Smilodonai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Smilodon
Smilodon Populator1.JPG
Smilodon populator
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Pošeimis: Kardadantės katės
(Wikispecies-logo.svg Machairodontinae)
Triba: Smilodontini
(Wikispecies-logo.svg Smilodontini)
Gentis: Smilodonai
(Wikispecies-logo.svg Smilodon)
Rūšys

Smilodonai (Smilodon), dar vadinami kardadančiais tigrais – išnykusi katinių (Felidae) šeimos žinduolių gentis. Gyveno Šiaurės ir Pietų Amerikoje pleistoceno epochoje (tarp 1,8 mln. ir 10 tūkst. m. nuo dabar).

Smilodonai buvo vieni iš didžiausių visų laikų katinių gyvūnų. Stambiausių rūšių individai svėrė virš 500 kg. Turėjo trumpą uodegą, stiprias kojas, raumeningą kaklą, ilgas iltis. Smilodonų sandara grubesnė nei dabartinių kačių, manoma, kad jis buvęs ir lėtesnis. Stambesnių rūšių individai turėjo aukštesnius pečius ir žemesnius klubus ir savo stovėsena priminė hieną. Smilodonų galūnės trumpesnės ir masyvesnės nei dabartinių kačių, tai rodo, kad šie gyvūnai nebuvo greiti bėgikai, tačiau galėjo stipriai įsitverti letenomis. Smilodonai išsiskiria savo ilgomis iltimis – ilgiausios jų siekia 28 cm. Jais gyvūnas greitai pribaigdavo jau pagautą ir nuvargintą auką. Palyginus su dabartinėmis didžiosiomis katėmis, smilodono nasrų spaudžiamoji galia buvo silpnesnė.

Manoma, kad smilodonai gyveno grupėmis kaip ir liūtai. Medžiojo stambius žolėdžius žinduolius – bizonus, elnius, amerikinius kupranugarius, gigantiškuosius tinginius, mamutų jauniklius.

Smilodonai išnyko maždaug prieš 10 tūkst. metų, drauge su kitais stambiais to meto žinduoliais. Manoma, kad jų išnykimo priežastimi galėjo tapti pasikeitęs klimatas ir gamtinės sąlygos dėl ledynmečių bei į Ameriką atsikėlusių žmonių įtaka.