų nuo imperijos, tačiau oficialiai pavaldžių Romai: Suasono domenas Galijoje ir Maurų karalystės Afrikoje.

Kuomet ostgotų karalius Teodorikas Didysis užvaldė Vakarų Romos imperijos teritorijas ir susigrąžino dalį buvusių teritorijų Galijoje, jis atkūrė senąją Romos administraciją. Todėl 510 m. Galijos prefektūra buvo atkurta. Ji apėmė tik pajūrio sritis su buvusia sostine Arelatu ir egzistavo iki 536 m., kuomet prefektūra galutinai nukariauta Frankų valstybės.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prefektūrai priklausė 4 diecezijos: