Sirija (Romos provincija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Sirija
lot. PROVINCIA SYRIA

64 m. pr. m. e. – 636 m.
Valstybė Romos imperijos vėliava Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.) Rytų diecezija
Administracinis centras Antiochija

Sirija (lot. Provincia Syria, gr. ἐπαρχία Συρίας) – senovės Romos provincija. Ji maždaug atitiko dabartinės Sirijos vakarinį pakraštį ir Libaną. Didžiausio išsiplėtimo metu provincija kontroliavo istorinius Finikijos, Sirijos, šiaurės Užjordanės regionus.

Nuo II a. vidurio buvo vadinama Koile Sirija. Nuo IV a. pabaigos buvo padalinta į dvi Bizantijos imperijos provincijas, vadintas Pirmąja Sirija ir Antrąja Sirija.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sirija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš užimant romėnams, Sirijos teritorijos buvo svarbiausios Seleukidų imperijos žemės, tačiau šiai imperijai nusilpus, ją nukariavo Tigranas Didysis ir prijungė prie Armėnijos karalystės. 64 m. pr. m. e. Pompėjus laimėjo Trečiąjį Mitridato karą, kurio metu ne tik galutinai sunaikintos Ponto karalystė ir Seleukidų imperija, bet ir Armėnija paversta Romos Respublikos kliente.

Tais pačiais metais iš Seleukidų provincijos Coele Sirija buvo suformuota Sirijos provincija, kuri apėmė istorinę Finikiją ir istorinės Sirijos teritorijas. Jos administraciniu centru paversta Antiochija, senoji Seleukidų sostinė.

Per I m. e. a. Roma palaipsniui absorbavo ir piečia buvusias Erodo Judėjos karalystės teritorijas. Prie Sirijos prijungtos Iturėjos ir Trachontidės teritorijos, o iš likusių dalių suformuota atskira Judėjos provincija. Tiesa, jos valdytojai buvo atsakingi Sirijos gubernatoriui.

Coele Sirija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Padalinta Sirija 210 m.

Po 135 m. po žauriai numalšinto žydų sukilimo prie Sirijos buvo prijungta Judėja, ir ši bendra didelė provincija pervardinta Sirija Palestina (lot. Provincia Syria Palaestina, gr. Συρία ἡ Παλαιστίνη). Tačiau jau 193 m. buvusios Judėjos teritorijos atskirtos kaip Palestinos provincija, o Sirija padalinta į dvi dalis. Čia suformuotos Finikija ir Koile Sirija (lot. Coele Syria, gr. ἐπαρχία Κοίλης Συρίας). Pastaroji, nors ir gerokai sumažėjusi, išlaikė sostinę Antiochijoje.

III a. net du kartus Sirijos provincijas nusiaubė Sasanidų imperija, vadovaujama Šapūro I. 268–273 ji buvo Palmyros imperijos dalis.

Pirmoji ir Antroji Sirija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytų diecezijos provincijos apie 400 m.

IV a. pabaigoje vykdant administracines reformas Coele Sirija buvo padalinta į tris dalis. Centrinės jos dalys su sostine Antiochija pavadintos Pirmąja Sirija (lot. Syria Prima). Pietinės dalys buvo pavadintos Antrąja Sirija (lot. Syria Secunda), kurios sostine padarytas Apamėja. Šiaurinės dalys su sostine Hierapolyje buvo pavadintos Eufrato provincija. Visos trys jos buvo priskirtos Rytų diecezijai. Daug vėliau, 528 m., Justinianas I atskyrė nedidelę dalį ir sukūrė Teodorijos provinciją su sostine Laodikėja.

614 m. provincijas trumpam nukariavo Sasanidų imperija. 628 m. Bizantija susigrąžino valdžią šiose provincijose, tačiau jau 636 m. jas nukariavo Rašidunų kalifatas. Provincijos įjungtos į Kalifato teritoriją kaip Sirijos provincija.